jak układać produkty w lodówce
  1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak układać produkty w lodówce

Jak układać żywność w lodówce? – Jak powinno wyglądać rozmieszczenie produktów w lodówce?

Odpowiednie przechowywanie żywności w lodówce sprawia, że produkty nie tracą składników odżywczych, nie wysychają ani nie pleśnieją. Wkładając artykuły spożywcze do lodówki w sposób przypadkowy popełniamy błąd, ponieważ to, jak przetrzymujemy żywność, wpływa na jej jakość i w ostateczności na nasze zdrowie.

Jak więc układać rzeczy w lodówce, żeby dłużej zachowały one swoje właściwości i aby uniknąć ich marnowania?

produkty-w-lodowce

Dlaczego warto wiedzieć, jak układać produkty w lodówce?

Właściwe ułożenie produktów w lodówce ułatwia nam sprawne organizowanie przestrzeni i dobrze wpływa na jakość przechowywanego jedzenia. Znajomość podstawowych zasad przetrzymywania żywności może w znaczący sposób poprawić jej przydatność do spożycia.

Ponadto przechowywanie żywności to ważna kwestia, która może wpłynąć na mniejsze marnowanie jedzenia. Prawidłowe układanie poszczególnych produktów w lodówce powoduje również, że dłużej zachowują one świeżość walory smakowe, apetyczny wygląd i właściwości odżywcze.

Dlaczego ułożenie żywności w chłodziarce ma tak zasadnicze znaczenie? Otóż w każdym miejscu w lodówce panuje inna temperatura, a poszczególne grupy artykułów spożywczych wymagają różnych warunków. Przechowywane w strefie wyższej temperatury mięso szybciej się zepsuje i może nam zaszkodzić, natomiast produkty trzymane w optymalnych dla nich miejscach, dłużej zachowują świeżość.

Aby nie marnować jedzenia, warto je również układać tak, aby produkty o krótszym terminie przydatności były łatwiejsze do wyjęcia. Dzięki właściwemu układaniu żywności zapewniamy jej dłuższą trwałość, co oszczędza zarówno nasz czas, jak i budżet.

produkty-w-lodowce
lodowka

Temperatura w lodówce a rozmieszczenie produktów

Każda grupa produktów spożywczych potrzebuje innej temperatury, stąd komora lodówki jest zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić optymalne warunki dla wszystkich artykułów, które przechowuje się w tym urządzeniu. W niektórych modelach lodówek na bocznej ścianie znajdują się piktogramy wskazujące, co zalecane jest trzymanie na danej powierzchni.

Jeśli zastanawiamy się, jak układać żywność w lodówce, warto wiedzieć, że chociaż nowoczesne chłodziarki wyposażone są w technologie sprzyjające równomiernemu chłodzeniu, to jednak często na górnych półkach temperatura w lodówce bywa wyższa. Trzymane w zbyt wysokiej temperaturze albo w warunkach wysokiej wilgotności produkty takie jak mięso, nabiał, a także warzywa i owoce, tracą walory smakowe oraz psują się, a wówczas ich spożywanie może nawet zagrażać zdrowiu.

produkty-w-lodowce
lodowka
u

Jak układać żywność w lodówce? – Prawidłowe rozmieszczenie produktów w lodówce

 

W lodówce przechowujemy przede wszystkim:

  • nabiał,
  • mięso,
  • ryby,
  • niektóre owoce oraz warzywa.

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż temperatura w lodówce jest inna na każdym jej poziomie – górne półki mają wyższą temperaturę niż te położone niżej. Temperatura wynosi na nich około 8 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura półek środkowych waha się od 4 do 5 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miejscem w lodówce jest dolna półka, na której temperatura dochodzi do maksymalnie 2 stopni Celsjusza. Jeśli zastanawiamy się, jak układać jedzenie w lodówce, musimy wziąć te różnice pod uwagę.

l

Górna półka

Na górnej półce należy przechowywać gotowe produkty, żywność pakowaną i jedzenie przyrządzone na gotowo. Istotne jest, że, zapakowany posiłek może leżeć w lodówce trzy do czterech dni i powinien zostać do niej włożony po dwóch bądź trzech godzinach od ugotowania. Na górnej półce powinno się przechowywać produkty mleczne, takie jak: jogurty, mleko, kefir, ponieważ panująca na niej wyższa temperatura sprzyja rozwojowi baterii kwaszących, co dobrze wpływa na nabiał oraz konfitury i dżemy. Na niższych półkach, na których jest zimniej, zepsują się one szybciej, gdyż rozwijają się w nich wtedy szkodliwe bakterie gnilne.

