BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności. Dotyczy to również zakrzywionych żółtych owoców.
Każdego roku Europejczycy jedzą około osiem kilogramów bananów. Banan jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie i jednym z najważniejszych produktów handlowych w ogóle. Jednak historia sukcesu banana nie jest pozbawiona problemów – z jego uprawą związane są różne środowiskowe i socjalne wyzwania np. dotyczące zastosowania pestycydów lub panujących warunków pracy na plantacjach.
ALDI Nord jest poniekąd jednym z największych międzynarodowych dystrybutorów bananów. Od 2017 roku w sklepach w Danii, Niemczech i Belgii sprzedawane są wyłącznie banany BIO z certyfikatem Fairtrade lub banany z certyfikatem Rainforest Alliance. Szczególnie banany BIO odgrywają coraz ważniejszą rolę w Grupie Przedsiębiorstw.
Unijne logo produkcji ekologicznej, Rainforest Alliance itp. – Drogowskaz w dżungli certyfikatów
Certyfikaty zrównoważonego rozwoju dostępne są we wszystkich kształtach i kolorach. Pomagają konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupów, dzięki czemu ułatwiają wiele spraw. Uważamy, że ma to sens. Dlatego w zależności od grupy asortymentowej stosujemy różne certyfikaty do znakowania naszych produktów. Różnice istnieją także w zależności od kraju, w niektórych z nich klienci znajdują specjalne krajowe certyfikaty na produktach. Wszystkie jednak mają ze sobą coś wspólnego. Producenci lub dostawcy, którzy chcą znakować nimi swoje produkty muszą zwykle przejść przez długotrwały proces certyfikacji. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się temu bliżej. Pomaga to ustalić, jakie kryteria kryją się za poszczególnymi logotypami.
Droga banana jest długa. Już na samym początku decydowane jest czy będzie on mógł posiadać unijne logo produkcji ekologicznej i certyfikat Fairtrade. Na wszystkich etapach łańcucha dostaw obowiązuje zasada: towar BIO i surowce konwencjonalne muszą być kategorycznie oddzielone. Ponadto, w każdej chwili musi istnieć możliwość sprawdzenia, skąd banany pochodzą – to dotyczy wszystkich bananów i standardów.
Droga zaczyna się w Ameryce Południowej i Środkowej, podczas gdy nasze banany BIO z certyfikatem Fairtrade są uprawiane, między innymi, w Peru, nasze banany z certyfikatem Rainforest Alliance pochodzą głównie z Hondurasu, Ekwadoru i Kostaryki. Tam rosną w tropikalnym klimacie na bylinach o wysokości metra. Dojrzewanie owoców trwa około trzech miesięcy. Już podczas uprawy pojawia się wiele wyzwań. Są to, m.in., płace zapewniające egzystencję, prawa pracownicze, stosowanie pestycydów do zwalczania szkodników, zachowanie różnorodności biologicznej i identyfikowalność towarów. Aby spełnić wysokie wymagania unijnego rozporządzenia ekologicznego, producenci nie mogą stosować chemicznych pestycydów ani nawozów i muszą zwracać uwagę na optymalny płodozmian.
Po zbiorach a przed transportem na stanowisku pakowania banany są przygotowywane do swojej wielkiej podróży i poddawane dokładnej kontroli jakości. W tym celu owoce są dzielone na tzw. gromady składające się z czterech do ośmiu bananów. Umyte i opatrzone etykietami i certyfikatami, trafiają do kartonów w kierunku portu.
Transport z Ameryki Południowej do Europy trwa do
42 dni
W ciągu czterech do sześciu tygodni banany w tzw. statkach-chłodniach docierają na rynki docelowe. Niska temperatura na statkach jest ważna. Zapobiega zbyt szybkiemu dojrzewaniu jeszcze zielonych owoców. Również na tym etapie konieczne jest spełnienie wymogów unijnego logo produkcji ekologicznej. Chodzi tutaj, m.in. o oddzielanie bananów BIO od konwencjonalnie produkowanych produktów.
Od zielonego do żółtego: na tym etapie banan uzyskuje swój charakterystyczny kolor. Dzieje się tak w ciągu czterech do ośmiu dni w dużych komorach dojrzewających skrupulatnie kontrolowanych przez specjalistę ds. dojrzewania bananów. Aby pobudzić proces dojrzewania stosowany jest naturalny gaz – etylen, który owoce same wytwarzają w niewielkich ilościach. Nasi dostawcy przewożą następnie banany do naszych centrów logistycznych. Od teraz to my jesteśmy odpowiedzialni za dalszą drogę banana.
W naszych centrach logistycznych prowadzimy wnikliwe obserwacje, pracownicy w ALDI Nord i zewnętrzni kontrolerzy sprawdzają otrzymane towary pod kątem ich jakości.
Banany dotarły do sklepów, kolejna kontrola jakości jest realizowana przez naszych pracowników. Identyfikowalność dla wszystkich produktów owocowych i warzywnych zapewnia certyfikat GLOBALG.A.P. W tym celu wystarczy wpisać w internetową bazę danych inicjatywy numer GGN znajdujący się na opakowaniu.
Teraz to ty możesz rozkoszować się bananami – w zależności od preferencji smakówych delikatnie zielonym lub już w pełni żółtym. Wskazówka: jeśli chcesz aby banany dojrzały w domu, najlepiej położyć je obok kilku jabłek, ponieważ wytwarzają one dużo gazu etylenowego wpływającego na proces dojrzewania bananów.
Banany dojrzewają w komorach dojrzewających od
4-8 dni,
zmieniając kolor z zielonego na żółty
Certyfikaty BIO poszczególnych krajów
Oprócz unijnego logo produkcji ekologicznej stosowane są jeszcze inne certyfikaty. W Danii np. oprócz zielonego listka Unii Europejskiej stosuje się duński, państwowy certyfikat BIO – „Znak Ø”. Cieszy się on dużym poważaniem.