Rozmrażanie lodówki to czynność, która nie tylko gwarantuje prawidłowe działanie urządzenia, ale i pozwala zadbać o bezpieczne przechowywanie produktów.
Choć proces ten bywa uciążliwy i czasochłonny, nie warto go bagatelizować.
Stojącym przed wyborem nowego modelu polecamy zakup lodówki no frost. Urządzenia tego typu redukują osadzanie się szronu, co nie wymaga tak częstego odmrażania; niemniej wciąż wymaga regularnego mycia, o czym traktował nasz poprzedni artykuł. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat rozmrażania lodówki.
Wskutek codziennego użytkowania lodówki na jej ściankach tworzy się warstwa szronu, a z czasem i lodu, które obciążają mechanizm urządzenia. W efekcie urządzenie działa mniej efektywnie, zużywając jednocześnie więcej energii, co ma ogromny wpływ na wysokość rachunków za prąd.
Równie istotna jest kwestia zachowania higieny i jej wpływ na jakość przechowywanych produktów. W warstwie szronu i lodu mogą osadzać się tłuszcze, brud czy resztki jedzenia. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na komfort użytkowania urządzenia, ale przede wszystkim może skutkować problemami z układem pokarmowym. Warto wspomnieć również o tym, że przybierający na objętości lód zabiera coraz więcej miejsca przeznaczonego na przechowywanie produktów spożywczych.
Częstotliwość rozmrażania lodówki zależy przede wszystkim od wieku urządzenia oraz tego, jak szybko w jego wnętrzu gromadzi się szron. Starsze modele powinno się rozmrażać nawet co dwa miesiące. W przypadku nowszych modeli wystarczy robić to mniej więcej co pół roku, a mając lodówkę typu no frost – wystarczy powtarzać tę czynność co rok lub nawet co półtora roku. Robi się to głównie w celu dokładnego umycia urządzenia. Pamiętaj, że moment na rozmrożenie i umycie jest zawsze właściwy, ilekroć zauważysz nadmierne oszronienie bądź niepożądane zabrudzenia, które utrudniają korzystanie z lodówki.
Zanim zaczniesz odmrażać lodówkozamrażarkę, warto dobrze przygotować się do tego procesu. Na czas jego trwania musisz przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć wyjęte z niej produkty. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku lodówka turystyczna, w której z powodzeniem przechowasz produkty spożywcze. Jeśli nie masz takiego urządzenia, zawsze możesz wykorzystać koce oraz gazety jako naturalne izolatory. Do popularnych rozwiązań należą również miski wypełnione kostkami lodu (zwłaszcza w przypadku produktów mrożonych) lub – jeżeli rozmrażasz lodówkę zimą – wystawienie dobrze zapakowanej żywności za okno lub na balkon czy taras.
Najtrudniejsze w rozmrażaniu lodówki jest podjęcie decyzji o przeprowadzeniu tego procesu i jego prawidłowe przeprowadzenie. Musisz bowiem liczyć się z tym, że przez kilka godzin korzystanie z kuchni będzie utrudnione. Rozmrożeniu mogą ulegać zwłaszcza mrożonki z zamrażalnika, co warto mieć na uwadze, chcąc uniknąć marnowania żywności. Zwłaszcza w obecnych czasach spędza to sen z powiek wielu z nas. Kiedy lodówka będzie już odpowiednio przygotowana, tak naprawdę wystarczy poczekać, aż odmrozi się sama. Cały proces powinien przebiegać w następujący sposób:
Przed rozpoczęciem opisanego wyżej procesu warto zastanowić się nad tym, jak długo rozmraża się lodówka. Przez cały ten czas twoja żywność nie będzie przecież odpowiednio chłodzona. Na odmrażanie najlepiej zdecydować się więc przed zrobieniem większych zakupów, kiedy nie będziesz przechowywać w chłodziarce wielu produktów spożywczych, a zwłaszcza mrożonek.
Cały proces może zająć od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od tego, ile lodu nagromadziło się na ściankach lodówki. Warto więc przeprowadzić jej odmrażanie nocą, kiedy niedziałająca chłodziarka będzie ci sprawiać najmniej problemów. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi kuchni przed ewentualnym zalaniem.
Chcąc przyspieszyć rozmrażanie lodówki, wiele osób testuje mniej lub bardziej trafione pomysły. Do zdecydowanie najgorszych należy wykorzystanie suszarki do włosów, farelki czy innego źródła ciepła. Takie rozwiązanie może bowiem uszkodzić delikatne elementy chłodziarki, w tym choćby uszczelki. Nie najlepszą metodą okaże się też skuwanie lodu ostrym przedmiotem, takim jak nóż. Bardzo łatwo zniszczyć w ten sposób powierzchnię urządzenia.
Najbezpieczniej pozostawić lodówkę do naturalnego rozmrożenia. Jeżeli jednak bardzo zależy ci na czasie, zawsze możesz posłużyć się plastikową szpatułką. Po upływie pierwszej godziny lub dwóch przyda ci się ona do delikatnego usuwania topniejącego lodu.
O ile proces odmrażania tradycyjnych lodówek jest dość łatwy do wyjaśnienia, o tyle wątpliwości budzą modele no frost. W poniższych punktach krótko wyjaśniamy więc wszystko, co trzeba wiedzieć o ich odmrażaniu.
Lodówki no frost nie wymagają regularnego rozmrażania. Są zaprojektowane tak, aby uniknąć gromadzenia się szronu i lodu, co oznacza, że wystarczy odmrozić je tylko raz na jakiś czas w celu dokładnego oczyszczenia urządzenia.
Jeśli odmrażanie lodówki no frost okaże się konieczne, można to zrobić w następujący sposób:
Czas rozmrażania lodówki no frost zależy przede wszystkim od wielkości urządzenia. Zazwyczaj trwa to nie więcej niż parę godzin, ponieważ modele tego typu zaprojektowane są tak, aby zapobiegać gromadzeniu się szronu i lodu.
Lodówka no frost nie powinna wymagać regularnego rozmrażania, ale ze względu na różne czynniki – takie jak częste otwieranie drzwi, nieprawidłowe użytkowanie lub niewłaściwa temperatura otoczenia – może dojść do gromadzenia się szronu i lodu w jej wnętrzu. W takim przypadku konieczne może okazać się jej odmrożenie. Zazwyczaj wystarczy zrobić to raz na kilka miesięcy lub nawet rzadziej, w zależności od czynników wpływających na działanie lodówki.Jak długo rozmrażać lodówkę no frost?
Dzięki naszym szczegółowym wskazówkom wiesz już, jak odmrozić lodówkę. Niezależnie od tego, czy masz model tradycyjny, czy no frost, z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Pamiętaj, że najtrudniej jest zacząć – jeżeli tylko dobrze się do tego przygotujesz, rozmrażanie lodówki nie powinno przysporzyć większych problemów.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)