Zmywarka pozwala Ci zaoszczędzić sporo czasu i energii, wyręczając Cię w uciążliwym obowiązku mycia naczyń. Niestety, jeśli nie będziesz odpowiednio dbać o czystość urządzenia, zacznie ono czynić więcej szkody niż pożytku. Możesz mieć na przykład do czynienia z niedomytymi talerzami, osadem na szklankach czy nieprzyjemnym zapachem. W tym artykule podpowiemy Ci zatem, jak wyczyścić zmywarkę!
Regularne mycie zmywarki jest niezbędne dla wygodnego i bezpiecznego użytkowania kuchni. Warto to robić z przynajmniej kilku powodów:
Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyczyścić zmywarkę, zastanówmy się nad tym, jak często należy to robić. Potrzeba umycia urządzenia zachodzi przede wszystkim zawsze wtedy, gdy zaczynają pojawiać się niepokojące objawy. Mowa między innymi o zatkanych filtrach, niedomytych naczyniach czy tłustym osadzie na ściankach. Dobrą praktyką jest jednak profilaktyka, dzięki której do takich zjawisk nie będzie w ogóle dochodziło.
Zmywarkę warto zatem czyścić przynajmniej raz na miesiąc. Jeśli jest ona intensywnie użytkowana, można to nawet robić raz w tygodniu. Jeżeli nie masz czasu myć jej bardzo dokładnie, postaraj się przynajmniej regularnie oczyszczać filtry i przecierać plastikowe elementy.
Przed przystąpieniem do mycia zmywarki pamiętaj o podjęciu odpowiednich kroków przygotowawczych:
Po wykonaniu tych kroków możesz przystąpić do czyszczenia zmywarki dowolnym sposobem.
Zastanawiając się, jak wyczyścić zmywarkę, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Mycia wymagają przecież nie tylko kosze i ścianki urządzenia, ale także uszczelki, drzwi oraz filtry.
W pierwszej kolejności wyjmij więc filtry, postępując według zaleceń producenta, a następnie opłucz je pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Później zadbaj o czystość drzwiczek zmywarki. Do ich umycia możesz wykorzystać miękką ściereczkę zamoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Przetrzyj je, eliminując wszelkie plamy i zabrudzenia. Szczególną uwagę zwróć na uszczelki, bo to właśnie w nich może gromadzić się najwięcej zanieczyszczeń, przyczyniających się do rozwoju bakterii i grzybów.
Pierwszy sposób na mycie zmywarki polega na wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych. Występują one w wielu wariantach, toteż w sklepie z łatwością znajdziesz idealny detergent dla siebie. Miej jednak na uwadze, że produkty tego typu mogą okazać się stosunkowo kosztowne, a przy okazji nieekologiczne.
Jeżeli nie chcesz narażać się na niepotrzebne wydatki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas czyszczenia zmywarki ograniczyć się do zastosowania zwykłego płynu do mycia naczyń. Powinien on poradzić sobie z większością zabrudzeń. W przeciwnym razie możesz dodatkowo wspomóc się dowolną z metod, które opisujemy w dalszej części poradnika.
Chcąc ograniczyć koszty i negatywny wpływ na środowisko, wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem. Do najskuteczniejszych rozwiązań należą niewątpliwie:
Soda oczyszczona odznacza się właściwościami odtłuszczającymi i dezynfekującymi. Doskonale nadaje się również do eliminowania nieprzyjemnych zapachów. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystywana jest do mycia kuchni, w tym także zmywarki do naczyń. Aby skorzystać z tego sposobu, wystarczy wsypać odrobinę sody do szufladki przeznaczonej na tabletkę i uruchomić urządzenie. Dzięki temu proszek będzie uwalniał się stopniowo, dokładnie czyszcząc wnętrze zmywarki. Dla najlepszych efektów wybierz program o wysokiej temperaturze wody (np. 70 lub 90°C).
Alternatywna metoda polega na wsypaniu sody oczyszczonej do zmywarki i ręcznym szorowaniu jej dna oraz ścianek. Będzie kosztowało Cię to nieco więcej pracy, ale zyskasz jednocześnie pewność, że środek dociera nawet do trudno dostępnych zakamarków urządzenia.
Do bardzo popularnych rozwiązań należy również wykorzystanie octu. To środek łatwo dostępny i tani. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, eliminuje tłuste osady i pomaga w usuwaniu kamienia. Jak wyczyścić zmywarkę octem? Podobnie jak w przypadku sody, do dyspozycji masz dwa sposoby.
