Stół na Boże Narodzenie — czego nie może na nim zabraknąć?
Aby zapewnić sobie właściwe nakrycie stołu na święta Bożego Narodzenia, należy zaopatrzyć się zarówno w atrakcyjną zastawę, jak i w gustowne dekoracje świąteczne. Aranżacja powinna obejmować przede wszystkim następujące elementy:
- Biały obrus — powinien cechować się prostym projektem i minimalistycznym wyglądem. Jego biel nawiązuje do czystości i niewinności, a umieszczone pod nim sianko to zgodnie z polską tradycją wigilijną symbol skromności. Biały obrus wprowadza do wnętrza elegancję, podkreślając jednocześnie podniosłość wydarzenia.
- Odświętna zastawa stołowa — używana tylko parę razy do roku, także podczas świąt Bożego Narodzenia. Zazwyczaj ma dość prosty, a zarazem bardzo elegancki charakter. Utrzymana może być w bieli, choć mile widziane są również akcenty w kolorach złota i srebra. Składają się na nią talerze w różnych rozmiarach, miseczki oraz kubki, a także sztućce, kieliszki i szklanki. Wszystkie elementy powinny być ze sobą spójne estetycznie, a w miarę możliwości — pochodzić z jednego kompletu.
- Serwetki — pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną. Szczególnie ciekawym wyborem okażą się serwetki tekstylne, którym można nadać ciekawy kształt, wzbogacając tym samym wystrój świątecznego stołu. Warto potraktować je jako nośnik żywych kolorów, kontrastujących z elegancką bielą. Jeżeli postawisz na serwetki papierowe, umieść je w eleganckim serwetniku o wyglądzie dostosowanym do stylu całej aranżacji.
- Świeczki — wprowadzają do wnętrza ciepły blask, gwarantujący przytulną atmosferę. Mają też bogate znaczenie symboliczne. Trudno wyobrazić sobie bez nich aranżację stołu wigilijnego. Aby atrakcyjnie wyeksponować je na blacie, warto umieścić je w ozdobnych lampionach lub na świecznikach.
- Stroiki — to bardzo popularne dekoracje świąteczne stołu. Wykonywane są ze sztucznych roślin bądź gałązek drzew i suszonych owoców. Stanowią atrakcyjne nośniki intensywnych kolorów (głównie zieleni i czerwieni) i mogą ozdabiać umieszczone na blacie świece. Stroiki na stół na Boże Narodzenie łatwo też stworzyć samodzielnie. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu marzy się niepowtarzalna aranżacja świąteczna.
Jak nakryć stół na święta Bożego Narodzenia?
Jeżeli dysponujesz już elegancką zastawą, dobrze zastanów się nad sposobem nakrycia stołu. Kompozycja powinna być zgodna z zasadami savoir-vivre i przyjemna dla oka. Jak więc rozmieścić na blacie poszczególne naczynia?
Każda osoba siedząca przy stole powinna mieć przed sobą około 60 — 75 cm wolnej przestrzeni. To gwarancja bezpiecznego i wygodnego spożywania posiłków. Kolejność układanych na blacie naczyń i sztućców należy z kolei dostosować do liczby i porządku serwowanych dań:
- Na samym spodzie powinien znaleźć się tak zwany talerz podstawowy, którego nie wykorzystuje się podczas jedzenia.
- Talerz podstawowy nie jest obowiązkowym elementem zastawy, więc można zastąpić go płytkim talerzem przeznaczonym na danie główne.
- Na wierzchu należy umieścić głęboki talerz na zupę, w którym zostanie podany tradycyjny barszcz wigilijny.
- Podobna kolejność obowiązuje w przypadku sztućców — najbliżej talerzy powinny znaleźć się te, które używane będą na samym końcu: noże i łyżki po prawej stronie, a widelce po lewej.
- W prawym, górnym rogu nakrycia stawia się natomiast naczynia na napoje — w pierwszej kolejności kieliszek na wodę, następnie na białe wino, a na końcu na czerwone.
- Aby podać deser po posiłku, warto w międzyczasie zmienić nakrycie. Ze względu na dużą liczbę elementów zastawy, znajdujących się na stole w tym samym, talerzyki i sztućce deserowe mogą się po prostu nie zmieścić.
