Kuchnia to bez wątpienia najintensywniej eksploatowane pomieszczenie w całym domu. Chcąc zadbać o jej funkcjonalność, musisz dołożyć wszelkich starań, aby zawsze pozostawała odpowiednio uporządkowana. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu wszystkich akcesoriów, zapewnisz sobie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania wnętrza. W naszym artykule podpowiemy ci, jak układać rzeczy w szafkach kuchennych.
Efekty organizacji kuchni okażą się tym lepsze, im wcześniej zaczniesz ją planować. Tak naprawdę o zagospodarowaniu poszczególnych szafek i szuflad należy pomyśleć już na etapie projektowania pomieszczenia. W ten sposób zagwarantujesz sobie odpowiednio dużo miejsca do przechowywania przedmiotów, uwzględniając jednocześnie swoje preferencje. Zdecydowanie lepiej dostosować zabudowę kuchenną do własnych upodobań niż przyzwyczajać się do układu, który nie do końca odpowiada twoim zwyczajom.
Jeżeli etap projektowania kuchni jest już za Tobą, organizację w szafkach kuchennych przeprowadź według następujących kroków:
Pamiętaj, że nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, jak zagospodarować szafki kuchenne. Wszystko zależy od twoich potrzeb, przyzwyczajeń oraz przedmiotów, jakie chcesz przechowywać w tym pomieszczeniu.
Wspomnieliśmy już o tym, że często używane w kuchni przedmioty powinny znaleźć się w górnych szafkach, które są po prostu łatwiej dostępne. Co jednak zrobić z innymi rzeczami, aby wciąż móc komfortowo i bezpiecznie z nich korzystać? Zapoznaj się z naszymi szczegółowymi wskazówkami.
Organizacja szuflad w kuchni nie powinna przysporzyć większych problemów, zmieszczą się w nich bowiem tylko najdrobniejsze akcesoria. Bezpośrednio pod blatem warto przechowywać między innymi sztućce i inne często używane przyrządy, takie jak nożyczki, różnego rodzaju otwieracze, szpatułki czy chochle. To także dobre miejsce na woreczki śniadaniowe, papier do pieczenia czy folie aluminiowe i spożywcze.
Szczególną uwagę zwróć na rozmieszczenie sztućców w szufladach. To prawdopodobnie z nich będziesz korzystać najczęściej. Pamiętaj o wykorzystaniu specjalnych przegródek, które pozwolą wygodnie posegregować łyżki, widelce, noże i pozostałe sztućce. Dzięki pojemnikom dopasowanym do rozmiarów szuflad z łatwością utrzymasz porządek. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przechowywać ostre noże, pomyśl o specjalnym stojaku lub listwie magnetycznej na ścianę.
Głębokie szuflady i dolne szafki w kuchni przeznaczone są zazwyczaj na przedmioty, których używasz sporadycznie. Dostęp do nich jest bowiem nieco utrudniony i wymaga schylania się, kucania lub wręcz nurkowania w poszukiwaniu przechowywanych tam rzeczy. Dobrym pomysłem okaże się więc przeznaczenie tych miejsc na rzadko wykorzystywane sprzęty AGD (np. tostery, wyciskarki do soków czy gofrownice) lub różnego rodzaju pojemniki (lunchboxy, butelki z filtrem, termosy itp.).
Pamiętaj również, że w jednej z dolnych szafek powinien znaleźć się kosz na śmieci. W polskich domach przyjęło się umieszczanie go pod zlewem. Możesz przechowywać tam także inne przedmioty o charakterze gospodarczym, takie jak środki czystości, worki i reklamówki, ścierki czy zapasowe ręczniki papierowe.
Narożne szafki to prawdopodobnie najtrudniejsze do zagospodarowania miejsca w kuchni. Trudno się do nich dostać, toteż najlepiej przechowywać w nich rzeczy, z których korzystasz tylko kilka razy w roku. Może to być na przykład zestaw do grzańca, fondue czy foremki do wypieków. Wybór należy do Ciebie – w zależności od Twoich kuchennych zwyczajów.
Może najlepszym rozwiązaniem w przypadku szafek narożnych okażą się specjalne kosze obrotowe bądź tzw. nerki cargo. To mechanizmy ułatwiające przeglądanie przechowywanych tam rzeczy bez konieczności szukania ich po omacku. W tak zagospodarowanych szafkach utworzyć możesz zrobić na przykład domową spiżarnię z przetworami, dżemami, miodami itp.
Górna zabudowa kuchenna to oczywiście najchętniej i najczęściej wykorzystywana przestrzeń. Dostęp do niej jest zdecydowanie najłatwiejszy, więc w szafkach wiszących umieszcza się zazwyczaj najbardziej potrzebne przedmioty, takie jak:
Pamiętaj, aby rzeczy w górnych szafkach układać w przemyślany sposób. Mniejsze i częściej używane przedmioty powinny znaleźć się z przodu i na górze. Te większe lub wykorzystywane rzadziej mogą z kolei być nieco trudniej dostępne.
Wszystkie szafki i szuflady w kuchni już zajęte, a niektóre rzeczy nadal nie znalazły swojego miejsca? Po głowie pewnie chodzi ci zagospodarowanie przestrzeni na zabudowie wiszącej, tuż pod sufitem. Co do zasady, nie powinno się tam nic przechowywać, ponieważ miejsca te bardzo się kurzą, a postawione na nich przedmioty negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia. Jeżeli nie masz jednak innego wyjścia, na górnych szafkach staraj się umieszczać jedynie bardzo rzadko używane przedmioty.
Wiesz już, jak zagospodarować szuflady w kuchni i na co przeznaczyć różne rodzaje szafek. Nie oznacza to jednak, że od tej pory w pomieszczeniu już zawsze będzie panował porządek. Akcesoria kuchenne lubią bowiem zmieniać swoje miejsca, a utrzymanie harmonii w tak intensywnie użytkowanym wnętrzu należy do wyjątkowo trudnych zadań.
Bez wątpienia pomocny okaże się w tym wypadku podział kuchni na pięć stref: zapasów (1), przechowywania (2), przygotowania (3), gotowania (4) oraz zmywania (5). Przyporządkowując poszczególne przedmioty do konkretnych stref, zawsze będziesz mieć łatwy dostęp do tego, co jest akurat potrzebne. To z kolei zminimalizuje prawdopodobieństwo samoistnego „przemieszczania się” różnych rzeczy po całej kuchni.
Staraj się też przestrzegać następujących zasad:
Postępując według naszych porad, z pewnością zapewnisz sobie wygodne i bezpieczne korzystanie z kuchni. Zastanów się nad tym, w jaki sposób korzystasz z tego pomieszczenia i dostosuj jego organizację do własnych preferencji!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)