Rośliny doniczkowe dostarczają nam tlenu, zwiększają wilgotność powietrza oraz jego ujemną jonizację w pomieszczeniach, a nawet pochłaniają niektóre szkodliwe substancje chemiczne. Oprócz tego są one atrakcyjną ozdobą domów, działają relaksująco i poprawiają nasze samopoczucie. Dla dobrej kondycji roślin bardzo istotną czynnością jest dostarczanie im wody. Warto więc poznać zasady ich podlewania, by prawidłowo się nimi opiekować .
1. Jak podlewać kwiaty? – Obficiej, a rzadziej czy oszczędniej, a częściej?
2. Kiedy podlewamy rośliny doniczkowe częściej, a kiedy rzadziej?
3. Jak często podlewać kwiaty?
4. Jak sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody?
5. Kiedy należy podlewać rośliny doniczkowe z większą, a kiedy z mniejszą częstotliwością?
6. Czy rodzaj doniczki będzie miał wpływ na częstość podlewania kwiatów?
7. Jaką metodą podlewać kwiaty?
Podlewanie roślin doniczkowych „od góry”
Podlewanie roślin doniczkowych „od dołu”
8. Kiedy podlewać kwiaty? - Rano czy wieczorem?
9. Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?
Czym podlewać kwiaty, aby dobrze rosły? – Czy sama woda wystarczy?
10. Czy należy podlewać kwiaty po przesadzeniu?
11. Jak zadbać o dobrą kondycję roślin podczas naszego urlopu?
Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?
Na ogół unikamy podlewania często i po trochu. Lepiej jest robić to obficie, choć z umiarem, bo dzięki temu gleba będzie lepiej dotleniona. Aby stwierdzić, ile wody zużywają poszczególne rośliny, trzeba je bacznie obserwować. Zużycie wody zależy bowiem od wielu czynników: powierzchni liści, wilgotności powietrza oraz temperatury pomieszczenia.
Należy pamiętać, że rośliny doniczkowe mają swoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę, które zależy od ilości światła, temperatury i wilgotności powietrza oraz fazy, w jakiej znajduje się roślina, czyli wzrostu lub spoczynku. Rośliny doniczkowe podlewamy częściej, gdy:
Natomiast rzadziej podlewamy je, kiedy:
Warto wiedzieć, że nadmiar wody może szkodzić roślinom doniczkowym znacznie bardziej niż niedobór wody, stąd właściwa pielęgnacja roślin polega na nieprzelewaniu ich. Aby właściwie nawadniać podłoże, przydatne mogą okazać się oznaczenia znajdujące się na kwiatach doniczkowych.
Podstawową metodą podlewania kwiatów jest tzw. metoda palca. Należy zanurzyć go do połowy długości w doniczce. Jeśli jest suchy i pokryty jedynie pyłem lub kurzem, roślina wymaga podlewania. Jeśli pokryty jest drobinkami mokrej ziemi, można z nawadnianiem jeszcze poczekać.
Inną metodą sprawdzanie wilgotności podłoża jest stukanie w doniczkę. Gdy ziemia jest wilgotna, odgłos przy stukaniu jest głęboki i głuchy. Natomiast przy suchej, odgłos brzmi wysoko i dźwięcznie. Metoda ta najlepiej sprawdza się przy doniczkach ceramicznych.
Parowaniu wody z roślin i zwiększonemu pobieraniu jej przez korzenie sprzyja wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest niższa, woda paruje znacznie wolniej, ograniczamy więc wówczas podlewanie.
Częstotliwość podlewania kwiatów zależy również od doniczek i właściwości podłoża. Rośliny w większych pojemnikach i w próchnicznej ziemi potrzebują rzadszego podlewania niż znajdujące się w małych doniczkach i na piaszczystym podłożu. Gdy sadzimy rośliny w glinianych doniczkach, wymagać one będą obfitszego podlewania niż te w plastikowych.
Nawadnianie roślin doniczkowych możemy wykonywać od góry, od dołu oraz za pomocą zraszania. Większość roślin podlewamy od góry, czyli na ziemię. Istnieją jednak ich gatunki, które nie tolerują kontaktu liści z wodą. Podlewamy je wówczas od dołu, tzn. napełniamy wodą ich podstawki i czekamy, aż wchłoną wodę. Oprócz podlewania niektórym roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju niezbędne jest zraszanie liści.
W przypadku tej metody wodę wlewamy za pomocą pojemników do podlewania kwiatów aż po brzeg doniczki, jej strumień kierując na podłoże. Po kwadransie zebrany na podstawce nadmiar wody wylewamy .
Niektóre rośliny podlewa się nalewając wodę na podstawkę i po pewnym czasie zostanie ona wchłonięta przez ziemię w doniczce. Innym sposobem jest włożenie doniczki do naczynia z wodą i wyjęcie jej po 15 minutach.
Pora podlewania kwiatów nie jest obojętna. Rośliny doniczkowe powinno się podlewać w godzinach rannych, w południe i wczesnym popołudniem. Ma to na celu zapewnienie im dostatecznej ilości wody w okresie największej transpiracji, czyli parowania z powierzchni liści.