Z kolei półki na drzwiach lodówki nie są dobrym miejscem na jajka czy mleczne napoje, gdyż częste otwieranie i zamykanie drzwi powoduje największe wahania temperatury.

l

Środkowa półka

Środkowa półka jest najlepszym miejscem na produkty mające krótki terminie spożycia, takie jak: biały ser, twarożek czy wędlina. Można też tam stawiać ugotowane posiłki, ale ważne jest, żeby je najpierw wystudzić. Na środkowych półkach można przechowywać też artykuły, które szybko się psują, takie jak: kiełbasy, ser żółty, masło czy jajka.

l

Dolna półka

Dolna półka to idealne miejsce na surowe mięso i ryby. Panująca tu temperatura 2 stopni Celsiusza zmniejsza możliwość rozwoju drobnoustrojów.

Jak przechowywać produkty w lodówce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że surowe jedzenie musi być szczelnie zabezpieczone. Choć w tym miejscu lodówki jest najchłodniej, warto trzymać tego typu produkty w specjalnych pojemnikach lub na talerzu albo owinięte w pergamin i folię aluminiową.

l

Szuflady

Szuflady przeznaczone są do trzymania warzyw i owoców, które jednak zawsze powinny być przechowywane oddzielnie. W tej części lodówki panuje najwyższa wilgotność, można wiec też tu włożyć twarde sery dojrzewające.

W przypadku przechowywania sałaty opakowanie nie powinno być szczelne, gdyż w warunkach beztlenowych następuje przemiana znajdujących się w niej azotanów w niebezpieczne dla zdrowia azotyny.

l

Boczne półki

Na bocznych półkach powinno się trzymać oleje roślinne, soki, butelki z sosami oraz słoiki z przetworami, takimi jak chrzan czy buraczki. Na drzwiach lodówki znajduje się także pojemnik na jajka.

Jak układać jedzenie w lodówce? – Dodatkowe zasady i porady

  • Ze względu na suche powietrze w lodówkach, szczególnie tych z systemem no frost, żywność może się wysuszać, dlatego też powinniśmy przechowywać ją w pojemnikach lub specjalnym pergaminowym papierze. Ponadto jedzenie surowe należy oddzielić od gotowego do spożycia i trzymać je na talerzu lub w pudełku, by zabezpieczyć lodówkę przed zaciekami. Natomiast garnki i naczynia z gotowymi potrawami powinny być zawsze szczelnie przykryte.
  • Jak rozmieścić produkty w lodówce by stykające się produkty nie psuły się od siebie wzajemnie? Otóż półki nie powinny być przeładowane, a między produktami powinien być zapewniony przepływ powietrza.
  • Bliżej drzwi układamy jedzenie starsze, z krótszą datą przydatności do spożycia, aby było łatwe do wyjęcia i zostało zjedzone jako pierwsze.
  • Do lodówki nie wkładamy ciepłego jedzenia, zawsze powinno się je najpierw schłodzić.
  • Latem warto podwyższyć temperaturę panującą w lodówce.
  • Owoce i warzywa powinny być przechowywane w osobnych szufladach.
  • Gotową żywność trzymać można w lodówce nie dłużej niż dwa, trzy dni.
  • Wnętrze urządzenia należy regularnie myć, aby neutralizować bakterie oraz nieprzyjemne zapachy.
  • Niektóre owoce, np. awokado, banany, brzoskwinie czy morele, powinny być trzymane osobno, ponieważ stymulują one proces dojrzewania innych owoców i warzyw. Wydzielający się podczas ich rozkładu etylen przyspiesza więdnięcie oraz gnicie innych umieszczonych blisko artykułów spożywczych.
produkty-w-lodowce
l

Jakich produktów nie należy

przechowywać w lodówce?

Niektóre produktów nie powinno się przechowywać w lodówce, gdyż tracą one swoją jakość. Są nimi niektóre egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki oraz cukinia. Niedojrzałe warzywa i owoce również należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Z kolei chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje.

W przypadku pewnych produktów zimna temperatura wpływa na zmianę ich konsystencji i smaku. Są to cebula, czosnek, melony, ziemniaki oraz cytrusy. Natomiast banany, brzoskwinie lub gruszki można wkładać do chłodziarki, dopiero gdy są już dojrzałe.

Milsani

Milsani

MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.

Więcej

Wesoły Kurnik

Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.

Więcej
Mięsne specjały - Zawsze świeże

Mięsne Specjały

Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.

Więcej

Wędliniarnia

Pyszne wędliny wieprzowe, z kurczaka i z indyka, w tym polędwice, kiełbasy, parówki, kabanosy, schab i nie tylko - to asortyment naszej marki Wędliniarnia.

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch