Wszyscy kochamy kwiaty zarówno te doniczkowe, jak i cięte. Cieszą one nasze oczy i zdobią mieszkanie, stojąc w wazonach lub dzbankach. Co wobec tego możemy zrobić, by nie więdły i jak najdłużej pozostawały świeże? Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?
Choć kwiaty bardziej rozwinięte bardziej przyciągają wzrok, pamiętaj, że te w pąkach dłużej zachowają świeżość i przez dłuższy czas będą stały u Ciebie w wazonie.
Częste obcinanie końcówek łodyg kwiatów ciętych to klucz do przedłużenia ich żywotności. Kwiaty należy przycinać o ok. 1-2 cm łodygi ostrym sekatorem pod kątem, wówczas nie będą stały pionowo w wazonie i gniły. Łodygi ucięte na skos pozwolą roślinie na właściwe pobieranie wody.
Kwiaty należy przycinać wczesnym rankiem lub wieczorem, chłodne powietrze sprawia, że w znacznie mniejszym stopniu tracą one wilgoć.
Nigdy nie trzymaj kwiatów ciętych w nieświeżej i zepsutej wodzie. Doprowadza ona do gnicia łodyg i całej rośliny. Co dwa dni należy dokładnie czyścić wazon, a wodę wymieniać na świeżą utrzymaną w temperaturze pokojowej.
Aby wpłynąć na dłuższą żywotność kwiatów ciętych, do wody w wazonie można dodać różne substancje przedłużające ich trwałość, takie jak: pokruszoną aspirynę albo kwasek cytrynowy o działaniu hamującym rozwój drobnoustrojów i obniżającym odczyn wody. Dobrym rozwiązaniem jest również cukier dostarczający roślinom pożywienia oraz węgiel medyczny. Z kolei drobnoustroje odpowiedzialne za procesy gnilne niszczy umieszczona w dolnej części łodygi zapałka główką do środka.
Pamiętaj, że zanurzone w wodzie powinny być wyłącznie łodygi, natomiast liście we wnętrzu wazonu trzeba odciąć, ponieważ zaczną one szybko gnić. Należy też usunąć obumarłe części rośliny, gdyż uniemożliwiają kwiatom rozwój.
Pachnące kwiaty cięte dłużej zachowają świeżość, gdy delikatnie nakłuwając łodygę, usuniesz korek powietrzny, który tworzy się na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.
Unikaj stawiania bukietu w silnym słońcu ani w bliskości grzejników. Unikaj przeciągów i zimnych podmuchów wiatru Kwiaty w wazonie nie powinny stać również w kuchni, gdyż produkowany przez owoce i warzywa etylen przyspiesza proces ich starzenia.
W ciepłych pomieszczeniach kwiaty w wazonie będą miały krótszą żywotność. O wiele lepiej wpłynie na nie nieco chłodu.
Istnieją różnego rodzaju domowe sposoby, aby kwiaty w wazonie jak najdłużej zdobiły mieszkanie i pozostawały świeże przez długi czas.
Róże to popularne kwiaty cięte. Aby stały one dłużej w wazonie, zanim wstawisz je do wody, przytnij ostrym nożem dolne końcówki ich pędów pod dużym skosem. Pamiętaj, że nie należy rozbijać ich młotkiem, a ich podcinanie powinno się robić pod wodą, aby uniemożliwić łodydze powstawanie pęcherzyków powietrza hamujących prawidłowe nawadnianie rośliny. Końcówki pędów przycinamy codziennie. Usuwamy także wszystkie dolne liście. Należy również unikać nagłych zmian temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi bukiet róż a po wniesieniu go z zimnego do ciepłego otoczenia powinien on pozostać przez 2 godziny w opakowaniu.
Róże zawsze wstawiaj do zimnej wody i ustawiaj naczynie w chłodnym pomieszczeniu. Na noc róże można zanurzyć w wannie z zimną wodą. Ważne jest również by codziennie wymieniać wodę w wazonie i dodawać do niej odrobinę podchloryn sodu lub szczyptą kwasku cytrynowego, który zapobiegnie rozwojowi bakterii, nie wyrządzając krzywdy kwiatom. Do wody w wazonie można również dodać cukier. Warto zakupić też odpowiednią odżywkę do róż.
Aby goździki długo stały w wazonie, trzeba pamiętać o częstej zmianie wody w naczyniu. Powinna być ona letnia, gdyż goździki źle znoszą jej niską temperaturę. Można dodać do niej odżywkę do kwiatów ciętych wraz z odrobiną kwasu bornego. Bukiet goździków wstawiaj możliwie głęboko do wazonu, stawiaj w najchłodniejszym miejscu w pokoju i chroń przed przeciągiem.
