Zasady zero waste

Zero waste – jakie są zasady zero waste i jak wprowadzić je do codzienności?

Z roku na rok generujemy coraz większe ilości śmieci, zanieczyszczając naszą planetę. W trosce o ochronę środowiska naturalnego powstaje wiele trendów upowszechniających wprowadzanie do codziennego życia nawyków mających na celu ograniczenie ilości odpadów i dbałość o zasoby naturalne. Jednym z nich jest idea zero waste, mająca na celu zaprzestanie marnowania produktów i tworzenia śmieci. Na czym polega idea zero waste i jak wcielić ją w życie?

zero-waste
co to zero waste

Na te i wszystkie inne pytania dotyczące zero waste odpowiemy Ci tutaj i na naszych kanałach przez kilka najbliższych miesięcy. Przyznajemy, że to nie jest łatwy temat. Ale obiecujemy, że jest bardzo przyjemny! Sami rozpoczęliśmy już drogę do niemarnowania, a teraz zapraszamy Ciebie - chodź z nami!

Mamy świetnego instruktora małych kroków. Wspólnie z naszą ekspertką, Sylwią Majcher, nauczmy się chodzić na nowo, w poszanowaniu środowiska i nie zostawiając zbyt wielu śladów za sobą. 

 

 

Zero waste – poznaj metodę małych kroków

Nie wszystkie nawyki udaje się zmienić od razu, ich zmiana to proces, dlatego proponujemy ci metodę małych kroków. Zapewne nasuwa ci się wiele pytań dotyczących idei zero waste. Na wiele z nich odpowiemy tutaj, na naszych kanałach, przez kilka najbliższych miesięcy.

Rozpoczęliśmy już drogę do niemarnowania, a teraz zapraszamy ciebie – chodź z nami! Poznaj też świetnego instruktora małych kroków, którym jest nasza ekspertka Sylwia Majcher. Nauczy nas ona świadomie i z szacunkiem poruszać się w środowisku, tak by nie zostawiać za sobą zbyt wielu śladów.

Wraz z Sylwią mamy dla ciebie gotowe rozwiązania zero waste, które już dziś możesz wcielić w swoje życie. Poznaj je i zastosuj, a opłaci się to wszystkim – tobie, środowisku, przyszłym pokoleniom. I pamiętaj – nie musisz od razu robić wszystkiego! Wybierz choćby jedną z rzeczy i rób ją uczciwie, konsekwentnie i regularnie. 

Sylwia Majcher - dziennikarka, autorka bestsellerowych poradników „Wykorzystuje, nie marnuje. 52 Wyzwania Zero Waste” i „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, książki „Mniej Mięsa” i dziecięcej „Samotny Banan”, reportaży oraz wywiadów kulinarnych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Prowadzi warsztaty i szkolenia poświęcone ekologii, niemarnowaniu i obiegowi zamkniętemu. Na balkonie hoduje pomidory i jadalne kwiaty, gotuje w rytmie sezonu, jeździ rowerem, unika nadmiaru.

Sylwia Majcher
Sylwia Majcher

Zero waste – czym jest?

Zero waste, czasami używane w formie less waste, to:

  • pochodzący z języka angielskiego termin oznaczający brak śmieci i marnowania
  • idea zmierzająca ku maksymalnemu zmniejszeniu ilości generowanych odpadów oraz dbałości o zasoby naturalne, która zyskała rozgłos na początku XXI wieku i od tego czasu jej popularność wzrasta
  • dążenie, by ograniczyć produkcję śmieci, nie zanieczyszczając środowiska
  • styl życia (zero waste lifestyle), który obejmuje wszystkie jego sfery: odżywianie, higienę, przemieszczanie się, ubieranie, zakupy.

 

Według Zero Waste International Alliance „Zero waste jest celem, który jest etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski, aby prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się, gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto, jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych.

Zero waste oznacza projektowanie i zarządzanie produktami oraz procesami, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i materiałów oraz zmniejszać ich objętość, przetwarzać i odzyskiwać wszystkie zasoby, nie spalać ich ani nie zakopywać. Zero waste eliminuje uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody czy też powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety”.

