Twoja pralka mimo regularnego używania brzydko pachnie? To dobry czas, aby ją wyczyścić. W pralce znajduje się wiele elementów, które musisz regularnie konserwować. Poznaj nasze domowe sposoby na czyszczenie pralki.
Każde urządzenie AGD potrzebuje czyszczenia. Z pralki korzystasz regularnie, dlatego warto dbać o nią szczególnie. Proszki i kapsułki do prania osadzają się na uszczelkach, bębnie i filtrach. Ciągłe narażenie na twardą wodę sprzyja zakamienieniu i pojawieniu się pleśni i grzybów. Do tego dochodzą zabrudzenia i niewielkie przedmioty, które mogą zapchać filtr i uszkodzić pozostałe elementy wewnętrzne urządzenia. To ryzyko kosztownych napraw.
Z tych względów zadbaj o regularne czyszczenie pralki – najlepiej raz w miesiącu. W ten sposób przedłużysz jej żywotność, usuniesz nieprzyjemny zapach i poprawisz jakość prania.
Czysta pralka to Twój cel? Poświęć na czyszczenie odpowiednią ilość czasu. Zwróć uwagę na poszczególne elementy. Najbardziej narażone na zabrudzenia są te, które mają bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Mowa tu przede wszystkim o filtrze, pojemniku na proszek i gumowym kołnierzu.
Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić pralkę, wyjmij pojemnik na detergenty i umyj go pod gorącą wodą z pomocą wybranego środka. Oprócz ogólnego umycia bębna pralki pamiętaj też o przeczyszczeniu filtra i wytarciu uszczelek.
Pamiętaj, że inwestycja w regularną konserwację pralki to troska nie tylko o sprzęt, ale i zdrowie Twojej rodziny.
Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę? Nie potrzebujesz do tego sklepowych detergentów. Domowe sposoby na czyszczenie pralki są tanie i skuteczne. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze.
Ocet spirytusowy jest naturalnym i jednocześnie efektywnym środkiem do czyszczenia pralki. Usuwa osady z kamienia, a dodatkowo zwalcza bakterie i pleśń. Jak wyczyścić pralkę octem?
Do dwóch szklanek octu dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Aromaty takie jak lawenda czy cytryna złagodzą intensywny zapach octu. Przygotowany płyn wlej do pojemnika na proszek. Wybierz program z długim cyklem i możliwie jak najwyższą temperaturą. Po zakończeniu czyszczenia otwórz drzwiczki pralki, tak aby wnętrze dobrze wyschło.
Regularne stosowanie octu do czyszczenia pralki zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów i przedłuża żywotność urządzenia.
Soda oczyszczona to kolejny naturalny środek do czyszczenia pralki, który kupisz w każdym sklepie spożywczym. Ma właściwości absorpcyjne, więc wchłania resztki bakterii i brudu. To one mogą odpowiadać za brzydki zapach Twojej pralki. Dodatkowo soda oczyszczona usuwa kamień i inne zanieczyszczenia.
Jak wyczyścić pralkę sodą? Do pojemnika na proszek wsyp sodę oczyszczoną. Wypełnij go co najmniej do połowy. Uruchom program, który ma najwyższą temperaturę. Po zakończeniu prania pozostaw bęben do wyschnięcia. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest bezpieczne dla środowiska.
Możesz wykorzystać ocet i sodę do regularnego czyszczenia pralki. Najlepiej jednak stosować je zamiennie. Wszystko dlatego, że zasadowy odczyn sody i kwasowy octu neutralizują się wzajemnie. Ich połączenie będzie z tego powodu miało niewielkie właściwości czyszczące i nie uzyskasz zamierzonego efektu.
Kolejny skuteczny środek do czyszczenia pralki, który prawdopodobnie masz w swojej kuchni, to kwasek cytrynowy. Wsyp 1/3 szklanki do pojemnika na proszek i ustaw program prania z wysoką temperaturą. Kwasek cytrynowy ma też właściwości wybielające, więc możesz użyć go w połączeniu z proszkiem do odświeżania firanek.
Jeśli nie masz w domu octu, sody ani kwasku cytrynowego, a chcesz szybko umyć pralkę, wykorzystaj w tym celu tabletkę do zmywarki. Już jedna sztuka dodana do pralki w połączeniu z programem z wysoką temperaturą sprawi, że wnętrze będzie błyszczeć. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się tabletki bez osłonek.
Mycie pralki możesz przeprowadzać też z użyciem dedykowanych środków. Kupisz je w większości sklepów, które w ofercie mają detergenty. Czym wyczyścić pralkę?
Możesz wybrać zarówno ogólny środek do czyszczenia pralki, jak i raz na kilka miesięcy dedykowany środek odkamieniający czy nabłyszczający. Ważne, aby preparat skutecznie usuwał brud i był bezpieczny dla urządzenia. Najlepiej, jeśli środek skutecznie sprawdzi się zarówno do czyszczenia bębna w trybie prania, jak i ręcznego mycia szufladek na proszek i płyn zmiękczający.
Dedykowane środki do czyszczenia pralek w swojej ofercie mają m.in. producenci pralek. Przed wyborem warto sprawdzić opinie użytkowników.
Wiesz już, jak odświeżyć pralkę. Czasami jednak zabrudzenia są tak poważne, że jedno czyszczenie może nie wystarczyć do ich całkowitego usunięcia.
Zanieczyszczenia, które pojawiają się w zakamarkach pralki, to nie tylko kamień. Bardzo często osadzają się tam też resztki, które znajdowały się na pranych ubraniach – w tym sierść zwierząt. Takie pozostałości mogą zapchać filtr i zmniejszyć efektywność prania. Z tego powodu – oprócz czyszczenia bębna pralki – zadbaj też o dokładne wymycie filtra. W przypadku trudnych zabrudzeń możesz pomyśleć o zwiększeniu dawki środka czyszczącego, przeprowadzić mycie więcej niż jeden raz albo kupić specjalne kulki pokryte rzepem, które ściągają włosy z tkanin.
Jeśli w Twojej pralce pojawiła się pleśń, pomocne będą dedykowane środki. Aby zapobiegać jej powstawaniu, regularnie czyść filtr i zawsze pozostawiaj bęben do wyschnięcia.
Regularne czyszczenie pralki zminimalizuje ilość kamienia, który się w niej osadzi. Jeśli jednak nie miałeś czasu zadbać o pielęgnację swojego sprzętu i widzisz, że wymaga odkamienienia, niezwłocznie wykonaj pranie z dodatkiem wybranego środka. Dobrze sprawdzi się tu soda oczyszczona i ocet albo dedykowane środki chemiczne.
Może okazać się, że jedno czyszczenie nie pozwoli usunąć kamienia ze wszystkich elementów. W takiej sytuacji powtórz proces kolejny raz i w przyszłości zadbaj o regularną konserwację.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)