1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie, puszyste i pachnące?
jak prać ręczniki

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie, puszyste i pachnące?

Chcesz, aby Twoje ręczniki były miękkie i ładnie pachniały? Zadbaj o ich pielęgnację. Odpowiednie pranie zapewni puszystość i trwałość materiału. Sprawdź, w czym prać ręczniki i na co uważać.

Jak prać ręczniki, by były miękkie i puszyste?

Miękkie i puszyste ręczniki kojarzą Ci się z najlepszymi hotelami? Taki efekt możesz uzyskać również u siebie w domu. Jakość ręczników jest bardzo ważna, ale ogromny wpływ na komfort ich użytkowania ma sposób prania. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

W pielęgnację musisz się zaangażować już od chwili zakupu. Później dbaj o regularne pranie z wykorzystaniem dobrych detergentów, w tym tych dedykowanych do ręczników. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze rady na skuteczne pranie ręczników.

Jak prać nowe ręczniki? – Pierwsze pranie ręczników

Miękkość ręczników w dużej mierze zależy od pierwszego prania. Po zakupie nowego ręcznika od razu zaczynasz z niego korzystać? To duży błąd, który wpływa na jego późniejsze użytkowanie.

Najpierw dokładnie namocz ręczniki przez kilkanaście godzin. W ten sposób rozluźnisz włókna i poprawisz chłonność materiału. Usuniesz też zanieczyszczenia, które zebrały się w trakcie produkcji czy przechowywania w sklepie. Do wody dodaj odrobinę octu. Dzięki temu ręcznik zachowa swój kolor.

Jak prać nowe ręczniki? Po namoczeniu włóż je do pralki i przeprowadź standardowe pranie albo wykonaj je ręcznie.

Czy można prać ręczniki z ubraniami?

Pranie ręczników zawsze przeprowadzaj osobno. Nie mieszaj też kolorów, tak aby nie doprowadzić do zafarbowania. W szczególności nie łącz w praniu ręczników z ubraniami lub pościelą. Takie praktyki mogą prowadzić do uszkodzenia delikatnych włókien w ręcznikach.

Ręczniki mogą z kolei zniszczyć pozostałe rzeczy w Twoim praniu. Zwłaszcza zaraz po zakupie materiał mocno pyli. Z tego powodu istnieje ryzyko, że włóka osadzą się na Twoich ubraniach i trudno będzie je potem usunąć.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Temperatura prania ręczników jest bardzo ważna. Dobierz ją do materiału, z którego są wykonane. Wskazówki znajdziesz na metce. Spora część osób uważa, że do prania ręczników najlepiej wybrać bardzo wysoką temperaturę. Odradzamy ten sposób, bo to prosta droga do utraty puszystości.

W ilu stopniach prać ręczniki? Optymalna temperatura prania ręczników to około 40-60 stopni. Wyższe wartości są zarezerwowane dla szpitali czy pensjonatów, w których z ręczników korzysta wiele osób. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba usunąć bakterie ze stuprocentową skutecznością. W warunkach domowych wyższa temperatura prania ręczników może okazać się niezbędna, jeśli ktoś z Twoich domowników jest alergikiem.

Pranie ręczników – jaki program?

Do prania ręczników postaraj się też dopasować odpowiedni program. Jeśli Twoja pralka ma dedykowany tryb, nie musisz martwić się o ustawienia. W pozostałych przypadkach unikaj przede wszystkim programów szybkich i ekologicznych, które pobierają mniej wody. Ryzykujesz wtedy sztywnością ręczników.

Do ręczników bawełnianych najlepiej sprawdzi się program do bawełny. Cienkie materiały możesz wyprać w trybie delikatnym. Niezależnie od wybranego programu ustaw niewielką prędkość wirowania – maksymalnie 800 obrotów. Uważaj też, aby nie przeładować pralki, bo po zmoczeniu ręczników ich waga rośnie znacznie.

W czym prać ręczniki? – Jakich detergentów używać?

Pranie ręczników przeprowadź z wykorzystaniem odpowiednich detergentów. W tym przypadku nie sprawdzi się zwykły proszek do prania. Wszystko dlatego, że osadza się na włóknach i oblepia je, tworząc szorstki efekt. Ręcznik jest wtedy mniej chłonny i szybciej się brudzi.