Woda z kranu może być mniej lub bardziej twarda i niekorzystna dla roślin. Podnosi ona odczyn podłoża oraz pozostawia biały nalot na spryskiwanych nią liściach. Twardość wody można obniżyć poprzez gotowanie lub odstawienie na kilkanaście godzin. Dzięki temu ulotni się z niej chlor, który może szkodzić roślinom. Ponadto pozwala to na uzyskanie temperatury wody dostosowanej do ciepłoty pomieszczenia, w którym rosną kwiaty.
Rośliny, które rosną w doniczkach, mają niewiele gleby, dlatego szybko wykorzystują jej składniki. Do dostarczania roślinie mikro-i makroelementów potrzebne są nawozy mineralne lub naturalne. Roślinę należy wzbogacić o środki odżywcze, gdy zaobserwujemy, że ona nie rośnie, słabo kwitnie, jej dolne liście opadają i są nienaturalnie małe, blade lub żółkną. Oprócz kupnych nawozów możemy stosować nawożenie naturalne za pomocą:
Jeśli używamy nawozów płynnych ze sklepu, rozcieńczamy je w wodzie i stosujemy na uprzednio podlane czystą wodą rośliny. Nawozy posypowe rozsypujemy wokół roślin, uważając, by nie podsypywać nimi bezpośrednio pędów.
Rośliny podlewamy przed i po posadzeniu. Przed przesadzeniem robimy to, aby ułatwić wyjmowanie bryły korzeniowej z doniczki. Jednak po posadzeniu również obficie podlewamy roślinę.
Najczęstszym błędem popełnianym przed wyjazdem na urlop jest podlanie kwiatów bardzo dużą ilością wody. Zamiast to robić, lepiej jest przenieść je do chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Wyjeżdżając, dobrze jest ustawić rośliny w jednym miejscu, ponieważ dzięki parowaniu wody z kilku doniczek zwiększymy wilgotność powietrza wokół roślin. W pomieszczeniu, w którym je trzymamy, opuszczamy rolety lub zasłaniamy okna. Mniej światła i chłodniejsza temperatura zmniejsza bowiem zapotrzebowanie rośliny na wodę. Około 2-3 tygodni przed planowanym wyjazdem dobrze jest przesuszyć troszkę rośliny, a przed samym wyjazdem dobrze je podlać. Można również postawić w pobliżu roślin naczynia z wodą, aby parując, podwyższała wilgotność powietrza. Jeśli jednak poprosimy kogoś o podlewanie kwiatów podczas naszej nieobecności, wybierzmy osobę, która ma doświadczenie w uprawie roślin lub napiszmy jej instrukcję, jak o nie dbać.
Należy zorientować się, jak często powinniśmy podlewać swoje rośliny, i czy trzeba spryskiwać ich liście. Część z nich wymaga bowiem podlewania oszczędnego — wówczas połowa lub dwie trzecie gleby powinno przeschnąć pomiędzy podlewaniami.
Inne rośliny powinno się podlewać umiarkowanie, czyli wtedy, gdy półtoracentymetrowa wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Są też rośliny wymagające podlewania obfitego. Robimy to wówczas zawsze wtedy, gdy powierzchnia podłoża stanie się sucha, a doniczka wydaje się lekka. Jeżeli posiadamy różne typy roślin, nie powinniśmy podlewać ich wszystkich naraz a dostosować częstotliwość ich nawadniania indywidualnie. Również nie zraszamy wszystkich roślin razem, tylko spryskujemy te, które tego potrzebują. Warto więc zwrócić uwagę na symbole pielęgnacji roślin zamieszczone na doniczkach.
Podczas gorących, suchych, letnich dni, gdy w powietrzu panuje mała wilgotność, woda szybciej odparowuje z podłoża, stąd latem rośliny podlewamy częściej. Zimą natomiast parowanie wody zmniejsza się, a część roślin, przechodzi w stan spoczynku. Wtedy rośliny podlewamy w sposób umiarkowany a niektóre prawie wcale nie wymagają wówczas nawadniania.
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co ile podlewać kwiaty. Nie powinno się bowiem nawadniać roślin co kilka dni, tylko wówczas, gdy ich ziemia staje się sucha. Trzeba jednak uważać, aby kwiatów nie zasuszyć i nie dopuścić ich do stanu, w którym liście więdną, a łodygi zostają pozbawione jędrności.
Roślinę, wymagającą podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, aby ziemia była stale całkowicie wilgotna. Nawet wierzchnia warstwa podłoża nie powinna być przesuszona.
Natomiast roślinę, która powinna mieć podłoże wilgotne, trzeba podlewać, gdy wierzchnia warstwa podłoża od 1 do 2 cm przeschła, ale pod nią podłoże było wilgotne.
Z kolei roślinę wymagającą podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tylko wtedy, gdy ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.
Najmniej wody potrzebne jest roślinom, które posiadają magazynujące ją liście i grube łodygi. Takie rośliny nazywamy sukulentami. Należą do nich kaktusy, grubosze, kalanchoe i wilczomlecze.
Z kolei najwięcej wody potrzebują rośliny o dużych liściach parowania, a te o liściach drobnych wymagają podlewania umiarkowanego.
Nie każda woda jest tak samo dobra dla roślin. Na ich prawidłowy rozwój wpływa zawartość soli mineralnych, odczyn pH wody oraz jej stopień twardości.
Woda pochodząca z kranu ma na ogół niewielki wpływ na rośliny, jednak dla niektórych gatunków może okazać się szkodliwa.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)