Wodę w wazonie z tulipanami trzeba zmieniać codziennie, ale należy pamiętać, że nie lubią one zbyt dużej jej ilości. Najlepiej, zanurzyć w niej tylko ich końcówki, dodając do wody odrobinę cukru.
Dolne liście należy oberwać, a końcówki tulipanów należy obciąć pod kątem 45 stopni. Pamiętaj o tym, aby nie wstawiać bukietu tulipanów do naczynia z innymi kwiatami ani nie stawiać ich w nasłonecznionym, ani zbyt zimnym miejscu.
Najlepiej kupować żonkile w pączkach, w domu szybko się rozwiną. Zwróć tylko uwagę na to, żeby łodygi nie były wiotkie, a pąki przyschnięte. Wkładając je do wazonu, podetnij im łodygi, usuń jaśniejsze końce, włóż od razu do wazonu i trzymaj w płytkiej wodzie. Ponieważ łodygi żonkili wydzielają szkodliwy dla innych roślin sok, nie łącz ich z innymi kwiatami. Co 2-3 dni wymień im wodę i podetnij łodygi, Aby przedłużyć trwałość żonkili, możesz dodać do wody kostki lodu lub tabletkę aspiryny.
Wybierz też odpowiednio szeroki wazon, ponieważ bukiet żonkili nie powinien być ściśnięty i poszukaj dla niego możliwie chłodnego miejsca. Regularnie wymieniaj też wodę.
Piwonie mogą pozostać się w dobrej kondycji ponad tydzień, jeśli zetniesz je w momencie pękania pąków a przed wstawieniem do wody, pozbawisz je liści, które przyspieszają starzenie kwiatów. Łodyga powinna być przycięta skośnie a poziom wody, uzupełniany, gdy piwonie będą ją pobierać. Naczynie, w które je włożysz, musi być czyste, a woda świeża z dodatkiem niewielkiej ilości nieco kwasku cytrynowego, lub cukru. Bukietu piwonii nie ustawiaj w pełnym słońcu ani w przeciągu.
Do najtrwalszych kwiatów ciętych do wazonu, wytrzymujących nawet 2-3 tygodnie należą: amarylis, anturium, goździki, mieczyki, lewkonie storczyki, alstremeria czy złocień. Niezwykle trwałe są również lilie szczególnie azjatyckie chryzantemy, eustoma — kwiat na grubej, prostej i pustej łodydze, znana jako „rajskie ptaki” strelicja, limonium i ostróżka, a także cantedeskia nazywana kalią oraz słoneczniki i margerytki w wielu odmianach.
Rośliny ścinamy zawsze ostrym nożem, sekatorem i wkładamy je do zimnej wody. Najlepiej, żeby kwiaty cięte miały długość tylko trochę większą od wazonu. Najlepiej ciąć je pod skosem, Im będzie to dłuższe cięcie, tym roślina lepiej pobierze wodę. Nie ścinamy długich pędów.
Wodę w wazonie należy zmieniać każdego dnia, aby zapobiec rozwojowi bakterii wpływających na gnicie. Powinieneś również umyć wazon. Pamiętaj też o tym, że kwiaty cięte, szczególnie te z miękkimi łodygami, wstawione do bardzo zimnej wody przeżywają szok termiczny.
Aby kwiaty długo stały w mieszkaniu, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego wazonu. Powinien być on dopasowany do rozmiaru kwiatów. Te krótkie i gęste będą się świetnie czuły w niskim i szerokim naczyniu, dłuższe wymagają wyższego. Pamiętaj też o dokładnym umyciu wazonu po poprzednich bukietach.
Skutecznym sposobem by kwiaty w wazonie dłużej stały, jest także skrócenie łodyg. Należy też pozbawić je liści na dole a wodę w naczyniu regularnie wymieniać. Ważne jest również stanowisko pozbawione słońca i przeciągów. Dobrze też sprawdza się wkładanie kwiatów na krótki czas do lodówki.
Dodatkowo przy roślinach o miękkich łodygach, takich jak gerbery czy cynie, stosujemy zabieg tzw. zaparzania kwiatów, umieszczając końcówki ich łodyg we wrzątku na około 10 sekund.
By kwiaty w wazonie stały jak najdłużej, możesz zastosować odżywki przedłużające żywotność roślin zapobiegające szybkiemu namnażaniu się bakterii. Poza nimi, możesz dodać do wody pół aspiryny, odrobinę soli albo kwasku cytrynowego, a także szczyptę cukru, miodu lub wódki.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)