Pralka powinna czyścić i odświeżać Twoje ubrania. Niestety zamiast tego czasami nadaje im przykry zapach. Skąd bierze się ten problem i jak mu zapobiegać? Poznaj najpowszechniejsze powody śmierdzącego prania i dowiedz się, jak radzić sobie w takiej sytuacji!
Pierwszym krokiem, który musisz podjąć w celu eliminacji problemu, jest jego dokładna diagnoza. Spróbuj się więc dowiedzieć, dlaczego pralka śmierdzi stęchlizną. Do najczęstszych przyczyn takiego problemu należą:
Jeśli przy kolejnych praniach zweryfikujesz wszystkie powyższe problemy, szybko znajdziesz faktyczną przyczynę przykrego zapachu z pralki.
Jeśli będziesz przestrzegać zasad, które opisaliśmy wyżej, z dużym prawdopodobieństwem unikniesz zapachu stęchlizny z pralki. Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy w walce ze śmierdzącymi ubraniami, skorzystaj z następujących rozwiązań:
Pusty cykl prania w najwyższej dostępnej temperaturze to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na śmierdzącą pralkę. Wybierz więc przedział 90 – 95°C i poczekaj kilkanaście minut, aż gorąca woda usunie wszystkie drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.
Ocet to produkt, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie podczas domowych porządków. Znakomicie sprawdza się również w walce z zapachem pleśni z pralki. Aby go wykorzystać, zmieszaj ocet winny z wodą w proporcjach 1:1. Takim roztworem umyj następnie wszystkie miejsca, w których gromadzi się brud. Mowa między innymi o uszczelkach, filtrze czy szufladce na detergenty.
Alternatywne rozwiązanie przewiduje pusty cykl prania z octem. Wlej po prostu szklankę tego produktu do bębna i uruchom krótki program w temperaturze 90°C. Ocet ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dzięki czemu szybko poradzi sobie ze źródłami przykrych zapachów.
Soda oczyszczona, podobnie jak ocet, rewelacyjnie sprawdza się w usuwaniu rozmaitych zabrudzeń. Produkt ten pochłania również zapachy, więc koniecznie wypróbuj go w walce ze śmierdzącym praniem. W tym celu wsyp pół saszetki sody do szufladki na detergenty i uruchom pusty cykl w temperaturze 90°C. Nieprzyjemny zapach powinien natychmiast zniknąć.
Ostatni z domowych sposobów na nieprzyjemny zapach z pralki polega na użyciu kwasku cytrynowego. Wystarczy nawet 120 – 150 g tego proszku, aby dokładnie wyczyścić całe urządzenie, wraz z przewodami i uszczelkami. Usuniesz dzięki temu nie tylko zabrudzenia, ale i osad z kamienia, który może sprawiać, że ubrania po praniu śmierdzą. Wsyp więc kwasek do przegródki i ustaw najdłuższy dostępny cykl w temperaturze 90°C.
Jeśli nie chcesz ograniczać się do domowych sposobów, możesz sięgnąć także po profesjonalne środki do czyszczenia pralki. Do prania dodaj na przykład domestos albo dowolny wybielacz. Pamiętaj, aby wlać je bezpośrednio do bębna i nie umieszczać w pralce żadnych ubrań! Następnie ustaw wysoką temperaturę (najlepiej 90°C) i uruchom wybrany program.
Do pustej pralki możesz także dodać 1 – 2 tabletki do zmywarki. Znakomicie poradzą sobie one z zanieczyszczeniami i osadami, a tym samym – z nieprzyjemnymi zapachami. Aby skorzystać z tego rozwiązania, ustaw minimalne obroty i stosunkowo wysoką temperaturę (przynajmniej 60°C).
W sklepach znajdziesz też specjalne preparaty przeznaczone do mycia pralek i niwelowania przykrych zapachów. Rozejrzyj się więc za środkami, które wpisują się w Twoje potrzeby, a następnie przetestuj je w praktyce!
Pamiętaj, aby wybrane sposoby walki z nieprzyjemnymi zapachami stosować regularnie. Konsekwencja jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Jeśli pozwolisz sobie na zaniedbania w tej kwestii, problem śmierdzącego prania szybko powróci.
Przynajmniej raz w tygodniu włączaj zatem pusty cykl prania (najlepiej w wysokiej temperaturze i z dodatkiem wybranego środka czyszczącego). Poza tym regularnie myj filtr i szufladę na detergenty. Co jakiś czas usuwaj też zabrudzenia z trudniej dostępnych miejsc – a więc przede wszystkim z kołnierza pralki. Pamiętaj, że wszelkie zanieczyszczenia i osady mogą przekładać się na nieprzyjemne zapachy.
Skoro wiesz już, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki, zrób dobry użytek z naszych porad i zapewnij swojej odzieży piękny aromat! Wystarczy Ci w tym celu kilka domowych sposobów i konsekwentne podejście.
Dlaczego pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki?
Brzydki zapach z pralki może wynikać z całego szeregu problemów. Do najczęstszych przyczyn śmierdzącego prania należą: brudny filtr, resztki detergentów, pleśń, zgięte rury oraz wilgoć, która utrzymuje się w urządzeniu z powodu zamkniętych drzwiczek.
Jak pozbyć się smrodu z pralki?
Jeśli Twoje pranie z pralki śmierdzi, możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów (ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy) albo sięgnąć po profesjonalne preparaty chemiczne (wybielacz, domestos lub różnego rodzaju odświeżacze).
Jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi z pralki?
Aby zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi z pralki, regularnie dbaj o jej czystość. Myj szufladkę na detergenty, płucz filtr i raz na jakiś czas uruchamiaj pusty cykl w wysokiej temperaturze. Po każdym praniu zostawiaj drzwiczki otwarte, aby wietrzyć urządzenie i unikać wilgoci.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)