Nocny wypoczynek jest bardzo ważny, aby mieć energię na nowe wyzwania w ciągu dnia. Czysta i pachnąca pościel poprawia jakość Twojego snu. Z tego powodu warto zadbać o jej regularne pranie. Jak robić to odpowiednio? Wbrew pozorom to spore wyzwanie. Sprawdź, jak prać pościel, aby utrzymać jej dobry stan i zachować higienę.
Pościel zmieniaj tak często, jak uważasz to za potrzebne. Większość ludzi robi to średnio co miesiąc. Każdy z nas ma jednak swoje preferencje w tym zakresie, dlatego nie ma nic złego w częstszym praniu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wymienić poszewki lub prześcieradło, sprawdź ich świeżość, kontrolując zapach i stopień zabrudzeń.
Częstotliwość prania pościeli dostosuj do pory roku. Latem, kiedy temperatura powietrza jest wyższa, ciało w czasie snu poci się bardziej. To naturalne, że możesz wtedy czuć potrzebę zmiany pościeli częściej. Zaplanuj dodatkowe pranie również po chorobie. W ten sposób upewnisz się, że z materiału zniknęły bakterie i drobnoustroje.
Regularne pranie pościeli jest bardzo ważne, jednak aby było skuteczne, musisz przestrzegać określonych zasad.
Zacznij od segregacji. Różne tkaniny pościelowe mają różne wymagania. Pościel satynowa, a może pościel z mikrofibry? Przed praniem sprawdź metkę i zweryfikuj, jaki to materiał. Nie warto ich mieszać, ponieważ ryzykujesz zniszczeniem. Segregacja musi też uwzględniać kolory. Białej pościeli pod żadnym pozorem nie pierz z kolorowymi poszewkami.
Przed rozpoczęciem prania zadbaj też o odpowiednie przygotowanie pościeli. Każdą poszewkę odwróć na lewą stronę. W ten sposób ochronisz kolory i zapobiegniesz spieraniu się materiału. Poświęć chwilę na zapięcie zamków lub guzików. Dzięki temu zminimalizujesz problem plątania się pościeli i wpadania mniejszych poszewek do większych.
Zastanawiasz się, w ilu stopniach prać pościel? Wszystko zależy od materiału, z którego jest wykonana. W pierwszej kolejności sprawdź zalecenia na metce. Jeśli te są nieczytelne, przydatny będzie nasz poradnik:
Chcesz wiedzieć, jak prać pościel w pralce? W tym przypadku Twoje zadanie jest ułatwione. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni program, a sprzęt wszystko zrobi za Ciebie.
Dostosuj program do materiału. Do tkanin delikatnych wybierz tryb z najmniejszą temperaturą i minimalnym wirowaniem. Pościel z kory albo flaneli możesz wyprać w programie antyalergicznym albo bio.
Jak prać pościel bawełnianą? W tym przypadku wybierz dedykowany program do bawełny. Jeśli materiał jest cienki, możesz nieco zmniejszyć temperaturę ręcznie.
Trwałość pościeli zależy nie tylko od jakości materiału, z którego jest wykonana. Nawet najlepszy skład nie zagwarantuje niezmienionych cech przez lata, jeśli zaniedbasz odpowiednią pielęgnację.
Na rynku dostępne są różne proszki, płyny i kapsułki do prania. Wybieraj te, które pielęgnują kolory i działają również w niskich temperaturach. Zwłaszcza w przypadku delikatnych pościeli zyskasz pewność, że pranie będzie efektywne. Jedwab i satynę dodatkowo warto pielęgnować preparatami z lanoliną.
Nie zapomnij też o regularnym stosowaniu płynów zmiękczających. Dzięki temu pościel będzie miła w dotyku i dłużej pozostanie elastyczna.
Przed pierwszym użyciem pościeli trzeba ją wyprać co najmniej raz. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego materiału jest wykonana. Po zakupie wypierz zarówno bawełniane prześcieradło, jak i poszewki z kory czy flaneli. Dlaczego to takie ważne?
Pościel podczas produkcji ma kontakt z wieloma maszynami, materiałami i substancjami. Trudno skontrolować sterylność tego procesu, dlatego dla pewności, przed pierwszym wykorzystaniem, wypierz pościel z zachowaniem przedstawionych zasad. W ten sposób zyskasz pewność, że nie ma w niej pozostałości z etapu produkcji.
Pranie pościeli przed użyciem sprawi dodatkowo, że materiał stanie się miękki i bardziej elastyczny. Podczas wybierania pościeli nie odrzucaj z góry sztywnych kompletów. Ich faktura zmieni się po pierwszym praniu.
Na co dzień mieszasz rzeczy w pralce i zastanawiasz się, czy można prać pościel z ubraniami lub ręcznikami? Niestety, w tym przypadku nie zaleca się takich praktyk.
Łączenie w praniu pościeli z ubraniami i ręcznikami może doprowadzić do uszkodzenia włókien i zmechacenia. Do pościeli w pralce przywierają drobinki z innych rzeczy, które później ciężko usunąć. Kolejna przeszkoda to tryb prania. W przypadku pościeli musisz dobrze dopasować temperaturę do materiału, z którego jest wykonana. Zazwyczaj trudno będzie dobrać ubrania czy ręczniki, które wymagają identycznych ustawień.
W ten sposób łatwo też zafarbować poszewki. Pod żadnym pozorem nie dodawaj do jasnej pościeli kolorowych koszulek, skarpet czy ręczników.
Po praniu zadbaj o odpowiednie suszenie pościeli. Po wyjęciu z pralki strzepnij poszczególne elementy i wyprostuj ewentualne zagięcia. Następnie powieś pościel swobodnie na linkach w ciepłym i suchym pomieszczeniu, tak aby mokre rzeczy się nie dotykały. Latem korzystaj ze słońca i świeżego powietrza. Aby zmniejszyć liczbę zgięć, możesz przypiąć poszewki klamerkami, a nie wieszać je bezpośrednio na lince.
Po wyschnięciu pościel warto wyprasować. Najpierw sprawdź jednak metkę i upewnij się, jaka temperatura jest dopuszczalna w przypadku konkretnego materiału. Do prasowania pościeli dobrze sprawdzi się żelazko albo parownica. Dzięki nim nie tylko wygładzisz materiał, ale również zabijesz bakterie.
Odpowiednie pranie pościeli pozwoli utrzymać jej jakość na długi czas. Korzystając z naszych porad, zyskujesz też pewność, że wszystkie poszewki i prześcieradło będą higienicznie czyste i pachnące.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)