Czerstwy chleb lub bułki nie muszą trafiać do kosza. Istnieje wiele prostych sposobów odświeżania pieczywa. Dzięki temu znowu stanie się ono smaczne i chrupiące. Poniżej znajdziesz skuteczne metody, dzięki którym odświeżysz stary chleb i bułki.
Jeśli chcesz, żeby pieczywo jak najdłużej zachowało świeżość, musisz przechowywać je w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim wybierz dla niego suche miejsce z dala od jakichkolwiek źródeł wilgoci. Najlepiej nada się do tego chlebak lub przynajmniej lniana torba. Pozwolą pieczywu oddychać i wyeliminują problem pleśni. Staraj się nigdy nie trzymać chleba i bułek na wierzchu. W przeciwnym razie bardzo szybko wyschną i stwardnieją.
Jeśli zrobisz większe zapasy chleba lub bułek, bez obaw możesz umieścić je w zamrażarce. Kiedy znowu rozmrozisz pieczywo, nadal będzie ono świeże i smaczne.
Jeśli chcesz odświeżyć bułki w piekarniku, rozgrzej go do 180°C. Następnie owiń pieczywo folią aluminiową i umieść je na kratce lub blasze. Po 10–15 minutach odzyska ono świeżość. Jeśli wolisz chrupiącą skórkę, możesz odświeżyć chleb w piekarniku bez użycia folii. W takim przypadku skróć czas obróbki do 7–10 minut, aby pieczywo nie wyschło w środku. Podczas odświeżania chleba w piekarniku możesz też na bieżąco sprawdzać jego stan i wyjąć go od razu, gdy zrobi się miękki.
Jeszcze szybszym i wygodniejszym sposobem na czerstwe bułki jest mikrofalówka. Aby odświeżyć pieczywo w mikrofali, lekko zwilż je wodą i połóż na talerzu. Następnie zacznij je podgrzewać na średniej mocy i wyjmij już po upływie 20–30 sekund. Tyle powinno wystarczyć, aby suchy chleb stał się znowu miękki. Miej jednak na uwadze, że szybko stwardnieje z powrotem, więc najlepiej zjeść go od razu.
Jeśli chcesz odświeżyć bułki w mikrofalówce, nigdy nie zostawiaj ich w środku na zbyt długo. W przeciwnym razie staną się gumowate. Pamiętaj też, że w przypadku bardzo czerstwego pieczywa lepszym rozwiązaniem niż mikrofalówka okaże się piekarnik lub patelnia.
Choć nie jest to pewnie pierwszy pomysł, jaki przychodzi do głowy, suche bułki i chleb możesz odświeżyć też na zwykłej patelni. W tym celu rozgrzej ją na średnim ogniu, a następnie umieść na niej pieczywo. Podgrzewaj je przez 2–3 minuty z każdej strony. Dzięki temu skórka stanie się chrupiąca, a środek miękki i lekko ciepły. Jeśli zależy ci na dodatkowym smaku i złocistym kolorze bułek, podsmaż je na odrobinie masła lub oliwy z oliwek. To znakomite rozwiązanie, jeśli planujesz przyrządzić grzanki.
Jeśli zamrozisz świeże bułki lub chleb krojony, po odmrożeniu nadal będą zachwycały miękką konsystencją. Jeżeli jednak umieścisz je w zamrażarce zbyt późno, konieczne okaże się ich odświeżenie. W takiej sytuacji wstaw je prosto do piekarnika i piecz w temperaturze 180°C przez 10–15 minut. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby skorzystać w tym celu z patelni lub grilla. Unikaj jednak mikrofalówki, ponieważ mrożone pieczywo może stracić w niej swój smak i strukturę.
Starasz się kierować w życiu zasadami zero waste? W takim razie musisz dowiedzieć się, jak wykorzystać stare bułki lub czerstwy chleb. Jeśli nie uda ci się ich odświeżyć, nadal możesz zrobić z nich użytek. Do najciekawszych zastosowań kulinarnych należą:
Jeśli masz w domu czerstwe pieczywo, wcale nie musisz go wyrzucać. Możesz odświeżyć chleb w mikrofalówce, piekarniku lub na patelni. Do dyspozycji masz też całe mnóstwo ciekawych sposobów na wykorzystanie starych bułek – grzanki, tosty francuskie czy panzanella.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)