Coraz więcej ludzi chce to wiedzieć. I coraz częściej pada odpowiedź: ze zrównoważonego połowu. Potwierdza to na przykład niebieski znak Marine Stewardship Council (MSC), który widoczny jest na wielu opakowaniach. Symbol potwierdzający aktywne działania dot. połowu ryb.
W wielu lodówkach znajdują się certyfikowane ryby pochodzące ze zrównoważonego rybołóstwa. Jest to ważna informacja, ponieważ wciąż istnieje wiele wyzwań w dziedzinie rybołówstwa. Jednym z powodów są duże ilości ryb, które są co roku wyławiane lub hodowane – ponad 90 milionów ton pochodzi z dzikiego połowu, a ponad 70 milionów ton pochodzi z akwakultury. Nadmierne odławianie, nielegalne metody połowów i zanieczyszczenie środowiska zagrażają wielu naturalnym zasobom ryb, z tego około 30 procent uznaje się za przełowione (Źródło: WWF).
Niemniej jednak konsumpcja ryb na całym świecie stale rośnie. Do 2026 roku Światowa Organizacja Żywnościowa oczekuje wzrostu wynoszącego 19 procent względem lat 2014-2016 (Źródło: FAO). Aby zaspokoić popyt, należy zmienić warunki połowów i hodowli ryb. Wymaga to współpracy ze strony ONZ, UE, organizacji takich jak Marine Stewardship Council (MSC) oraz dystrybutorów jak np. ALDI Nord.
Również w przyszłości klienci powinni móc kupować z czystym sumieniem paluszki rybne z fileta z mintaja. Właśnie dlatego staramy się, aby nasz cały łańcuch dostaw ryb i owoców morza kształtować w sposób bardziej zrównoważony. Na przykład wspólnie z naszymi partnerami, takimi jak MSC, wspieramy zrównoważone połowy oraz nie dopuszczamy do sprzedaży szczególnie zagrożonych gatunków ryb.
„W celu ochrony światowych zasobów ryb, konieczne jest, aby coraz więcej rybołóstw działało w sposób zrównoważony. Handel jest ważnym kluczem do tego – dzięki wprowadzaniu do asortymentu coraz większej ilości produktów pochodzących ze zrównoważonego połowu, może ułatwić konsumentom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zakupów.“
Stefanie Kirse, Kierownik biura Marine Stewardship Council Niemcy / Austria / Szwajcaria
Dzięki naszej nowej międzynarodowej polityce zakupowej ryb, w 2018 roku ustanowimy spójne minimalne standardy dotyczące zakupu ryb i owoców morza we wszystkich krajach, w których ALDI Nord prowadzi sprzedaż detaliczną. W ten sposób konsekwentnie dokonamy zmiany naszego asortymentu na produkty rybne pochodzące ze zrównoważonego połowu.
Od wielu lat angażujemy się na rzecz zrównoważonego połowu ryb. Tutaj można śledzić nasze kamienie milowe na tej drodze:
Nasza międzynarodowa polityka zakupowa ryb zostanie opublikowana! Gdy tylko to nastąpi będziecie Państwo mogli poznać jej dalsze szczegóły.
Przyjrzeliśmy się uważnie wszystkim istotnym aspektom zrównoważonego rozwoju naszego krajowego asortymentu ryb i stawiamy na produkty certyfikowane wg
MSC*, ASC** czy GLOBALG.A.P.*** lub posiadających unijne logo produkcji ekologicznej. Stanie się ona nowym standardem przede wszystkim w krajach, które nie opublikowały krajowej polityki zakupowej ryb.
Publikujemy krajową politykę zakupową ryb w Danii, która obejmuje również artykuły markowe. W ALDI Belgia pojawia się nowe wydanie krajowej polityki zakupowej ryb. W 2017 roku w Niemczech i Danii osiągnęliśmy cele wyznaczone w krajowych politykach zakupowych, między innymi:
W Portugalii publikujemy krajową politykę zakupową ryb. Dodatkowe wytyczne: do 2018 roku 100 % zakupionych produktów przetwórstwa rybnego (tzw. sztokfisz) – specjalność w Portugalii – musi posiadać certyfikat MSC.
Ponadto zmieniamy kompleksowo naszą krajową politykę zakupową ryb dla Niemiec.
W ALDI Holandia wdrożona zostaje krajowa polityka zakupowa ryb.
Tak to się zaczęło: w ALDI Nord w Niemczech po raz pierwszy opublikowano krajową politykę zakupową ryb. Stanowi ona punkt wyjściowy naszych działań.
Nasze znakowanie ryb na opakowaniu pomaga podjąć świadomą decyzję o zakupie. Dostarcza ono m.in. informacji o dokładnym gatunku ryby, dzikim połowie lub akwakulturze, sposobie, obszarze i okresie połowu. Podczas zakupów w Niemczech można zwracać uwagę na następujące certyfikaty lub korzystać z Kodu Identyfikowalności ALDI (ATC):
**Aquaculture Stewardship Council
Aquaculture Stewardship Council (ASC) jest niezależną globalną organizacją użytku publicznego założoną w 2010 roku przez World Wide Fund for Nature (WWF) i Inicjatywę Zrównoważonego Handlu (Sustainable Trade IDH). ASC ma za zadanie sprawić, aby hodowla ryb była bardziej zrównoważona na całym świecie. Standard oznacza ekologiczną i społecznie odpowiedzialną hodowlę ryb.
Unijne logo produkcji ekologicznej:
Wszystkie produkty rybne i owoce morza posiadające unijne logo produkcji ekologicznej zostały wyprodukowane i sprawdzone zgodnie z unijnymi przepisami prawnymi. Certyfikat ten oznacza m.in. kontrolowaną jakość wody, uwzględnienie naturalnych siedlisk i certyfikowanych pasz ekologicznych.
***GLOBALG.A.P.
GLOBALG.A.P. jest organizacją sektora prywatnego, która określa dobrowolne światowe standardy certyfikacji produktów rolnych (między innymi owoców i warzyw, pasz, chowu zwierząt, roślin i nasion, akwakultury). Szczególny zakres działania kontroli to takie obszary jak bezpieczeństwo żywności, dobrostan zwierząt, gospodarka odpadami i środowiskiem oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Producent certyfikowany zgodnie ze standardem GLOBALG.A.P. może wykazać, że wszystkie etapy produkcji są w pełni identyfikowalne i kompleksowo kontrolowane.
* Marine Stewardship Council
Marine Stewardship Council (MSC) to międzynarodowa, niezależna organizacja użytku publicznego, która zarządza uznanym na świecie znakiem MSC przyznawanym rybom pochodzącym ze zrównoważonych rybołówstw. Jeśli rybołówstwo chce otrzymać certyfikat MSC, musi zostać ocenione zgodnie ze standardem środowiskowym MSC dla zrównoważonego rybołówstwa oraz spełniać jego wytyczne.
„Naszym celem jest, aby do 2020 roku 20% połowów na świecie pochodziło z łowisk certyfikowanych przez MSC lub przechodzących przez proces oceny MSC. Aby mogło się to udać, rynek, ochrona środowiska i rybołówstwo muszą ściśle ze sobą współpracować. Tylko wtedy, gdy oferta produktów rybnych stanie się bardziej zrównoważona w szerszym zakresie, zagrożone populacje będą mogły odzyskać spokój i będzie można przywrócić równowagę ekosystemu morskiego.“
Nicolas Guichoux, Global Commercial Director, Marine Stewardship Council