Choć pralka wypierze, a nawet wysuszy za Ciebie wszystkie tkaniny, to nie podejmie w Twoim imieniu najważniejszych decyzji. Mowa między innymi o wyborze określonego programu prania czy użyciu konkretnych detergentów. W kwestii tych ostatnich musisz też wiedzieć, gdzie je wsypywać lub wlewać. Wyjaśnimy Ci to dokładnie w poniższym poradniku!
W odpowiedzi na pytanie, gdzie wsypać proszek do prania, pomogą Ci oznaczenia na pralce. Chodzi o symbole, które znajdziesz przy trzech przegrodach w szufladzie na detergenty:
Jeśli znasz już oznaczenia komór w szufladce na detergenty, szybko zrozumiesz, gdzie wlewać płyn do prania. Do wyboru masz przegrody oznaczone symbolami „I” i „II”. To, którą wybrać, zależy jedynie od tego, czy Twój program będzie obejmował pranie wstępne, czy ograniczy się wyłącznie do prania zasadniczego. W pierwszym przypadku wlej środek piorący do obu komór, a w drugim tylko do tej z symbolem „II”.
Jeśli masz pralkę ładowaną od góry, możesz zastanawiać się, gdzie w jej przypadku wlać płyn do prania. Urządzenie tego typu zauważalnie różni się budową od tradycyjnej pralki. Dozownik na środki piorące znajduje się wewnątrz maszyny – albo tuż nad bębnem albo w jej pokrywie. Na tym jednak różnice się kończą, ponieważ poszczególne komory noszą te same symbole co zwykła pralka. Kieruj się więc zasadami, które opisaliśmy wyżej.
Wiesz już, jak wygląda podział przegródek w szufladzie na detergenty. Czy musisz ograniczać się do nich podczas dozowania środków piorących? Nie – jeżeli korzystasz z płynu lub żelu do prania, możesz je wlać także bezpośrednio do bębna pralki. Są one bowiem zdecydowanie delikatniejsze dla ubrań i łatwiej je spłukać. W przeciwieństwie do tradycyjnego proszku nie musisz ich więc aplikować do szufladki.
Bezpośrednio do bębna wrzucaj także kapsułki do prania.
Odpowiedź na pytanie, gdzie wsypać proszek do prania, jest identyczna jak w przypadku płynu piorącego. Do dyspozycji masz zatem przegródki z symbolami „I” i „II”. Jeśli robisz pranie wstępne, proszek zaaplikuj do obu komór. Jeżeli cykl obejmuje tylko pranie zasadnicze, ogranicz się do drugiej przegrody. Pamiętaj jedynie o tym, aby proszku nie aplikować bezpośrednio do bębna, ponieważ może się wówczas nie rozpuścić do końca. Narazisz się więc na pozostałości detergentu na ubraniach, a nawet na nierówne zabarwienie tkanin.
Jeśli chcesz wsypać proszek do pralki ładowanej od góry, w pierwszej kolejności zlokalizuj dozownik na detergenty. Jak już wiesz, znajduje się ona wewnątrz pralki – nad bębnem lub w pokrywie. Tam zaaplikuj środek do dwóch pierwszych komór lub tylko do drugiej (w zależności od tego, czy cykl obejmuje pranie wstępne, czy tylko zasadnicze). W tym przypadku również nie dodawaj proszku do bębna.
Po lekturze powyższych akapitów, znasz już odpowiedź na pytanie, gdzie się wlewa płyn do płukania. Służy do tego oczywiście ostatnia przegroda w szufladce pralki, czyli ta oznaczona symbolem kwiatka. Możesz korzystać z niej za każdym razem – bez względu na to, czy cykl obejmuje pranie wstępne, czy nie. Urządzenie uwalnia płyn do płukania dopiero w końcowych fazach poszczególnych programów.
Gdzie wlać płyn do prania, a gdzie do płukania w pralce ładowanej od góry? Jak już wiesz, detergent piorący powinien znaleźć się w dwóch pierwszych lub w wyłącznie drugiej przegródce. Na środek zmiękczający przeznaczona jest natomiast komora z symbolem kwiatka. Pralka uwalnia z niej płyn podczas ostatniego cyklu prania, dzięki czemu tkaniny są przyjemne w dotyku i ładnie pachną.
Pamiętaj jednak, że nadmiar płynu do płukania może skutkować tłustymi plamami na odzieży. Zawsze przestrzegaj więc zaleceń producentów w kwestii odpowiedniej ilości detergentów.
Podział przegródek w pralce jest jasny i przejrzysty: pierwsza i druga (symbole „I” i „II” lub „1” i „2”) przeznaczone są na proszek, żel lub płyn piorący, a ostatnia (symbol kwiatka) to miejsce na płyn do płukania. Jeśli zapamiętasz tę prostą zasadę, żadne pranie nie sprawi Ci problemów!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)