Zero waste – zasady 5R

5R to pięć kluczowych zasad, które należy stosować przy ograniczaniu odpadów. Pierwszy raz zasada 5R pojawiła się w książce Pokochaj swój dom Bei Johnson, amerykańskej blogerki, która spopularyzowała ideę zero waste. 

Do tej listy można jeszcze dodać "repair", czyli naprawianie. 

reduce

Refuse – odmawiaj

oznacza umiejętność mówienia „nie”, gdy wręczają ci niepotrzebne rzeczy, których nigdy nie chciałeś – reklamówki, słomki, kubki, widelczyki, serwetki, ulotki oraz gadżety reklamowe. Umiejętność ta znacznie przyczyni się do zmniejszenia ilości śmieci, które nie są nikomu do niczego potrzebne.

reduce

Reduce – redukuj

przypomina, by nie kupować wszystkiego, na co nas stać i na co mamy chwilową ochotę. Nakłania do wyrobienia w sobie nawyku zadania sobie pytania „czy naprawdę tego potrzebuję?”.

5r

Reuse – użyj ponownie

zachęca do powtórnego wykorzystania produktów jednorazowego użytku oraz do wybierania rzeczy wielokrotnego użytku, takich jak maszynki do golenia czy opakowania, oraz wymyślania innych zastosowań dla używanej rzeczy. 

5r

Recycle – przetwórz

nakłania do segregacji odpadów i refleksji, czy robisz to prawidłowo. 

5r

Rot – kompostuj

wspomina o możliwości kompostowania odpadów biodegradowalnych, np. w przydomowym kompostowniku. Bioodpady, zamiast zalegać na wysypisku, mogą zamienić się w supernawóz.

5r

Repair – naprawiaj

namawia do naprawiania przedmiotów, które z nawyku wyrzucamy i zastępujemy nowymi, np. cerowania skarpetek, sklejania pękniętych talerzyków czy zepsutych zabawek.

co to zero waste

Realizując te zasady Amerykanka Bea Johnson, uważana za prekursorkę idei zero waste, produkuje zaledwie słoik śmieci rocznie. Autorka kultowych poradników o bezśmieciowym życiu, razem ze swoją 4 osobową rodziną, robi przemyślane zakupy, wymienia się ubraniami, całkowicie zrezygnowała z jednorazówek. Ten jeden słoik to dla większości z nas cel nie do osiągnięcia, ale tu nie chodzi o rywalizację, tylko o to, by po prostu produkować mniej śmieci. Drobnymi gestami odciążyć planetę z nadmiaru. 

a

No dobra, cały czas czytasz o tych małych krokach...

Ale czym one właściwie mają być? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania zero waste, które już od dziś możesz wcielić w swoje życie. Bierz i stosuj, a wszystkim to się opłaci! Tobie, środowisku, przyszłym pokoleniom. I pamiętaj – nie musisz od razu robić wszystkiego! Wybierz choćby jedną z rzeczy i rób ją uczciwie, konsekwentnie i regularnie.

Powodzenia!

Jak stosować zasady zero waste na co dzień?

Wprowadzenie w życie zasad zero waste zaczyna się od zmiany twoich nawyków. Taka zmiana nic cię nie kosztuje, a wręcz przeciwnie – pozwoli ci na oszczędność pieniędzy. Zacznij nad nią pracować. Czasami może okazać się trudna, dlatego przeprowadzaj ją stopniowo i nie zapominaj o metodzie małych kroków.

sssss

Unikaj nadmiaru

Oddaj ubrania, których nie nosisz, nie kolekcjonuj zestawów do chodzenia po domu albo uprawiania sportu, skoro od dawna nie biegasz. Spróbuj kupować takie rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka wypełniona nienoszonymi ciuchami. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli środowiska. Zacznij robić listy zakupów!

