Lato w grudniu? To jest możliwe, ale trzeba je odpowiednio przechować. A potem, gdy mróz zacznie doskwierać zbyt mocno, sięgnąć po smakowe soczyste wspomnienia. Sezonowe owoce i warzywa dają się zamykać w słoikach, suszyć i mrozić. Ten ostatni zabieg jest najmniej wymagający, ale by przebiegł z sukcesem, wystarczy znać kilka patentów.
CZY WIESZ, ŻE?
Zanim lodówki z zamrażarkami pojawiły się w naszych domach chłód był już wykorzystywany do konserwowania czy przedłużania świeżości jedzenia. Dawniej stosowano w tym celu bryły lodu, chowano jedzenie w specjalnie wykopanych ziemiankach, w piwnicach czy pokojach chłodniach.
Mrożenie żywności to jeden z najłatwiejszych sposobów przedłużania terminu ważności produktom.
Najważniejsze zasady:
Surowy, świeży produkt może być zamrożony w chwili, gdy jest w optymalnym momencie dojrzałości i najbogatszy w związki odżywcze, które w ten sposób możemy zachować. W trakcie mrożenia produkt ulega pewnym zmianom, także jeśli chodzi o wartości odżywcze, ale te zmiany są dużo mniejsze niż w przypadku metod wysokotemperaturowych, takich jak pasteryzacja, czyli wekowanie lub suszenie. Dzięki mrożeniu możemy mieć najlepsze maliny czy jagody w środku zimy.
Jaką żywność można mrozić, a jakiej lepiej nie?
Źle mrożą się cytrusy, bo mają bardzo dużo wody, która rozsadza ich cząstki i pozbawia jędrności. Podobnie zachowują się ogórki, pomidory, więc lepiej przerobić je na sos, ukisić lub pasteryzować. Jędrność w czasie mrożenia tracą też sałaty.
Do zamrażania żywności najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku są szklane pojemniki. Żeby nie pękły, nie mogą być wypełnione po brzegi.
Dobrze sprawdzają się grube woreczki i są o tyle funkcjonalne, że można je myć po użyciu. Papier przydaje się do mrożenia chleba. Kromki układamy na tacce lub w pojemniku i przekładamy każdą z nich kawałkiem papieru. Nie posklejają się i łatwo będzie je wyjąć.
Najbezpieczniej mrozić żywność w temperaturze od -18 do -23 st. C. Mrożonki muszą się znajdować w szczelnych opakowaniach, bo nie tylko rodzaj i jakość produktu, ale też rodzaj opakowania może wpływać na czas przechowywania.
Maliny, jagody czy borówki najlepiej mrozić zaraz po kupieniu. Trzeba je dobrze przejrzeć, by nie zamrozić żywności spleśniałej.
Z czereśni, wiśni, śliwek warto wyciągnąć pestki, a brzoskwinie i nektarynki pokroić na mniejsze kawałki. To wszystko ułatwi nam pracę z owocami po rozmrożeniu.
Drobne owoce najlepiej mrozić rozsypane w pudełku lub na tatce, wtedy nie będą się sklejały. Gdy stwardnieją przekładamy je do pudełka czy woreczka. Dobrze mrozić małe porcje, zważyć je przed włożeniem do woreczków czy pudełek i podpisać.
Jabłka i gruszki wygodnie mrozi się w postaci musu.
Brokuły, kalafior, fasolę, kukurydzę przed mrożeniem warto zblanszować – wrzucić na minutę do gotującej się wody. Blanszowanie redukuje działanie enzymów tkankowych, co sprawia, że warzywa po zamrożeniu będą soczyste i nie stracą koloru.
Wszystkie owoce i warzywa muszą być dobrze umyte i wysuszone. Trudno będzie zrobić to po wyjęciu z zamrażalnika.
Owoce można też mrozić zmiksowane – w postaci musów. Świetnie sprawdzają się mieszkanki różnych – malin, jagód, moreli, które po rozmrożeniu wystarczy jedynie zmieszać z jogurtem, by mieć pyszny koktajl. Musy zimą przydadzą się też do deserów i ciast.
Warto robić mieszanki warzyw na zupę - jarzynową czy kalafiorową.
Po zakupie możemy w warunkach domowych przechowywać mrożonki zazwyczaj od 3 do 12 miesięcy, pod warunkiem że będziemy je nadal trzymać w temperaturze od -18 do -23 st. C. Po tym czasie produkt będzie się nadawać do spożycia, ale będzie mniej wartościowy i mniej smaczny.
Mrożonki muszą się znajdować w oryginalnych lub szczelnych opakowaniach, bo nie tylko rodzaj i jakość produktu, ale też rodzaj opakowania może wpływać na czas przechowywania.
JAK DŁUGO MOŻNA MROZIĆ MIĘSO I RYBY?
Wołowinę i cielęcinę można mrozić do 8 miesięcy, wieprzowinę do 6 miesięcy, a mięso drobiowe do 3 miesięcy (ze względu na zawartość tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają). Z kolei
mrożenie mięsa mielonego może trwać do 2 miesięcy, a ryb słodkowodnych od 3 do 4 miesięcy.
JAK DŁUGO MOŻNA MROZIĆ CHLEB?
Chleb dobrze mrozi się w papierowych torebkach. Przetrwa w zamrażarce do 3 miesięcy.
JAK DŁUGO MOŻNA MROZIĆ OWOCE I WARZYWA?
Warzywa:
Owoce:
JAK DŁUGO MOŻNA MROZIĆ GRZYBY?
Oczyszczone, ale niemyte grzyby można mrozić do 6 miesięcy.
JAK DŁUGO MOŻNA MROZIĆ DROŻDŻE?
Drożdże można mrozić do 6 miesięcy, najlepiej podzielone na mniejsze porcje i zapakowane osobno.
PONOWNE MROŻENIE ŻYWNOŚCI - co się stanie, gdy mrożonka się ogrzeje?
Mrożonki nie są produktem zupełnie jałowym, znajdują się w nich pewne ilości bakterii i jest to zjawisko naturalne – tak jak obecność minimalnych ilości bakterii w butelkowanej wodzie mineralnej. Jednak, gdy mrożonka się rozmrozi, bakterie się namnażają i w niej zostają, ponowne zamrożenie jedynie je „uśpi”. To jest szczególnie niekorzystne w przypadku produktów wysokobiałkowych, np. mrożonego mięsa czy ryb.
MROŻENIE CIEPŁEJ ŻYWNOŚCI
Do zamrażarki należy wkładać schłodzone dania. Ciepłe podnoszą temperaturę w zamrażalniku i spowodują, że inne produkty zaczynają odmarzać, a w efekcie popsują się i zostaną zmarnowane.
ZAMRAŻANIE BARDZO DUŻYCH PORCJI ŻYWNOŚCI
Najwygodniej jest podzielić jedzenie przeznaczone do zamrożenia na mniejsze porcje. Szybciej się rozmrożą i łatwiej będzie je wykorzystać.
NAPEŁNIANIE POJEMNIKÓW DO PEŁNA
Nie należy wypełniać po brzegi pojemników z zupami, sokami czy sosami. To płyny, które zmieniają stan z ciekłego w stały i zwiększają swoją objętość, co może doprowadzić do uszkodzenia opakowania, szczególnie szklanego.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)