1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak spać, żeby się wyspać? Jakie czynniki mają znaczenie?
Jak się wyspać

Jak spać, żeby się wyspać? Jakie czynniki mają znaczenie?

Choć zależy to od wielu różnych czynników, dorosły człowiek potrzebuje zazwyczaj 7–9 godzin snu na dobę. Ogromne znaczenie ma jednak to, w jakich warunkach spędza się ten czas. Jak spać, żeby się wyspać? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Dlaczego sen jest tak ważny i jakie są najczęstsze problemy ze snem?

Niektórzy wychodzą z założenia, że szkoda życia na spanie i starają się ograniczyć sen do minimum. Popełniają w ten sposób poważny błąd, ponieważ pozbawiają swój organizm możliwości regeneracji. W efekcie pogarszają się ich zdolności poznawcze i wydolność fizyczna. Zamiast korzystać z życia więcej, marnują czas, bo ich ciało i umysł nie są w stanie funkcjonować prawidłowo.

Zdrowy sen zapewnia organizmowi czas na odbudowę komórek, która jest podstawą zdrowia fizycznego. Dochodzi wówczas do produkcji białek, które wspomagają układ odpornościowy w walce z infekcjami i stanami zapalnymi. Dobry sen pozytywnie wpływa również na metabolizm i kontrolę wagi. Co więcej, kiedy człowiek śpi, jego mózg konsoliduje dane – przenosi nowe doświadczenia i wiadomości z pamięci krótkoterminowej do długoterminowej. W efekcie tworzą się wspomnienia, poprawia się koncentracja, kreatywność i zdolność podejmowania decyzji.

Jakość snu mogą pogarszać takie zjawiska jak:

  • bezsenność – trudności z zasypianiem lub częste pobudki w nocy mogą być efektem stresu i lęków, ale też niewłaściwych warunków snu czy złych nawyków żywieniowych
  • bezdech senny – zaburzenie, w którym oddech wielokrotnie zatrzymuje się i wznawia podczas snu; jego objawem jest najczęściej chrapanie
  • parasomnie – różne niepożądane zachowania, które występują podczas snu; zaliczają się do nich między innymi lęki nocne, koszmary, lunatyzm, bruksizm czy paraliż senny
  • narkolepsja – choroba neurologiczna, która polega na tym, że człowiek mimowolnie zasypia w ciągu dnia, nawet w niewłaściwych sytuacjach
  • zaburzenia rytmu okołodobowego – wszystkie problemy związane z nieprawidłowym rytmem snu; mogą wynikać na przykład z pracy zmianowej lub jetlagu.

Mimo szerokiej gamy rozmaitych zaburzeń snu, do najczęstszych problemów należą przede wszystkim trudności z zasypianiem i przebudzenia w nocy. Są one zazwyczaj efektem niewłaściwych nawyków. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak ich unikać.

Jak spać, żeby się wyspać? Czynniki wpływające na jakość snu

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak się wysypiać, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Do najważniejszych zaliczają się:

  • regularność snu – codziennie staraj się wstawać i chodzić spać o tej samej porze
  • optymalna ilość snu – dostosuj długość snu do swoich indywidualnych potrzeb (wieku, stanu zdrowia itp.); w przypadku osoby dorosłej powinno to być 7–9 godzin dziennie
  • odpowiednie warunki snu – zadbaj o to, aby w sypialni panowała cisza, ciemność i właściwa temperatura; ogromne znaczenie będzie miało również wygodne łóżko
  • higiena snu – wieczorami unikaj ciężkostrawnych posiłków, pobudzających napojów i niebieskiego światła
  • zdrowa rutyna przed snem – zanim pójdziesz spać, postaraj się wyciszyć umysł –  pomocna może okazać się lektura książki, medytacja lub różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Jak się wysypiać? Jak stworzyć odpowiednie warunki do snu?

Aby zdrowo spać i budzić się wypoczętym, człowiek powinien wyrobić sobie kilka zdrowych nawyków. Mowa zarówno o właściwym przygotowaniu sypialni, jak i o odpowiedniej rutynie dnia. Przyjrzyjmy zatem obu tym zagadnieniom.