sssss

Wykorzystuj, nie marnuj

zbieraj pudełka, kartony. Używaj ich do przechowywania, segregowania śmieci, wysyłania paczek. Takie przesyłki są zgodne z trendami, sporo internetowych sklepów przyjmuje niepotrzebne klientom opakowania i wykorzystuje je ponownie. 

sssss

Doceń brzydale i golasy

jeśli możesz wybieraj produkty bez opakowania i te z pomarszczoną skórką. Zabieraj do sklepu czy na targ swoje siatki, woreczki i pudełka. 

sssss

Monitoruj

stan zapasów, zawartość, lodówki i szafek kuchennych. 

sssss

Rozsądny transport

Kiedy tylko możesz, korzystaj z komunikacji miejskiej, częściej podróżuj rowerem czy hulajnogą. 

sssss

Wypożyczaj

nie wszystko musisz kupić. Rzeczy, których potrzebujesz na chwilę, możesz wypożyczyć. Sprawdzaj, co w szafach mają znajomi. 

sssss

Pij kranówkę

woda w kranie jest przebadana i często ma więcej składników mineralnych niż ta w plastikowej jednorazowej butelce. Jeśli masz wątpliwości w sprawie jej jakości możesz skład kranówki sprawdzić w sanepidzie. 

sssss

Uprawiaj plogging

to szwedzkie określenie na nową dyscyplinę – łączenie aktywności na świeżym powietrzu z troską o środowisko. W czasie spaceru, biegu, drogi do pracy zbieraj śmieci. Bez zrzucania odpowiedzialności na innych i wyrzutów, że nie są Twoje. 

sssss

Segreguj śmieci

odpady jednego człowieka mogą być skarbem innego, ale tylko dobrze podzielone śmieci da się wykorzystać. Dlatego ważne jest by opakowania nadające się do recyklingu trafiały do właściwego kosza. 

Bądź zero waste

jak oszczedzać wodę

Jak oszczędzać wodę?

Przewiduje się, że do 2025 r. około jedna trzecia ludzkości nie będzie miała wystarczającej ilości wody pitnej, dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się sposobom jej oszczędzania. Zobacz 12 sposobów, jak oszczędzać wodę. Warto zapoznać się z nimi i zacząć stosować je w życiu.

Więcej
zerowaste

Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej ma znaczenie zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i ekologicznym. Mniej zużytego prądu to niższe rachunki, ale także mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Warto więc zapoznać się ze sposobami oszczędzania energii, aby dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na prądzie i przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tym samym globalnego ocieplenia klimatu.

Więcej
zerowaste

Jak dbać o środowisko?

Chociaż sposoby troski o środowisku wydają się powszechnie znane, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ mogą mieć dla ziemi nasze indywidualne działania. Nie wszyscy również wiedzą, jakie oszczędności i korzyści dla naszej planety niosą pozornie mało znaczące nawyki, takie jak gaszenie światła czy zakręcanie kranu. Oto 10 sposobów ochrony środowiska, które możemy wdrożyć w swoje życie.

Więcej
segregacja smieci

Segregacja śmieci – jak prawidłowo sortować odpady?

Gdyby wszystkie śmieci produkowane na świecie zapakować do ciężarówek, to sznur pojazdów okrążyłby Ziemię 24 razy. Z naszych odpadów, powstała już Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – wyspa na Oceanie Spokojnym, która powiększa się szybciej, niż przewidywali naukowcy. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowych działań. Warto więc, ograniczać ilość wytwarzanych w domu śmieci i zatroszczyć się o odpowiednią segregację odpadów.

Więcej
plogging

Plogging

Postępujące zaśmiecanie środowiska naturalnego sprawia, że trzeba podejmować zdecydowane działania, by chronić przed nim ziemię. W trosce o stan naszej planety z dnia na dzień powstają nowe ekologiczne trendy dążące do jej ochrony oraz zredukowania zanieczyszczenia. Wraz z filozofią Zero Waste pojawiła się również nowa dyscyplina sportu – plogging.

Więcej
recykling

Recykling

Recykling oznacza ponowne użycie, powrót do obiegu. Według definicji recykling to powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci.

