Zasady higieny snu wskazują, jak zadbać o dobrą jakość nocnego wypoczynku. Zmieniając podstawowe nawyki, możesz poprawić swoje samopoczucie i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poznaj sposoby na lepszy sen i zacznij je stosować w swojej wieczornej rutynie.
Higiena snu to zespół zasad, którego celem jest poprawa jakości snu.
Dzisiejszy świat nie sprzyja uzyskaniu spokoju. Ciągła gonitwa i brak czasu negatywnie przekładają się na różne aspekty naszego życia, w tym na odpoczynek nocny. Zdrowy sen jest podstawą dobrego funkcjonowania. Umożliwia sprawne działanie całego organizmu oraz rozwój. Co więc na lepszy sen? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Zasady higieny snu to szereg reguł, które stosowane razem mogą przyczynić się do poprawy jakości nocnego odpoczynku. Warto zadbać o nie niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy długości snu.
Natychmiastowe kroki w kierunku zmian powinny z kolei podjąć osoby, które cierpią na bezsenność.
Higiena snu to podstawa zdrowego odpoczynku. Wysokiej jakości sen to gwarancja zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Poznaj główne zasady higieny snu, które pozwolą Ci go uregulować i zadbać o jego jakość.
Najgorsze, co możesz zrobić w kontekście zdrowego snu, to nie zachowywać regularnego trybu życia. Organizm działa jak maszyna, która funkcjonuje najlepiej, gdy ma narzucony regularny plan.
W takich okolicznościach przyzwyczajasz się do określonych wzorców. Zasypiając codziennie o tej samej porze (nie za późno, najlepiej ok. 22–23), z czasem zaczniesz się robić senny, gdy będzie nadchodzić godzina snu. Pozwoli to również na ustalenie stałych godzin pobudki. Wbrew pozorom zbyt długie spanie w długim okresie nie jest korzystne dla zdrowia i może prowadzić do złego samopoczucia.
Regularna aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu zdrowia. To nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też recepta na zachowanie higieny snu. Dobrze sprawdzi się zarówno aktywność na świeżym powietrzu, jak i inne formy uprawiania sportu, w tym taniec, wspinaczka czy pływanie.
Przed snem zadbaj o to, aby uspokoić myśli i wyciszyć się odpowiednio. Pomoże w tym trening uważności, medytacja lub ćwiczenia oddechowe. Zakończ załatwianie codziennych spraw co najmniej godzinę przed snem. Nie rozwiązuj krzyżówek, unikaj sporów. Dobre wyciszenie wieczorem to podstawa higieny snu.
Jeśli nie wiesz, jak uregulować sen, pomyśl również o swojej diecie. Zdrowe odżywianie to podstawa zdrowia. Szczególnie wieczorem zwróć uwagę na to, co zjadasz. Dietetycy odradzają potrawy tłuste i ciężkie, zachęcając do spożywania lekkich dań warzywnych. Ostatni posiłek spożyj mniej więcej 2 godziny przed snem. Dzięki temu nie będziesz głodny, ale też nie zaznasz trudności z zaśnięciem przez przejedzenie.
Podstawowa zasada higieny snu to pamiętanie o tym, aby minimum godzinę przed snem zakończyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Światło niebieskie emitowane przez ekrany m.in. smartfonów negatywnie wpływa na nocny odpoczynek. Wszystko dlatego, że takie światło pobudza organizm i nie pozwala mu się wyciszyć. Brak zachowania tej zasady utrudnia zasypianie oraz obniża jakość snu poprzez utrudnienie wejścia w fazę snu głębokiego.
Regularne treningi są podstawą utrzymania kondycji fizycznej. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu można zapewnić organizmowi dobre funkcjonowanie oraz zdrowie na lata.
Najbardziej polecanym czasem na trening jest jednak poranek bądź ewentualnie środkowa część dnia. Jeśli chcesz trenować po pracy, nie ma problemu, ale pamiętaj, by szczególnie intensywnych ćwiczeń, w tym siłowych, nie wykonywać tuż przed snem.
Aktywność fizyczna zwiększa tętno i stawia w stan podwyższonej uwagi cały organizm. Trening zmęczy cię, jeśli jednak będzie zbyt intensywny, trudno będzie ci się wyciszyć przed snem. Na koniec dnia postaw na lekkie ćwiczenia. Idealna będzie joga czy spokojny aerobik.
Jakość snu z pewnością poprawi wieczorny spacer. Higieny snu nie zakłóci też spokojny trucht na świeżym powietrzu.
To nie wszystkie zasady higieny snu. Aby maksymalnie poprawić swój nocny odpoczynek, pomyśl również o dodatkowych krokach, które pomogą zwalczyć bezsenność i zapewnią zdrowy, głęboki sen.
Ogranicz spożycie kofeiny, zwłaszcza w godzinach wieczornych i popołudniowych. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej. Kawa wykazuje korzystne działanie dla organizmu, ale jej nadmierne oraz pod wieczór spożycie może negatywnie wpływać na sen. Pamiętaj, że kofeina znajduje się również m.in. w coca-coli oraz napojach energetycznych. Po ich spożyciu trudno będzie wyciszyć organizm, a nawet gdy zaśniesz, jakość snu nie będzie wysoka. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić sen, zadbaj również o odpowiednie przygotowanie swojej sypialni. Podstawa to wygodny materac, dobrze dopasowana poduszka oraz przewiewna pościel. Nie zapomnij również o ograniczeniu dostępu światła i przewietrzeniu pomieszczenia. Dzięki temu organizm otrzyma sygnał, że nadszedł czas na spanie, a higiena snu zostanie zachowana.
Drzemki w ciągu dnia mogą być korzystne. Uważaj jednak, aby nie przedłużały się ponad miarę. Zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia nie jest wysokie. Drzemki powinny trwać maksymalnie 15 minut. Jeśli przedłużysz ten czas, możesz mieć trudności z zaśnięciem wieczorem. Naruszysz w ten sposób higienę snu i nie wypoczniesz odpowiednio.
Sen to podstawa dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Nocą organizm regeneruje się i nabiera sił. Jeśli higiena snu jest naruszona, obniża się jakość wypoczynku.
Zły sen nie tylko sprawi, że będziesz zmęczony w ciągu dnia. Brak zachowania higieny snu wpływa również negatywnie na stan skóry i przyspiesza procesy starzenia. Bezsenność może się również wiązać z frustracją. Zmęczenie fizyczne i psychiczne utrudni osiąganie założonych celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych.
Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć jakość snu, wprowadź przedstawione zasady zdrowego snu do swojej codziennej rutyny. Twój organizm ci za to podziękuje!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)