Przygotowanie sypialni

Żeby dobrze się wyspać, potrzebujesz przede wszystkim wygodnego materaca. Oznacza to zazwyczaj dość duży wydatek, ale możesz mieć pewność, że taka inwestycja szybko się zwróci. Na komforcie snu lepiej nie oszczędzać. Dotyczy to również poduszek, których istotę dość łatwo zbagatelizować. W rzeczywistości mają one ogromne znaczenie dla jakości wypoczynku, więc upewnij się, że są właściwie dostosowane do twojej pozycji podczas snu. Wybierz odpowiedni produkt w zależności od tego, czy śpisz na plecach, na brzuchu czy na boku.

Zwróć też uwagę na to, żeby w sypialni panowała optymalna temperatura. Naukowcy są zgodni co do tego, że najlepiej śpi się w 18–20°C. Postaraj się również zaciemnić pomieszczenie, aby podczas snu nie budziły cię na przykład światła z ulicy. Tak samo istotna okaże się cisza – jeśli mieszkasz w hałaśliwym otoczeniu, możesz korzystać na przykład z zatyczek do uszu.

Rutyna przed snem

Poprawa snu wymaga również zdrowej rutyny. Jej podstawę powinny stanowić stałe pory, w których będziesz kłaść się spać i wstawać z łóżka. Aby wyrobić sobie dobry nawyk, stosuj się do nich nie tylko w dni powszednie, ale także w weekendy. Pamiętaj też o tym, aby na parę godzin przed snem unikać dużych posiłków, kofeiny, alkoholu, a nawet… telefonu. Wszelkiego rodzaju ekrany emitują światło niebieskie, które pobudza mózg, zamiast go wyciszać, co utrudnia zasypianie.

Zamiast spędzać czas przed telewizorem, komputerem czy smartfonem, możesz na przykład poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Relaks przed snem zapewni też medytacja lub gorąca kąpiel. Niektóre osoby – zwłaszcza kobiety – decydują się też na wieczorne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak maseczki na twarz czy włosy.

Co jeszcze zrobić, aby lepiej spać?

Zauważ, że zdrowy sen nie zaczyna się w łóżku. Na jego jakość wpływa niemal wszystko, co robisz na co dzień. Z tego względu staraj się stosować zbilansowaną dietę i dbać o regularną aktywność fizyczną. Treningi planuj jednak w godzinach porannych lub popołudniowych, ponieważ intensywne ćwiczenia przed snem mogą cię niepotrzebnie pobudzić i utrudnić zaśnięcie.

Unikaj ponadto drzemek w ciągu dnia. Zakłócą one twój rytm dobowy, co może przełożyć się na problemy ze snem w nocy. Zaśnięcie utrudnią ci również stresujące myśli. Ich eliminacja nie jest zadaniem prostym, ale gwarantuje zdecydowaną poprawę samopoczucia we wszystkich obszarach życia. Aby pomóc sobie w walce z nimi, możesz stosować na przykład journaling. Notuj to, co zaprząta ci głowę i staraj się na bieżąco uwalniać negatywne emocje. Przydatny okaże się również dziennik snu, w którym będziesz zapisywać swoje nawyki i godziny, w których śpisz.

Powyższe metody pozwolą ci się zrelaksować i uregulować sen. Dzięki temu po przebudzeniu zachowasz siły i energię na cały dzień. Wykorzystaj więc nasze porady na temat tego, jak dobrze spać i zadbaj o zdrowe nawyki, które zapewnią dobry nastrój!

Jak się wyspać? FAQ

O której iść spać, żeby się wyspać?

Organizm wydziela melatoninę między 21:00–22:00 a 7:00–9:00. Najlepiej sypiać więc w tych właśnie godzinach. Co więcej, naukowcy z University of Exeter odkryli, że ze względu na zdrowie serca najlepiej kłaść się do łóżka między 22:00 a 23:00.

Ile godzin spać, żeby się wyspać?

Zapotrzebowanie na sen zależy od takich czynników jak wiek, stan zdrowia, styl życia, a nawet genetyka. Dorosły człowiek powinien zazwyczaj spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Jak spać krótko i się wyspać?

Zdrowy sen nie powinien być krótki. Aby faktycznie się wyspać, prawdopodobnie musisz poświęcić na niego przynajmniej 7 godzin. Jeśli chcesz owocnie wykorzystać ten czas, zadbaj o właściwe warunki snu – optymalną temperaturę, ciszę i ciemność w sypialni.

Dlaczego śpię długo i nie mogę się wyspać?

Zaburzenia snu mogą wynikać z różnych chorób, ale też z niezdrowych nawyków, takich jak alkohol, papierosy czy niewłaściwa dieta. Problem często tkwi również w nadmiernym stresie.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch