Jest obiektem kultowym i trafiła nawet do muzeum – plastikowa torba ALDI Nord. Ale w obliczu plastikowych wysp na morzu, zaśmieconych plaż i mikroplastików w naszym środowisku, sprawa jest dla nas jasna: torba jednorazowego użytku to przeżytek.
Od ponad 100 lat oferujemy naszym klientom torby, aby mogli bezpiecznie przetransportować swoje zakupy do domu. W pierwszych dziesięcioleciach historii naszego przedsiębiorstwa wykonywane były one z papieru. Ale po triumfie tworzywa sztucznego w latach 60-tych. wprowadzono plastikową torbę ze słynnym niebiesko-białym wzorem. Stał się on kultowy i trafił nawet na wystawę do muzeum Ingolstadt Museum of Concrete Art w 2016 roku. Przez ponad 40 lat plastikowa torba była wszechobecna na naszej ulicy aż do dziś. Ponieważ ze względu na problemy środowiskowe spowodowane przez plastik i plastikowe torby nadszedł czas na nowy kultowy obiekt na naszych ulicach: torbę wielokrotnego użytku ALDI Nord. Sprawdzony wzór, lepszy dla środowiska.
ALDI Nord kładzie kres torbom jednorazowym. Decyzja ta oznacza usunięcie wszystkich dostępnych przy kasie zwykłych jednorazowych toreb. W Belgii, Niemczech i Holandii są one stopniowo wycofywane od końca 2017 roku. Zamiast plastikowej torby w sklepach pojawiła się przyjazna dla środowiska alternatywa: trwała torba wielokrotnego użytku składająca się z ponad 80 % materiału pochodzącego z recyklingu. Produkowana w Niemczech nosi uznane oznakowanie ekologiczne Błękitnego Anioła. Ponadto jest większa i bardziej stabilna niż torba jednorazowa. Przy tym bardzo świadomie zdecydowaliśmy nie zastępować jednorazowej torby, torbą z papieru. Ponieważ produkcja papierowej torby zużywa dużo więcej wody i energii.
Dostępne w zależności od sklepu i kraju, oferujemy aż do siedmiu możliwości transportu zakupów. Oto najnowsze modele:
Nowa torba wielokrotnego użytku będzie stopniowo wprowadzana do belgijskich, niemieckich i holenderskich sklepów. W tym samym czasie wszystkie torby jednorazowe będą usuwane z asortymentu poszczególnych sklepów. Całkowita zamiana nastąpi tam do końca 2018 roku. Aby już na etapie zamiany wspierać korzystanie z przyjaznych dla środowiska wariantów wielokrotnego użytku, podniesiona została cena toreb jednorazowych: np. w Niemczech o 10 centów, a w Holandii o 15 centów. (Dodatkowe) dochody ze sprzedaży toreb jednorazowych będą przekazywane na rzecz projektów ekologicznych i społecznych.