Nie wyobrażasz sobie okien bez firanek, ale masz problem z utrzymaniem ich nieskazitelnej czystości? Pranie firanek to wyzwanie, między innymi ze względu na delikatny materiał. Podpowiadamy, jak uzyskać najlepsze efekty, nie niszcząc tkaniny.
Firanki zasłaniają wnętrze nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i światłem, ale również zbierają wpadające do środka zanieczyszczenia. Kurz, smog i pyłki osadzają się na materiale i sprawiają, że staje się brudny. Firanki chłoną nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy. Z czasem tracą swój kolor. Jak prać firanki, aby zachować je w dobrym stanie na lata?
Przede wszystkim zadbaj o to, aby pranie było delikatne. Ręczne pranie zmniejsza ryzyko uszkodzeń materiału. Jest jednak bardziej męczące i może okazać się mniej efektywne. Jeśli na metce jest informacja dopuszczająca skorzystanie z pralki, możesz jej użyć, ale dostosuj temperaturę i włącz delikatny tryb. Gdy nie masz pewności co do rodzaju materiału, z którego są wykonane zasłony, rozważ oddanie ich do profesjonalnej pralni.
Pranie firanek w pralce najlepiej poprzedzić namoczeniem. Jeśli znajduje się na nich dużo kurzu, usuń go przed włożeniem materiału do wanny albo miski.
Użyj chłodnej wody. Możesz do niej dodać niewielką ilość delikatnego detergentu. W przypadku białych firanek przyda się odrobina wybielacza. Jeśli nie masz go w domu, możesz wykorzystać alternatywnie sodę oczyszczoną albo sól kuchenną. Na tłuste plamy polecany jest z kolei płyn do mycia naczyń.
Firanki wkładaj do pralki pojedynczo. W szczególności nie mieszaj kolorów ani rodzajów materiału. To krok do powstania nieestetycznych odbarwień.
Pamiętaj, aby nie przeładowywać pralki. Zbyt duża liczba firanek może sprawić, że te nie wypiorą się odpowiednio. Ryzykujesz też uszkodzeniem sprzętu. Najbardziej narażony jest bęben pralki, którego wymiana może okazać się bardzo droga.
Zastanawiasz się, jak często prać firanki? W tym zakresie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach wiszą Twoje firanki. Jeśli mieszkasz blisko ruchliwej ulicy i materiał jest narażony na dużą ilość zanieczyszczeń, może się okazać, że konieczne będzie regularne pranie co kilka tygodni. Najczęściej jednak wystarczy, jeśli wypierzesz firanki kilka razy do roku.
Do prania firanek wykorzystuj tylko delikatne detergenty. Do wyboru masz różne proszki, płyny i kapsułki. Pamiętaj, aby ich rodzaj był dopasowany do koloru i materiału, z jakiego są wykonane Twoje firanki. Zadbaj też o zmiękczanie tkanin. Dzięki temu firanki będą ładnie układać się w oknie. W tym celu użyj dedykowanego płynu o ulubionym zapachu.
Nigdy nie wiesz, w ilu stopniach prać firanki? W tym przypadku trzeba zachować złoty środek między jakością prania i troską o zachowanie materiału w dobrym stanie.
Większość firanek trzeba prać w niskiej temperaturze. Przed uruchomieniem pralki sprawdź zalecenia na metce. Najczęściej wskazywana tam temperatura to 30-40 stopni. Na ustawienia uważaj szczególnie, jeśli masz firanki z woalu, tiulu lub bawełny. To delikatne materiały, które są bardzo narażone na zniszczenia.
Wiesz już, w jakiej temperaturze prać firanki. Pod tym kątem dostosuj program w pralce.
Zadbaj o to, aby wirowanie było ustawione na niskich obrotach. Sprawdź, czy masz dedykowany program do prania firanek w pralce. Jeśli nie, odpowiednie będą inne ustawienia przeznaczone do tkanin delikatnych. W takim wypadku najczęściej pralka od razu wybierze niską temperaturę i niewielkie obroty.
Niezależnie od tego, czy będziesz prać firanki ręcznie, czy w pralce, spróbuj ograniczyć zagniecenia. Prasowanie materiału zajmuje dużo czasu i nie należy do najwygodniejszych. Z tego powodu warto zadbać o ograniczenie zagnieceń już w czasie prania. W tym celu możesz złożyć firanki w kostkę lub użyć specjalnego worka do prania.
Po praniu jak najszybciej rozprostuj jeszcze mokrą tkaninę. Ciężar zasłon sprawi, że materiał sam się rozprostuje. Ewentualne pozostałe zagniecenia usuniesz już po wyschnięciu z wykorzystaniem żelazka albo parownicy. To drugie urządzenie ma przewagę, ponieważ możesz go użyć już po rozwieszeniu firanek. Za każdym razem sprawdź, czy materiał nie jest wrażliwy na ciepło.
Białe zasłony są podatne na przebarwienia. Mogą utracić swój kolor nawet pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeśli chcesz wybielić firanki z wykorzystaniem detergentu, kup dedykowany wybielacz w sklepie. Przed użyciem sprawdź, czy preparat nadaje się do materiału, z którego są wykonane Twoje firanki.
Dla miłośników domowych sposobów ciekawą propozycją będzie pranie firanek w sodzie. Jeśli materiał utracił śnieżnobiały kolor na skutek np. tłuszczu czy dymu papierosowego, możesz dorzucić do zwykłego prania albo do płukania łyżeczkę sody oczyszczonej. Efekt wzmocnisz, gdy przed włożeniem do pralki namoczysz firany przez dłuższy czas w wodzie z dodatkiem tego środka chemicznego.
Proszek do pieczenia do prania firanek to inna propozycja dla osób, które nie mają w domu dedykowanych detergentów. Już jedna łyżeczka dodana do prania pomoże pozbyć się przebarwień. Po praniu – aby zapobiec szarzeniu materiału w przyszłości – polecany jest z kolei krochmal z mąki ziemniaczanej.
Odpowiednie pranie firanek pozwoli zachować ich ładny wygląd i czystość. Aby nie zepsuć efektu, uważaj też na suszenie zasłon.
Przede wszystkim nie korzystaj ze wsparcia suszarek i ciepłych grzejników. Ryzykujesz skurczeniem się materiału i powstaniem zagnieceń. Postaw na zwykłą suszarkę i zadbaj o równe rozłożenie na niej materiału.
Uważaj, aby nie wieszać mokrych firanek na słońcu. To prosta droga do ich zżółknięcia. Jeśli pranie skończyło się po południu albo wieczorem, możesz rozwiesić zasłony od razu na oknach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania zagnieceń.
Podstawa skutecznego prania firanek to delikatność. Niezależnie od tego, czy korzystasz z pralki, czy decydujesz się na pranie ręczne, ostrożnie wybieraj detergenty. Ciepła woda pomaga usunąć zabrudzenia, jednak nie powinna przekraczać 40 stopni. Podczas prania kieruj się zaleceniami na metce, które uwzględniają rodzaj materiału, z jakiego są wykonane Twoje zasłony.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)