Już dziś 40 proc. obszarów na powierzchni ziemi ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a 2,1 miliarda osób na świecie nie posiada dostępu do czystej wody nadającej się do spożycia. Przewiduje się, że do 2025 r. około jedna trzecia ludzkości nie będzie miała wystarczającej ilości wody pitnej, dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się sposobom jej oszczędzania. Warto zapoznać się z nimi i zacząć stosować je w życiu.
Pomimo iż woda zajmuje 71 proc. powierzchni naszej planety, większość z niej nie nadaje się do picia. 97,5 proc. zasobów wodnych świata stanowią wody oceaniczne oraz morskie, które ze względu na ich zasolenie nie nadają się do spożycia. Woda słodka to tylko 2,5 proc. Znajduje się ona w dużym stopniu w lodowcach i śniegach, a jedynie 1 proc. zasobów wodnych na ziemi stanowią wody nadające się do picia.
Według danych w Polsce 74 proc. wody zużywa się w przemyśle, głównie energetycznym, spożywczym, chemicznym i elektromaszynowym, 12 proc. w gospodarstwach domowych a 11 proc. w rolnictwie z leśnictwem.
Przez wydobycie węgla Polska zużywa najwięcej na świecie wody w energetyce. Z raportu opublikowanego przez Greenpeace wynika, że polska energetyka węglowa odpowiada aż za 70 proc. poboru wody w naszym kraju, podczas gdy średnia światowa wynosi jedynie 7 proc. Warto wiedzieć, że co 3 minuty elektrownia węglowa zużywa wodę w ilości jednego basenu olimpijskiego.
Również hodowla zwierząt na ubój to ogromne zapotrzebowanie na wodę. Według amerykańskich badań, żeby wyprodukować 1 kg mięsa, trzeba zużyć niemal 21 tys. litrów wody, podczas gdy wyprodukowanie 1 kg pszenicy wymaga tylko 210 litrów.
Według danych statystycznych w gospodarstwach domowych przeciętny Polak zużywa około 150 litrów wody dziennie. Obliczono, że około 97 proc. wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, a tylko 3 proc. na picie i przygotowywanie jedzenia.
Niestety, bardzo często nie mamy świadomości, jak oszczędzać wodę w domu, i marnujemy ją. Polacy zużywają średnio 150 litrów wody na osobę dziennie, z czego około 148 litrów trafia do kanalizacji, a zaledwie 1–2 litry są spożywane.
Według obliczeń organizacji ekologicznych nieszczelności w kranie mogą spowodować, że rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody, a myjąc codziennie zęby przez 3 minuty przy odkręconym kranie, marnujemy około 15 litrów.
Jeśli chcesz stosować się do zasad oszczędzania wody, musisz zmienić swoje nawyki oraz przyzwyczajenia i zaprzestać jej marnowania. Wiele można zrobić bez ponoszenia kosztów, dlatego warto prześledzić przykłady, jak oszczędzać wodę i wprowadzić je w życie.
W Polsce, w stosunku do innych krajów, mamy ograniczone zasoby wody pitnej, albowiem jeśli chodzi o zasobność wody, znajdujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. Oszczędzanie wody jest najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszania zapotrzebowania na nią. Przyczynia się ono do wydłużenia życia jezior i rzek, które są gwarancją zdrowych ekosystemów na całym świecie.
Ponadto zmniejszenie zużycia wody znacząco obniża roczne zużycie prądu oraz skutkuje niższym ciśnieniem w systemie kanalizacyjnym i odwadniającym, co z kolei obniża koszty konserwacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oszczędzając wodę, zmniejszamy nasze wydatki.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)