Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do fanów mięs, ciast, czy może pizzy, w piekarniku zawsze przygotujesz swoje ulubione potrawy. Niestety po satysfakcjonującym posiłku stawisz czoło przykremu obowiązkowi, jakim jest czyszczenie tego wielofunkcyjnego urządzenia. Jeżeli na samą myśl o myciu piekarnika przechodzą Cię ciarki, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Podpowiemy Ci w nim, jak przeprowadzić cały ten proces szybko i skutecznie!
Zanim zaczniesz w ogóle zastanawiać się nad tym, czym umyć piekarnik, sprawdź, czy urządzenie nie może wykonać tej pracy za Ciebie. Wiele nowych modeli wyposażonych jest bowiem w takie funkcje jak automatyczne czyszczenie pyrolityczne lub katalityczne. Pierwsze z tych rozwiązań polega na nagrzaniu piekarnika do bardzo wysokiej temperatury (np. 500°C), przy której zaschnięty tłuszcz spala się i w postaci popiołu opada na spód. Drugie natomiast bazuje na wkładach pokrytych emalią katalityczną, przyciągającą brud. Jeśli masz dostęp do któregoś z tych udogodnień, cały proces mycia ograniczy się wyłącznie do przetarcia wnętrza piekarnika wilgotną szmatką.
Jeżeli musisz się jednak zmierzyć z własnoręcznym czyszczeniem przypalonego piekarnika, przygotuj się do tego w następujący sposób:
W pierwszej kolejności musisz zdecydować, czym czyścić piekarnik. Do dyspozycji masz zarówno specjalistyczne środki chemiczne, jak i domowe sposoby. Na szczególną uwagę zasługują:
Pamiętaj też o zaopatrzeniu się w takie akcesoria jak gąbki i szczotki, które pomogą Ci umyć nawet trudno dostępne zakamarki piekarnika. Przydatne okażą się również ochronne rękawice, zabezpieczające dłonie przed nieprzyjemnymi zapachami, wysokimi temperaturami i działaniem ewentualnych chemikaliów.
Ze względu na swój ekonomiczny charakter i brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, domowe sposoby czyszczenia piekarnika cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jeśli chcesz umyć wnętrze urządzenia łatwo dostępnymi produktami, wykorzystaj jedną z następujących metod:
Trudno wyobrazić sobie zabrudzenia, z którymi ocet by sobie nie poradził. Nie bez powodu stosuje się go do czyszczenia zarówno łazienki, jak i kuchni. Jak wyczyścić przypalony piekarnik za jego pomocą? Wymieszaj ocet z wodą w równych proporcjach, a następnie nałóż środek na zabrudzone powierzchnie. Po kilku minutach użyj szmatki do usunięcia zanieczyszczeń, wypłucz piekarnik i dokładnie go osusz. To wszystko! Dzięki zmiękczającym właściwościom octu, przypalony tłuszcz szybko się rozpuszcza i jest zdecydowanie łatwiejszy do wyeliminowania.
W walce z zaschniętymi zabrudzeniami pomocna okaże się również gorąca para wodna. Jeśli posiadasz specjalną myjkę tego typu, z powodzeniem wykorzystasz ją do czyszczenia piekarnika. W pierwszej kolejności uzupełnij jej zbiornik i pozwól się jej nagrzać. Następnie spryskaj dokładnie wnętrze urządzenia i pozostaw na kilka minut. Kiedy tłuszcz się nieco rozpuści, po prostu usuń go miękką gąbką. Na koniec wypłucz i osusz umyte powierzchnie. Jeżeli nie posiadasz myjki parowej, możesz sięgnąć po zwykłe naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem, które należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 140 — 150°C.
Zwróć uwagę na to, że czyszczenie parowe piekarnika doskonale sprawdzi się w walce z zaschniętym tłuszczem, ale nie najlepiej nada się do usuwania kamienia czy innych osadów. W tym celu warto więc wykorzystać któryś z pozostałych opisywanych przez nas sposobów.
W bardzo podobny sposób powinno przebiegać mycie piekarnika za pomocą sody oczyszczonej. Na początku wymieszaj szklankę tego produktu z łyżką wody w celu stworzenia gęstej pasty. Następnie nałóż ją na brudne powierzchnie i pozostaw na parę godzin lub na całą noc. Po tym czasie z łatwością zetrzesz wszystkie zanieczyszczenia, tradycyjnie wieńcząc prace płukaniem piekarnika i wycieraniem go do sucha.
Jak skutecznie wyczyścić piekarnik solą? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na wykorzystaniu odrobiny wody w celu przygotowania gęstej pasty. Taki środek nakłada się na zabrudzone powierzchnie i pozostawia na kilka minut. Następnie wystarczy wyszorować je za pomocą gąbki, przepłukać czystą wodą i dokładnie osuszyć.
Druga metoda sprawdzi się natomiast przede wszystkim w przypadku blach pokrytych zaschniętym tłuszczem. Posyp je solą, wsuń do piekarnika i rozgrzej go do wysokiej temperatury. Kiedy sól zacznie się nagrzewać, wchłonie zanieczyszczenia i zrobi się brązowa. Wówczas wyłącz urządzenie, wysyp brud i przetrzyj blachy wilgotną gąbką.
Zastanawiając się nad tym, jak usunąć spaleniznę z piekarnika, warto rozważyć też wykorzystanie folii aluminiowej. W tym celu uformuj z niej po prostu kulkę lub inną formę, którą łatwo będzie Ci trzymać w dłoni. Następnie polej ją mleczkiem do szorowania i dokładnie oczyść wnętrze piekarnika oraz przypalone blachy. Ten sposób wymaga nieco mechanicznej pracy, ale folia aluminiowa zdecydowanie ułatwia pozbycie się uporczywych zabrudzeń.
Znasz już wszystkie skuteczne rozwiązania, ale nadal zastanawiasz się, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik? Najlepszym sposobem okaże się prawdopodobnie wykorzystanie wspomnianej sody oczyszczonej. Zamiast zwykłej wody, w mieszance możesz zastosować wodę utlenioną, wzbogaconą dodatkowo niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Taka pasta okaże się bardzo skuteczna w walce z wszelkiego rodzaju plamami, zaschniętym brudem oraz tłuszczem. Co więcej, soda oczyszczona ma także właściwości dezynfekujące i antybakteryjne.
Wiele osób korzysta z opisanych przez nas sposobów, ale wciąż nie wie, jak doczyścić piekarnik bez konieczności jego uciążliwego szorowania. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla nich przygotowanie soku z kilku cytryn, który wraz w wodą wlewa się do naczynia żaroodpornego i wstawia do urządzenia nagrzanego do 120 — 200℃. Roztwór należy trzymać w środku przez kilkanaście — kilkadziesiąt minut. W efekcie cały zaschnięty tłuszcz powinien zniknąć, a piekarnik zyskać przyjemny aromat.
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, czym wyczyścić przypalony piekarnik i jakie domowe sposoby zastosować w tym celu. Pamiętaj, aby przeprowadzać te prace regularnie, a unikniesz gromadzenia się trudnych do usunięcia zabrudzeń i powstawania nieprzyjemnych zapachów. Na szczęście wszystkie produkty niezbędne do mycia piekarnika z pewnością masz już w swojej kuchni!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)