Więcej
mrozenie jedzenia

Mrożenie żywności

Lato w grudniu? To jest możliwe, ale trzeba je odpowiednio przechować. A potem, gdy mróz zacznie doskwierać zbyt mocno, sięgnąć po smakowe soczyste wspomnienia. Sezonowe owoce i warzywa dają się zamykać w słoikach, suszyć i mrozić. Ten ostatni zabieg jest najmniej wymagający, ale by przebiegł z sukcesem, wystarczy znać kilka patentów.

Więcej
zakupy zero waste

Zakupy zero waste

Lista zakupów jest drogowskazem, który poprowadzi Cię w sklepie właściwymi alejkami. To też Twój wentyl bezpieczeństwa, dzięki niej unikniesz wpadek.. Sprawdź, jak stworzyć idealną listę zakupów

Więcej
marnowanie żywności

Marnowanie żywności – jaka jest skala problemu i jak z nim walczyć?

Straty i marnotrawstwo żywności to globalny problem o zatrważającej skali. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO na świecie, w całym łańcuchu rolno-żywnościowym, marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności. Dla zobrazowania tej wartości: taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat.

Więcej
w

Jak być eko i dlaczego warto żyć ekologicznie?

Bycie eko to często pojawiający temat. W wyniku działalności człowieka emisja gazów cieplarnianych ciągle wzrasta, co ma wpływ na zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie oraz anomalie pogodowe. Nadmierna eksploatacja surowców naturalnych powoduje, że w końcu może ich zabraknąć. Wycinka puszczy amazońskiej sprawia, że mamy coraz mniej tlenu, a wiele gatunków zwierząt traci swój dom i niedługo może wyginąć.

Więcej

Prezenty zero waste i ekoupominki

Jeżeli chcesz być eko i zrezygnować z kupowania bliskim kolejnego prezentu, który po chwili skończy na śmietniku, za to pragniesz, aby dostali coś przyjaznego dla środowiska, powstrzymaj się przed przypadkowym zakupem. Zapytaj najpierw osoby, którą chcesz obdarować, czego potrzebuje albo dowiedz się tego od jej przyjaciół. Nie tylko zrobisz jej większą przyjemność, ale również nie wydasz pieniędzy na rzecz, która jako niepotrzebna zaraz trafi do kosza.

Więcej

Zero waste w kuchni

  • Przy zakupie żywności trzymaj się listy zakupów i kupuj do jedzenia tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne.
  • Sprawdzaj daty ważności, aby uniknąć marnowania żywności.
  • Zwróć uwagę na rodzaj opakowania.
  • Naucz się odpowiedniego sortowania żywności Na wierzchu trzymaj produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia.
  • Kupuj sezonowe warzywa i owoce.
  • Oddawaj jedzenie, którego nie spożyjesz. Na portalach społecznościowych znajdziesz wiele grup freegańskich, na których można ogłosić i oddać żywność.
  • Gotuj, wykorzystując resztki i niepopularne części warzyw, takie jak łodygi, liście i nacie. Wykorzystuj szklane pojemniki na artykuły spożywcze.
  • Zamrażaj niektóre produkty. 

Przepisy zero waste

przepisy na lunchbox

Przepisy na lunchbox

Tylko co trzeci uczeń je w szkole owoce i warzywa. Na śniadanie chętniej niż kanapkę z razowego pieczywa nastolatek wybiera słodkie przekąski. Cukier najpierw szybko podnosi stężenie glukozy we krwi, by potem równie błyskawicznie spaść. W konsekwencji mózg zamiast pracować na najwyższych, pożądanych w szkole czy pracy obrotach, zwalnia, wybija z rytmu i zabiera energię. Mocy lepiej szukać w dobrze skomponowanym śniadaniu, które nasyci na długo i sprawi, że łatwiej będzie oprzeć się nafaszerowanym chemią i sztucznymi dodatkami pokusą. Dlatego poznaj nasze pomysły na lunchbox dla dziecka do szkoły/na uczelnię lub lunchbox do pracy.

