Choć kawa pojawiła się w Europie już w XVI wieku, kofeina została odkryta dopiero w pierwszej połowie wieku XIX. Jest to substancja, która w środowisku naturalnym chroni przed owadami takie rośliny jak kawowce, kakaowce czy drzewa herbaciane. W kontakcie z nią insekty ulegają paraliżowi, ale na ludzi działa ona pobudzająco. Zastanawiasz się czasami, ile kofeiny ma filiżanka kawy i od czego to zależy? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Kofeina jest związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w kawie, herbacie czy kakao. Wykorzystuje się ją także przy produkcji niektórych napojów gazowanych. Psychoaktywne właściwości tej substancji stymulują działanie mózgu i układu nerwowego człowieka, co oznacza, że może ona zwiększać poziom pobudzenia i czujności. Jej wpływ na organizm jest jednak dość złożony i może różnić się w zależności od ilości spożytej kawy czy indywidualnej tolerancji.
Do głównych efektów działania kofeiny zaliczyć można:
Warto zaznaczyć, że kofeina zaczyna działać na organizm po około 40 – 60 minutach od spożycia.
Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, dzienna dawka kofeiny dla zdrowej osoby dorosłej nie powinna przekraczać 400 mg. Wyniesie ona jednak dwukrotnie mniej w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Warto też pamiętać, że wartości te mają charakter uśredniony i dotyczą osób ważących około 70 kg. Jeśli chcesz obliczyć maksymalną dawkę kofeiny dla siebie, kieruj się proporcją 6 mg kofeiny na kilogram masy ciała.
Przekroczenie bezpiecznej dawki kofeiny może mieć różnorakie skutki. Za wartość toksyczną uznaje się już 10 mg kofeiny na kilogram masy ciała (ok. 700 mg dziennie w przypadku przeciętnej osoby dorosłej). Dochodzi wówczas do przedawkowania, objawiającego się między innymi takimi dolegliwościami jak:
Co ciekawe, znaczne przedawkowanie kofeiny może prowadzić do zatrucia, które objawia się na przykład drgawkami, utratą przytomności, a nawet zagrożeniem życia. Za śmiertelną dawkę uznaje się jednak 150 mg – 200 mg kofeiny na kilogram masy ciała, co oznacza, że właściwie nie sposób osiągnąć jej poprzez picie kawy.
Mimo wszystko warto monitorować dzienne spożycie kofeiny, aby nie szkodzić organizmowi. Okaże się to szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących między innymi na problemy kardiologiczne czy żołądkowe. Zauważ jednak, że w większości sytuacji picie kawy w bezpiecznych dawkach może mieć wręcz pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Napój ten dostarcza organizmowi magnez, wspomaga odchudzanie, a zgodnie z niektórymi badaniami nawet obniża ryzyko choroby Alzheimera.
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o ilość kofeiny w kawie nie jest niestety możliwa. Wszystko dlatego, że wartość ta zależy od wielu różnych czynników. Pod uwagę należy wziąć między innymi:
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się więc odmianie kawy. Do najpopularniejszych na rynku gatunków należą arabica i robusta. Ta pierwsza zawiera stosunkowo niewiele kofeiny – około 1% swojej masy. W przypadku tej drugiej jej wartość będzie dwukrotnie, a nawet czterokrotnie wyższa.
Stopień palenia kawy to z kolei parametr, który wpływa nie tylko na zawartość kofeiny, ale także na kolor naparu. Warto więc zapamiętać, że ciemniejsze ziarna to te, które straciły większą część kofeiny wskutek obróbki termicznej. Wyższą zawartość tej substancji będą natomiast miały kawy jaśniejsze.
Na końcu pod uwagę należy wziąć sposób przyrządzania kawy. Nie od dziś wiadomo, że ilu kawoszy, tyle różnych gustów. Jedni sięgają po espresso jeszcze przed śniadaniem, inni delektują się filiżanką cappuccino po posiłku. Zawartość kofeiny będzie zupełnie inna w przypadku każdego z tych napojów. Z konkretnymi wartościami zapoznasz się w dalszej części artykułu.
Zastanawiając się nad tym, ile mg kofeiny ma kawa, trzeba rozważyć między innymi sposób jej parzenia oraz proporcje w stosunku do mleka lub innych dodatków. Z reguły najmniej kofeiny zawiera kawa rozpuszczalna, niemal dwukrotnie mocniejsza jest kawa parzona, a stosunkowo najwięcej pobudzającej substancji znajdzie się w filiżance espresso. Mimo to, ze względu na niewielką pojemność (ok. 30 ml) okaże się ona słabsza niż duży kubek (np. 220 ml) kawy z mlekiem.
Sprawdź, jaka kawa ma najwięcej kofeiny:
Filiżanka espresso (25 – 35 ml) ma około 65 mg kofeiny.
Filiżanka kawy parzonej (200 ml) ma około 70 – 140 mg kofeiny, zależnie od proporcji kawy i wody.
Kubek cappuccino (250 ml) ma około 65 mg kofeiny (podobnie jak americano i inne kawy na bazie espresso).
Kubek latte macchiato (250 ml) ma około 65 mg kofeiny.
Kubek kawy rozpuszczalnej (250 ml) ma około 50 – 80 mg kofeiny.
Kubek kawy bezkofeinowej (250 ml) zawiera jedynie śladowe ilości kofeiny (ok. 1 – 7 mg).
Skoro wiesz już, ile kofeiny ma kawa z ekspresu, warto wspomnieć jeszcze o innych napojach, w których występuje ta substancja. Przykładowo:
Wiedząc, ile kofeiny ma Twoja ulubiona kawa, łatwiej będzie Ci monitorować jej spożycie. Pamiętaj, że jest to substancja, która może mieć korzystny wpływ na organizm, ale przedawkowana będzie mu szkodzić. Wybierz więc wysokiej jakości ziarna ze sklepu ALDI i dbaj o swoje zdrowie oraz samopoczucie!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)