W lodówce przechowujesz na co dzień rozmaite składniki spożywcze, w których zachodzą naturalne procesy biologiczne – oddychanie, utrata wody czy zmiany wywołane przez drobnoustroje. Niska temperatura spowalnia ich tempo, ale ich nie zatrzymuje. W efekcie mogą rozwijać się liczne mikroorganizmy stanowiące potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia. Lodówkę łatwo też zachlapać i pobrudzić podczas codziennego użytkowania. W naszym artykule krok po kroku wyjaśnimy, jak i czym czyścić lodówkę w sposób prosty i bezpieczny.
Robiąc porządki w kuchni, przecierasz blaty, szorujesz zlewozmywak i czyścisz kuchenkę. O myciu lodówki dość łatwo jednak zapomnieć. Nie zbiera się w niej kurz, więc o sprzątaniu jej wnętrza myślisz dopiero wtedy, gdy coś się rozleje lub zepsuje. I choć zazwyczaj to w zupełności wystarcza, warto wyrobić w sobie nawyk regularnego jej czyszczenia.
Pomoże ci to przede wszystkim zapobiegać gromadzeniu się bakterii i grzybów, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy i potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Z drugiej strony będziesz na bieżąco usuwać powstające plamy i zabrudzenia, które niejednokrotnie zmniejszają wydajność lodówki i wpływają na jakość przechowywanych produktów. I wreszcie, czyste półki i szuflady są po prostu bardziej estetyczne, a to wpływa na komfort codziennego życia.
Lodówkę powinno się czyścić co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiegać rozwijaniu się bakterii i pleśni. Jeśli jest ona intensywnie użytkowana lub jeśli często przechowujesz w niej łatwo psującą się żywność, powinna być sprzątana nawet częściej. Warto też regularnie kontrolować stan uszczelek i wycierać je, aby nie dopuścić do strat zimnego powietrza i zachować wydajność urządzenia.
Ostatecznie częstotliwość mycia wnętrza lodówki zależy od indywidualnych potrzeb i warunków eksploatacji, ale regularne czyszczenie jest niezbędne, aby zapewnić higieniczne i bezpieczne przechowywanie żywności. Jeśli generalne porządki w lodówce robisz jedynie 2–4 razy w roku, postaraj się i tak przetrzeć jej półki i szuflady przynajmniej raz na miesiąc.
Urządzenia mającego kontakt z żywnością nie można czyścić dowolnymi detergentami. Najlepiej postawić na sprawdzone i naturalne środki czyszczące. Do mycia lodówki w środku świetnie nadają się znane wszystkim produkty, takie jak ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy sól kuchenna. Myjąc urządzenie z zewnątrz, możesz oczywiście sięgać także po detergenty chemiczne. Przygotuj sobie również gąbkę, miękką ściereczkę, ręczniki papierowe, wykałaczki czy patyczki do uszu. Przydadzą się podczas czyszczenia różnych – w tym trudno dostępnych – miejsc w lodówce.
Odpowiadając na pytanie, czym umyć lodówkę w środku, z pewnością należy wymienić kilka produktów naturalnych, takich jak:
OCET
– mycie lodówki octem to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Produkt ten znany jest ze swoich właściwości oczyszczających i odkażających. Za pomocą roztworu wody z octem pozbędziesz się plam po rozlanych płynach i pozostałości jedzenia. Środek ten poradzi sobie nawet z pleśnią, która często pojawia się choćby na uszczelkach.
SOK Z CYTRYNY
– to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zapachem octu. Jeśli chcesz skutecznie umyć wnętrze lodówki i pozostawić w nim przyjemny aromat, sięgnij po sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy. Usuniesz w ten sposób zarówno zaschnięte resztki jedzenia, jak i inne plamy.
SODA OCZYSZCZONA
– w kuchni znajduje bardzo szerokie zastosowanie, a to dzięki działaniu antybakteryjnemu. Ponadto odtłuszcza powierzchnie, zwalcza pleśń i pomaga w usuwaniu różnego rodzaju plam. Przy tym pozostaje bezpieczna dla produktów spożywczych i organizmu człowieka.
OLEJKEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
– stosowany jest w różnych dziedzinach życia, w tym także w medycynie. Z powodzeniem wykorzystasz go również do mycia lodówki. Likwiduje nieprzyjemne zapachy, jednocześnie dezynfekując półki i szuflady. Może jednak okazać się niewystarczający przy usuwaniu bardziej uporczywych plam.
WODA Z SOLĄ
– to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie z brudem, drobnoustrojami, a także z nieprzyjemnymi zapachami w lodówce. Ogromnym plusem tej metody jest fakt, że w przeciwieństwie do sody czy octu, sól zawsze znajdziesz w swojej kuchni.
Mycie lodówki z zewnątrz to zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Zazwyczaj wystarczy do tego gąbka, miękka ściereczka i roztwór wody z płynem do mycia naczyń. Czasami warto sięgnąć także po specjalny środek czyszczący, choć w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jego neutralne pH. Będzie ono miało ogromne znaczenie podczas mycia lodówek ze stali nierdzewnej.
Z uwagi na aktualne trendy, wiele osób zastanawia się, jak czyścić z zewnątrz lodówkę w kolorze czarnym. Czerń w kuchni prezentuje się wyjątkowo elegancko, toteż podczas mycia obudowy (zwłaszcza w połysku) warto zadbać o dokładną eliminację wszelkich plam i smug. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się choćby dobry płyn do mycia okien.
Skoro wiesz już, czym czyścić lodówkę, zastanówmy się, jak przeprowadzić ten proces krok po kroku.
Zastanawiasz się, jak myć lodówkę no frost? Dobra wiadomość: wystarczy postępować według powyższych wskazówek, pomijając jedynie etap rozmrażania urządzenia. Pamiętaj jednak o oczyszczeniu pojemnika na skraplającą się wodę, która może nieprzyjemnie pachnieć. Przepłucz go razem z wężykami za pomocą ciepłego roztworu octu.
Im lepiej zadbasz o czystość lodówki na co dzień, tym łatwiejsze okaże się jej regularne sprzątanie. Staraj się więc na bieżąco usuwać zepsutą żywność i przecierać półki wilgotną ściereczką.
Jeśli chcesz tylko pozbyć się drażniących zapachów, wstaw do lodówki spodeczek z kawą lub sodą oczyszczoną. To proste i skuteczne rozwiązanie, które możesz wykorzystać w dowolnym momencie.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)