Pierwszy polega na ręcznym myciu ścianek i koszy roztworem octu w wodzie (w proporcjach 1:5), a drugi na zastosowaniu tego produktu zamiast tabletki do zmywarki. Najlepiej wypełnij nim kubek, który postawisz na dnie urządzenia, a następnie uruchom program zmywania w temperaturze 70°C. Nie zaleca się bezpośredniego wlewania octu do zmywarki, ponieważ zostałby on natychmiast wypompowany już podczas wstępnego płukania.
Ze względu na specyficzny zapach octu, po czyszczeniu zmywarki warto sięgnąć po sodę, która go zniweluje. Na dno urządzenia lub do pojemnika na tabletki wsyp jedną filiżankę proszku i uruchom krótki cykl mycia — to powinno wystarczyć!
Podobne właściwości jak ocet ma kwasek cytrynowy bądź sok z cytryny. Nie tylko skutecznie usuwa on osady i kamień, ale też nabłyszcza powierzchnie i pozostawia przyjemny aromat. Jak umyć zmywarkę za pomocą tego produktu? Wystarczy wsypać parę łyżeczek kwasku do pojemnika na tabletki, a następnie włączyć program mycia o wysokiej temperaturze.
Tak jak w przypadku innych sposobów, kwasek cytrynowy można wykorzystać również do ręcznego szorowania zmywarki.
Boraks, czyli czteroboran sodu to kolejna naturalna substancja, którą z powodzeniem można wykorzystać do czyszczenia zmywarki. Znajdziesz go między innymi w sklepach z chemią i ekologicznymi środkami myjącymi. Doskonale sprawdzi się on przy odtłuszczaniu i odkamienianiu gładkich powierzchni urządzenia, a także przy zwalczaniu pleśni.
Pewnie nie będzie dla Ciebie żadną niespodzianką sposób, w jaki należy zastosować boraks. Możesz go mianowicie wsypać do pojemnika na tabletki bądź wykorzystać jako pastę do szorowania zmywarki. Co istotne, podobnie jak soda oczyszczona jest to łagodna substancja, która nie grozi zdrowiu człowieka.
Choć każdy z opisanych wyżej sposobów zagwarantuje Ci znakomite rezultaty, musisz uważać, aby nie łączyć ich w nieodpowiedni sposób. Zderzenie kwasów z zasadami doprowadzi bowiem do zneutralizowania obu rodzajów substancji, przez co czyszczenie zmywarki okaże się całkowicie nieefektywne. Mało tego — w rezultacie reakcji chemicznej wytrąci się sól, która zamiast rozpuszczać tłuszcz osadzi się po prostu na ściankach rur, stopniowo je zatykając.
Zadbaj więc o to, aby podczas mycia zmywarki nie stosować jednocześnie sody oczyszczonej i octu bądź sody i kwasku cytrynowego.
Odpływ to jeden z kluczowych elementów zmywarki, w którym odkładają się zarówno resztki jedzenia, jak i tłuszcz oraz kamień. Z tego względu konieczne jest jego regularne udrażnianie. Aby to zrobić, możesz sięgnąć po opisane już produkty: sodę oczyszczoną, ocet bądź boraks.
Wystarczy, że na dno zmywarki wlejesz ocet, a następnie spłuczesz go wodą. Gdy skończy on już oddziaływać na rury, wykorzystaj sodę oczyszczoną, aby rozpuścić zgromadzony tłuszcz i zneutralizować nieprzyjemne zapachy z rozkładających się resztek jedzenia. Zalej odpływ ciepłą, a nawet gorącą wodą. Zamiast sody możesz zastosować także boraks. Na sam koniec warto uruchomić w zmywarce program płukania.
Wiesz już, jak czyścić zmywarkę, ale warto zastanowić się jeszcze nad tym, jak dbać o nią na co dzień. Dzięki odpowiednim praktykom zapobiegniesz bowiem nawarstwianiu się problematycznych zabrudzeń, rozwojowi niebezpiecznych mikroorganizmów i występowaniu awarii. W tym celu staraj się przestrzegać następujących zasad:
Postępując według powyższych reguł, zapewnisz swojej zmywarce długie i bezawaryjne działanie, jednocześnie ułatwiając sobie jej mycie. Im lepiej zadbasz o urządzenie na co dzień, tym szybciej i skuteczniej będzie przebiegać proces jego regularnego czyszczenia!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)