Stosując się do powyższych zasad, zagwarantujesz sobie uroczyste nakrycie stołu. Pamiętaj też o białym obrusie i eleganckich serwetkach!
Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?
Zastanawiając się nad tym, jak ozdobić stół na święta Bożego Narodzenia, w pierwszej kolejności określ planowany styl aranżacji. Następnie dobierz do niego odpowiednie dekoracje, dbając o spójność pomiędzy elementami wystroju a zastawą stołową.
Jakie ozdoby sprawdzą się na świątecznym stole?
Oprócz wspomnianych już świec i stroików, możesz wykorzystać:
- Bombki — można ułożyć je luzem na iglastych gałązkach umieszczonych na środku stołu bądź wypełnić nimi przezroczysty wazon. Postaraj się dostosować ich kolorystykę do aranżacji całego pomieszczenia.
- Lampki — świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla świeczek. Układając jednokolorowy sznur światełek LED pomiędzy choinkowymi gałązkami, unikniesz ryzyka pożaru i zadbasz o wyjątkową atmosferę przy wigilijnym stole.
- Kompozycje roślinne —mogą obejmować nie tylko wspominane już gałązki świerku czy jodły, ale także suszone plastry cytrusów, jemiołę, jabłka, laski cynamonu czy szyszki. Takie dekoracje świąteczne stołu wprowadzą do wnętrza zimowy, bożonarodzeniowy nastrój i ożywią całą aranżację.
Jakich kolorów używać przy przystrajaniu stołu na święta Bożego Narodzenia?
Odpowiedź na pytanie, jak ozdobić stół na Boże Narodzenie, wymaga określenia preferowanej kolorystyki aranżacji. W świątecznych kompozycjach największe znaczenie ma następujące 5 kolorów:
- Biel — jak już wspominaliśmy, symbolizuje czystość, a także odrodzenie życia duchowego. Nie bez powodu bardzo często dominuje na stole wigilijnym. Jej nośniki to zazwyczaj obrus, zastawa oraz świece.
- Czerwień — wiązana jest z kolorem miłości i radości. Do aranżacji można wprowadzić ją za pomocą tekstylnych serwet, bieżnika, świec, gałązek z jagodami ostrokrzewu czy błyszczących bombek.
- Zieleń — to oczywiście symbol życia i nadziei. Najczęściej pojawia się na stole wigilijnym pod postacią iglastych gałązek, ale też serwetek czy innych dodatków.
- Srebro oraz złoto — to dwa kolory podkreślające wyjątkowo uroczysty charakter świąt Bożego Narodzenia. Warto wyeksponować je za pomocą sztućców, detali zastawy stołowej czy pokrytych brokatem świeczek i bombek.
Stół świąteczny — inspiracje
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak ozdobić stół na wigilię. Aby pomóc Ci w podjęciu ostatecznych decyzji, podpowiemy Ci jeszcze, jak powinny wyglądać aranżacje w różnych popularnych stylach:
- Stół w stylu nowoczesnym — kompozycja powinna odznaczać się minimalizmem i skromną elegancją. Warto trzymać się stonowanych, jasnych kolorów, takich jak biel i srebro. W tym przypadku ogranicz się więc do prostych świeczników i gładkich serwetek, dbając przede wszystkim o wrażenie harmonii na stole.
- Stół w stylu eko — w takiej aranżacji dominować powinny dekoracje naturalne lub pozyskane z recyklingu. Najlepiej sprawdzą się kompozycje ze świerkowych gałązek, suszonych owoców oraz szyszek. Warto wzbogacić je ręcznie robionymi ozdobami, wykonanymi na przykład z papieru.
- Stół w stylu glamour — to estetyka, która znakomicie pasuje do charakteru świąt Bożego Narodzenia. Cechuje się wszechobecnym blaskiem i wyeksponowaniem złotych oraz srebrnych akcentów. Postaw więc na szklane słoje wypełnione bombkami, liczne świece lub jasne lampki LED oraz dodatkowe dekoracje w postaci figurek czy kryształowych wazonów.
Wybierz swoją ulubioną estetykę i dzięki naszym poradom stwórz niepowtarzalną aranżację świątecznego stołu! Bez wątpienia pozwoli Ci to zadbać o spokojną i radosną atmosferę najpiękniejszego czasu w roku.