Śnieżnobiałe firanki nadają wnętrzu elegancji. Jeśli masz je w domu, wiesz na pewno, jak trudno utrzymać je w czystości. Na szczęście piękną biel da się uzyskać stosunkowo łatwo. Skorzystaj z naszych trików i sprawdź, jak wybielić firanki.
Czyste firanki ładnie wyglądają i zapewniają domownikom higienę. Jedne z najpopularniejszych kolorów zasłon to biały i ecru. Niestety, takie odcienie są szczególnie narażone na zabrudzenia. Kurz, dym papierosowy i zanieczyszczenia z zewnątrz są zmorą dla Twoich firanek? Zadbaj o ich wybielenie.
Firanki pierz zawsze, gdy myjesz okna oraz jeśli widzisz zabrudzenia. Efekt będzie lepszy, jeżeli poświęcisz czas na płukanie przed włożeniem zasłon do pralki. Nieużywane firanki przechowuj w suchej i osłoniętej od światła słonecznego szafie. Przed włożeniem na półkę najlepiej poskładać je w kostkę.
Pamiętaj, że delikatne, naturalne materiały, takie jak np. len, nie powinny być prane w pralce. W ten sposób ryzykujesz uszkodzeniem materiału. Pranie ręczne pozwoli Ci zachować kontrolę nad firankami. Wystarczy ciepła woda, naturalne mydło i w razie potrzeby jeden ze środków wybielających z naszej listy.
Do wybielenia firanek nie potrzebujesz detergentów. Dobrze sprawdzą się również domowe sposoby, z których korzystały już nasze babcie. Wybierz z naszej listy domowy sposób na wybielenie firanek, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Chcesz wybielić firanki, ale nie masz dedykowanego środka? Sprawdź w swojej kuchni, czy masz trochę sody oczyszczonej. To jeden z najlepszych sposobów na wybielenie firan. Substancja ma właściwości neutralizujące kwasy. Jest w stanie delikatnie usunąć z materiału trwałe zabrudzenia. Możesz dodać łyżeczkę sody bezpośrednio do prania albo przygotować roztwór z wodą i umieścić go w pojemniku na proszek.
Równie dobre efekty uzyskasz, wybielając firanki proszkiem do pieczenia. Dodaj go do prania podobnie jak sodę albo namocz firany w wodzie z dodatkiem torebki proszku do pieczenia. Po upływie co najmniej 20 minut wypierz firany ręcznie albo w pralce.
Ciekawy sposób na wybielanie firanek to aspiryna. Możesz użyć zarówno leku w tabletkach (około 5 rozkruszonych sztuk), jak i proszku (jedno opakowanie). Rozpuść aspirynę w 5 litrach wody. Namocz firany, a następnie upierz. Śnieżnobiały efekt gwarantowany.
Chcesz uzyskać śnieżnobiałe firanki i masz w domu ocet? Wykorzystaj go do prania. Przygotuj roztwór octu z wodą i umieść w pojemniku na płyn albo dodaj ocet bezpośrednio do proszku. To rozwiązanie szczególnie polecane do tkanin sztucznych. Nie martw się o intensywny zapach – po praniu szybko zniknie.
Silne właściwości wybielające ma również sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Taki wybielacz jest idealny zwłaszcza do delikatnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Wymieszaj sok z cytryny albo kwasek cytrynowy z ciepłą wodą, włóż do miski firanki i pozostaw na około pół godziny. Już samo pranie zasadnicze odświeży Twoje zasłony i zapewni im śnieżną biel.
Jedną z najmniej znanych metod na wybielenie firanek jest pranie ze skorupkami jajek. Zostało Ci ich trochę po śniadaniu? Wystarczy, że włożysz je do lnianego woreczka i umieścisz w pralce razem z praniem. Użyj standardowego proszku i wybierz odpowiedni program. Przeprowadź pranie jak zwykle i ciesz się efektem wybielenia.
Skutecznym sposobem na wybielanie firanek jest też sól kuchenna, którą w kuchni ma praktycznie każdy z nas. Substancja najlepiej sprawdzi się do namoczenia firanek. Wymieszaj w 5 litrach ciepłej wody 100-150 gramów soli kuchennej. Po upływie kilkudziesięciu minut wypierz firanki w pralce albo ręcznie.
Do wybielania firanek odpowiedni będzie też amoniak. Substancja ma podobne właściwości do sody oczyszczonej. Amoniak wykorzystaj do namaczania firanek. Na dwa litry wody dodaj około jedną łyżkę stołową.
Nieco mniej standardowym sposobem na wybielenie firanek, gdy nie masz w domu wybielacza, jest Domestos. Namocz zasłony w wodzie z dodatkiem kilku kropel detergentu, a następnie upierz je w pralce. Domestos wytworzy pianę, która skutecznie wybieli Twoje firanki.
Sposób wybielania firanek najlepiej dopasować do materiału, z jakiego są wykonane Twoje zasłony. Delikatne tkaniny wymagają indywidualnego podejścia i dużej uwagi. Sprawdź, jak wybielić firanki w zależności od składu.
Delikatne firanki z woalu najlepiej namoczyć w mieszance wody z proszkiem do pieczenia albo solą. Po upływie kilkudziesięciu minut wystarczy umyć je ręcznie. Dzięki temu masz pewność, że nie uszkodzisz materiału.
Do wybielania bawełny idealnie nadaje się sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Możesz wykorzystać go do namaczania firanek albo dodać bezpośrednio do prania. Im więcej substancji użyjesz, tym lepszy będzie efekt.
Szczególnej uwagi przy wybielaniu wymagają firanki satynowe. Jeśli musisz wyprać je w pralce, ustaw minimalne obroty i niską temperaturę. Najbezpieczniejszy sposób wybielania firanek satynowych to namoczenie ich w wodzie z dodatkiem np. sody oczyszczonej oraz pranie ręczne.
Firanki żakardowe namocz przed praniem z dodatkiem wybranej substancji wybielającej, a następnie spakuj do torby do prania rzeczy delikatnych. Bezpośrednio do pralki możesz dodać trochę sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia.
Organtyna to delikatny materiał z nylonu lub poliestru, która przypomina mgiełkę. Aby ją wybielić, wystarczy, że namoczysz firanki w wodzie z dodatkiem np. sody oczyszczonej, pozostawisz na kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie wypłuczesz. Uważaj, aby nie porwać delikatnego materiału. Lepiej unikać w tym przypadku pralki.
Firanki z szyfonu wypierz ręcznie albo w pralce w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni z dodatkiem np. aspiryny. Po praniu zadbaj o odpowiednie miejsce do suszenia, tak aby materiał się nie pogniótł.
Do wybielenia firanek nie potrzebujesz specjalnych preparatów. Jeśli chcesz zrobić pranie od razu, sprawdź, który z polecanych produktów masz w swojej kuchni. Przed włączeniem pralki upewnij się, czy wybrany program jest odpowiedni do materiału, z którego są wykonane Twoje firanki.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)