Woda z wodociągów dostępna w polskich miastach jest najczęściej bogata w minerały. Nawet stosowanie specjalnych filtrów nie zawsze rozwiązuje problem w pełni. Z tego powodu niezbędne jest regularne odkamienianie czajnika. Jak je przeprowadzić?
Kamień w czajniku to popularny problem w wielu polskich domach. Proste dzbanki z filtrem nie są w stanie przechwycić wszystkich zanieczyszczeń. Kamień osadza się na ściankach czajnika i elementach odpowiadających za grzanie wody. Gdy problem pogłębia się, kamień przedostaje się do gorących napojów, które przyrządzasz. Nie ma nic gorszego niż herbata, w której unoszą się zanieczyszczenia. Dlaczego kamień pojawia się w czajniku?
Za osadzanie się kamienia w czajniku odpowiedzialna jest przede wszystkim twarda woda (czyli taka, która jest bogata w rozpuszczone minerały, w tym przede wszystkim tlenek wapnia (CaO) i tlenek magnezu (MgO)). Gdy gotujesz wodę w czajniku, znajdujące się w niej jony wytrącają się, przyjmując postać węglanów i osadzają w czajniku jako osad, popularnie nazywany kamieniem.
Poznaj domowe sposoby na odkamienienie czajnika i pozbądź się problemu zanieczyszczeń.
Wydaje Ci się, że odkamienienie czajnika jest czasochłonne i skomplikowane? Nic bardziej mylnego!
Usuwanie kamienia z czajnika jest możliwe dzięki sposobom, które jest w stanie przeprowadzić każdy w zaciszu swojego domu. Wystarczą składniki, które większość z nas ma u siebie w kuchni i kilkanaście minut wolnego czasu. Czym wyczyścić czajnik z kamienia?
Jeden z najpopularniejszych domowych sposobów to odkamienienie czajnika octem. Wystarczy tradycyjny ocet spirytusowy, który kupisz w każdym sklepie. Koszt ograniczy się do kilkudziesięciu groszy, ponieważ jedna butelka wystarczy na kilka razy.
Jak odkamienić czajnik octem? Wymieszaj pół szklanki wody ze szklanką octu. Takie proporcje sprawdzą się w przypadku większości typowych czajników. Następnie tak wykonany roztwór zagotuj w standardowy sposób. Odczekaj od kilkunastu minut do godziny. Im dłużej czasu poświęcisz, tym lepszy efekt uzyskasz. W ten sposób można usunąć nawet grubą warstwę kamienia.
Czyszczenie czajnika octem jest tanie i proste. Jego jedyną wadą jest możliwość pozostawienia wewnątrz nieprzyjemnego zapachu bądź octowego posmaku. Jak z tym walczyć?
Wystarczy, że po wykonaniu czyszczenia kilka razy zagotujesz w czajniku zwykłą wodę. Takie postępowanie pozwoli w pełni pozbyć się pozostałości octu i zapewni jego ładny zapach i dobry smak wody.
Bardzo popularnym i skutecznym sposobem jest również odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną. Stosuje się ją jeszcze wygodniej niż ocet. Jest łatwiejsza w przechowywaniu i zużywa się jej mniej.
Zastanawiasz się, jak odkamienić czajnik sodą? Wystarczy, że wsypiesz do niego około 2 łyżeczki produktu i odczekasz kilkanaście minut. Czyszczenie czajnika sodą jest tanim i wygodnym sposobem na pozbycie się kamienia. Soda oczyszczona do czajnika ma tylko jedną wadę – jej silny zapach wymaga – podobnie jak w przypadku octu – kilkukrotnego zagotowania czystej wody w urządzeniu po odkamienianiu.
Jeśli nie wiesz, czym odkamienić czajnik, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że bardzo skuteczne jest również czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym. Ten związek chemiczny ma w domu większość Polaków. Być może będziesz więc w stanie przeprowadzić czyszczenie niezwłocznie po lekturze niniejszego artykułu. Jeśli nie, kwasek cytrynowy do czajnika kupisz w każdym dyskoncie (spożywczy kwasek cytrynowy).
Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? Wsyp torebkę kwasku do czajnika, a następnie zalej go do połowy wodą i zagotuj. Tak przygotowany roztwór pozostaw na około godzinę i wylej. Następnie opłucz czajnik. W razie potrzeby powtórz czynność, a następnie zagotuj 1-2 razy czystą wodę przed przygotowaniem herbaty. Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym jest skuteczne i tanie.
Przedstawione metody odkamieniania czajnika są najpopularniejsze. Nie oznacza to jednak, że jedyne. Jak pozbyć się kamienia z czajnika przy wykorzystaniu innych powszechnie pojawiających się w polskich domach produktów?
Sok z cytryny ma podobne właściwości jak kwasek cytrynowy. Wystarczy, że wyciśniesz sok ze świeżych cytryn i szklankę wlejesz do czajnika. Odczekaj godzinę i umyj urządzenie, a osad zniknie.
Jeśli chcesz wyczyścić czajnik elektryczny, dobrze sprawdzą się też obierki z ziemniaków. Włóż do środka umyte skórki, a następnie zalej je wodą i zagotuj. Jeśli nie uda się usunąć całego kamienia od razu, powtórz czynność z wykorzystaniem nowych obierek.
Wiesz już, jak wyczyścić czajnik kwaskiem cytrynowym, octem, sodą oczyszczoną, a nawet sokiem z cytryny czy obierkami od ziemniaków. Który z opisanych sposobów jest jednak najbardziej skuteczny?
Trudno jednoznacznie wskazać, która metoda odkamieniania czajnika jest najlepsza. Warto wybrać produkt, który aktualnie ma się pod ręką. Nie ma jednak wątpliwości, że domowe sposoby są równie skuteczne, jak dedykowane środki dostępne w sklepach. Ich skład jest często analogiczny, jak roztwór, który możesz przygotować w domu, a cena będzie zdecydowanie wyższa.
Zanim kamień pojawi się w czajniku, najlepiej zapobiec jego powstaniu. Osad negatywnie wpływa na działanie i trwałość sprzętu. Jakość wody z kranu w wielu miastach pozostawia wiele do życzenia. Możesz jednak sam zadbać o poprawę jej stanu.
Obowiązkowy będzie zakup dzbanka filtrującego. To proste urządzenie kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Filtr trzeba wymieniać raz w miesiącu. Urządzenie pozwoli usunąć z wody podstawowe zanieczyszczenia. Oprócz tego warto pomyśleć o zainstalowaniu filtrów również w kranie. W ten sposób zwiększysz poziom ochrony swojego czajnika i podniesiesz jakość wody.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)