Jeśli chcesz uzyskać miękkość ręczników, zastąp proszek żelem do prania albo kapsułką. Na rynku znajdziesz produkty dedykowane do nich. Nie przesadzaj jednocześnie z ilością detergentów. Zwiększasz wtedy ryzyko podrażnień.

Czy do prania ręczników dodawać płyn do płukania?

Zastanawiasz się, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i pachnące? Na pierwszy rzut oka dobrym wyborem wydaje się płyn do płukania, który w założeniu ma sprawić, że tkanina będzie przyjemniejsza w dotyku. W praktyce jednak w przypadku ręczników takie środki zmniejszają higroskopijność materiału. Wszystko dlatego, że płyn zmiękczający pokrywa włókna woskową warstwą. Spokojnie, jest na to sposób!

Pranie ręczników z octem i sodą

Szukasz alternatywy dla płynu do płukania? Wypróbuj pranie ręczników z octem.

Ocet ułatwia usunięcie z włókien ręcznika proszku i innych środków piorących, a jednocześnie rozluźnia włókna i sprawia, że stają się bardziej miękkie. Korzystały z niego już nasze babcie. W tym przypadku nie ryzykujesz, że ocet osadzi się na materiale, a dodatkowo zabezpieczy jego kolor. Wystarczy, że dodasz do płukania szklankę octu rozcieńczonego z wodą. Nie musisz martwić się o zapach – po praniu szybko się ulotni.

Inny domowy sposób na imponującą miękkość ręczników to soda oczyszczona do prania. Ma podobne właściwości co ocet. Dzięki niej Twoje ręczniki staną się bardziej chłonne, a dodatkowo będą miękkie i puszyste. Z sody możesz przygotować roztwór, który dodasz do pojemnika jak płyn do prania. W tym celu wymieszaj 5 łyżek sody oczyszczonej w szklance wody.

Nie wiesz, czy stosować te produkty razem czy osobno? Pamiętaj, że łączenie sody i octu to częsty błąd. Oddzielnie produkty świetnie sprawdzą się przy praniu ręczników. W połączeniu zasadowa soda zneutralizuje działanie octu, więc mimo pojawienia się piany pranie nie będzie skuteczne.

Jak często prać ręczniki?

Regularne pranie ręczników z wykorzystaniem naszych porad pozwoli Ci uzyskać miękkość materiału i utrzymać ładny zapach. Najlepiej zmieniać ręczniki tak często, jak uważasz to za potrzebne. Po każdym użyciu zadbaj, żeby materiał dobrze się wysuszył.

Specjaliści zwracają uwagę, że wilgotny ręcznik to atrakcyjne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów. Z tego powodu niehigieniczne jest trzymanie niedosuszonych ręczników. Dla pewności doradza się pranie nawet co 3-4 użycia.

Jak suszyć ręczniki?

Wiesz już, jak prać ręczniki w pralce. W walce o ich miękkość nie zapominaj też o odpowiednim suszeniu.

Jeśli masz w domu suszarkę bębnową, możesz jej użyć. Taki sprzęt rozdziela włókna i je spulchnia, dzięki czemu Twoje pranie będzie miękkie i miłe w dotyku. Gdy nie masz dostępu do suszarki, przed rozwieszeniem ręczników na lince strzepnij je porządnie. Taki zabieg – dzięki podniesieniu włókien – zmniejsza sztywność tkaniny.

Unikaj wieszania mokrych ręczników na haczyku. W ten sposób nie wyschną dobrze, a dodatkowo się odkształcą. Nie próbuj też wieszać na lince złożonych ręczników. Nie wysuszą się wtedy równomiernie i mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu.

Czy ręczniki można prasować?

Po wysuszeniu nie prasuj ręczników. Wysoka temperatura spłaszczy ich włókna. W ten sposób Twoje starania o miękkość ręczników pójdą na marne. Wystarczy, że strzepniesz pranie i rozwiesisz je równomiernie, a ręczniki rozprostują się same.

Odpowiednie pranie i suszenie sprawią, że będziesz się cieszyć miękkimi i pachnącymi ręcznikami. Podczas procesu używaj tylko sprawdzonych, delikatnych detergentów, które nie oblepią włókien ręczników. Jeśli mimo starań Twoje ręczniki dalej nie są odpowiednio puszyste, sprawdź twardość wody. Być może to ona jest odpowiedzialna za problem. 

Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej

Chemia domowa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch