Gdyby wszystkie śmieci produkowane na świecie zapakować do ciężarówek, to sznur pojazdów okrążyłby Ziemię 24 razy. Z naszych odpadów, powstała już Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – wyspa na Oceanie Spokojnym, która powiększa się szybciej, niż przewidywali naukowcy. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowych działań. Warto więc, ograniczać ilość wytwarzanych w domu śmieci i zatroszczyć się o odpowiednią segregację odpadów.
Czy wiesz, że przeciętny Polak wrzucił do swojego kosza w 2019 roku 332 kg śmieci? Jest to aż o 7 kg więcej niż o rok wcześniej. Policzono iż na wysypisko trafia z tego 43 proc odpadów a do recyclingu tylko 25 proc.
Śmieci mogą być poważnym zagrożeniem. Emitują one metale ciężkie, związki siarki i fluoru, pyły, grzyby czy bakterie nawet w promieniu 50 m od wysypiska, na którym wylądowały. Zanieczyszczenie trafia do wód gruntowych i powietrza. Segregacja śmieci pozwala odzyskać zdecydowanie więcej materiałów. Segregowanie odpadów komunalnych ma kilka etapów – najpierw wstępne w domu, potem w gminie, która odbiera nasze śmieci a na końcu w firmie recyclingowej. Cały ten cykl nazywamy selektywną zbiórką odpadów.
Warto wiedzieć jak segregować śmieci i jakich kolorów pojemników na odpady do tego używamy. W Polsce obowiązuje podział śmieci na 5 frakcji:
Co wrzucamy?
Czego nie wrzucamy?
Pamiętaj - jeśli nie jesteś pewny, czy dana rzecz powina znaleźć się w dedykowanym na dany typ odpadów koszu, wyrzuć ją do kosza na odpady zmieszane. Segregacja śmieci ma sens, jeśli jest robiona we właściwy sposób - więc lepiej wyrzucić coś do zmieszanych, niż "zanieczyścić" niewłaściwym odpadem daną sekcję.
Co wrzucamy?
Czego nie wrzucamy?
Co wrzucamy?
Czego nie wrzucamy?
Co wrzucamy?
Tych ostatnich nie trzeba myć, firma recyklingowa poradzi sobie z płukaniem. Należy jednak pamiętać, iż od butelek oddzielamy zakrętki a od pudełek aluminiowe wieczka. Wszystkie śmieci zgniatamy, bo to pozwala zaoszczędzić nawet 80 proc. miejsca w naszych koszach.
Czego nie wrzucamy?
Co wrzucamy?
Czego nie wrzucamy?
Na terenie każdej gminy powinno być kilka takich punktów, gdzie oddamy odpady niebezpieczne oraz te, które nie nadają się do zwykłych pojemników. Są to na przykład:
Pamiętaj:
Wiele osób nie wie jak prawidłowo segregować śmieci, dlatego warto zapoznać się z prawidłowymi zasadami ich sortowania.
Takie kartony wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Kości i resztki mięsa wrzuć do odpadów zmieszanych.
Butelkę plastikową po oliwie czy oleju- wrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wyrzuć zakręconą, nie myj.
Puszki po napojach, konserwach, karmach dla zwierząt wrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Warto dowiedzieć się dokładnie jak segregować odpady po lekach. Puste buteleczki szklane wrzucisz bowiem do pojemnika ze szkłem, ulotki do pojemnika z papierem a opróżnione blistry po tabletkach do pojemnika „zmieszane”.
Puszki po farbach, opakowaniach po środkach ochrony roślin i innych tego typu substancjach należy zawieźć do PSZOK lub zostawić w sklepie, w którym zostały zakupione.
Styropianowe opakowania np. po jajkach, czy tacki po warzywach powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos jest mocno zatłuszczone, wrzuć je do odpadów zmieszanych. Styropian opakowaniowy (np. po lodówce, pralce, TV), oddaj do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Zużytą żarówką żarnikową należy wyrzucić do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi. Natomiast świetlówki powinieneś oddać do punktu zbierającego elektrośmieci. Możesz też włożyć je do specjalnego pojemnika na tego typu odpady lub po prostu zanieść ją do sklepu, w którym zamierzasz kupić nową żarówkę. Sprzedawca powinien przyjąć ją sprzedając Ci nowy egzemplarz. Z kolei, żarówki LED nadają się do recyklingu. Należy oddawać je do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci lub zanieść do sklepu sprzedającego żarówki.
Po zużyciu opakowanie po dezodorancie zamienia się w odpad, który powinien być umieszczony w dwóch różnych pojemnikach. Część metalową wyrzuca się do kosza na śmieci zmieszane, a plastikową do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne.
Leki powinny trafić do specjalnych pojemników które znajdują się m. in. w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Przeterminowane medykamenty możesz również oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Jest wiele powodów, dla których warto segregować odpady. Przede wszystkim:
Odnawianie surowców przeznaczonych do recyklingu zużywa znacznie mniej energii, niż wyprodukowanie ich od samego początku. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko energię, ale zmniejszają się również koszty produkcji.
Dzięki recyklingowi przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów, a tym samym hałd śmietnisk.
Recykling papieru przyczynia się do zmniejszenia wycinki lasów. Dzięki temu ratujemy miliony drzew i zwierząt.
Odnawianie surowców zużywa mniej energii, niż ich wyprodukowanie, więc do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla.
Stawki za wywóz segregowanych śmieci są niższe.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)