Więcej
koktajle

Kręć koktajle na zdrowie

To najlepszy przemytnik witamin. Niepozorny koktajl fundujący całą gamę pożądanego wzmocnienia. Organizm na pewno doceni takie zakręcone kompozycje. Można je serwować zamiast drugiego śniadania albo podwieczorku. Odpowiednio połączone składniki będą wyśmienitym urozmaiceniem codziennego jadłospisu.

Więcej
od trzonka do korzonka

Od trzonka do korzonka

To hasło, które warto wcielić w swoje kulinarne życie, by wykorzystywać z sukcesem cały potencjał warzyw i owoców. Letnia oferta sprzyja jedzeniowej kreatywności. Natki, liście, obierki, a nawet pestki skrywają w sobie sporo dobroci, więc nie spisujcie ich na straty.

Więcej
Lody

Lody

Czy wiesz, że możesz zrobić wyborne lody z przejrzałych bananów? Zerknij również na inne przepisy w stylu zero waste!

Więcej

Zero waste w łazience

  • Wykorzystaj kosmetyki, które masz na półce, zanim kupisz nowe.
  • Zamiast mydła w płynie, używaj mydła w kostce.
  • Oszczędzaj wodę.
  • Zamień jednorazową maszynkę do golenia na maszynkę z wymienną żyletką.
  • Stosuj szkło zamiast plastiku.
oszczedzanie wody

12 sposobów na oszczędzanie wody w domu

Zero waste w podróży

  • Jak najczęściej poruszaj się po mieście na rowerze lub pieszo.
  • Wybierz korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast jazdy własnym samochodem.
  • Korzystaj z aplikacji typu Bla Bla Car oraz udostępniaj wolne miejsce w samochodzie innym.
  • W dalszą podróż wybierz się raczej pociągiem niż samolotem czy promem.

Zero waste na zakupach

  • Kupuj tylko rzeczy niezbędne.
  • Stosuj torby wielokrotnego użytku.
  • Zaopatrz się w woreczki (najlepiej płócienne), do których trafią produkty.
  • Herbatę i kawę kupuj do własnych torebek lub pojemników.
  • Wybieraj miejsce, gdzie możesz kupić sypkie produkty na wagę.
  • Nie bierz potwierdzeń z terminala płatniczego. 
zakupy

Zakupy zero waste

Jak jeszcze budować nawyki zero waste?

  • Nie zapominaj o segregacji śmieci i dowiedz się, jak przeprowadzać ją prawidłowo.
  • Zanim wyrzucisz jakiś przedmiot, zastanów się, czy nie można mu dać drugiego życia, wykorzystując go do czegoś, co wykonamy samodzielnie.
  • Oszczędzaj prąd i kasuj stare pliki z komputerów – w taki sposób ograniczysz tzw. ukrytą konsumpcję.
  • Wcielaj w życie własne pomysły na temat zero waste i dziel się nimi ze swoim otoczeniem.
gdzie trafia zmarnowane jedzenie
gdzie trafia zmarnowane jedzenie

Czy wiesz, że...

Fusy z kawy

Naukowcy z Warszawy opracowali przepis na recykling zalegających w kawiarniach pozostałości po zmielonych ziarnach. Z fusów od kawy będą tworzyć słomki! Rozwiązaniem już zainteresowana jest jedna z sieci kawiarni, a biodegradowalne słomki mogą wejść do użycia jeszcze w tym roku. 

Zero waste – co robi ALDI?

Będąc świadomym przedsiębiorcą, w ramach idei zero waste, ALDI redukuje ilość sprzedawanego plastiku, rezygnując ze sprzedaży produktów jednorazowego użytku, takich jak widelce, tacki czy łyżeczki, a do produkcji opakowań dla swoich artykułów używa plastików z recyklingu. Ponadto, stosujemy skrzynki wielokrotnego użytku i wyposażamy nasze sklepy w ekologiczne oświetlenie LED. Obniżamy również ceny na produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia i przekazujemy żywność instytucjom charytatywnym.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch