Pieczywo jest zdrowe! Bez żadnych wyrzutów sumienia (czy innych powodów do niepokoju) możesz jeść chleb – nawet na diecie. Jednak w kwestii zbożowych wypieków powinno pojawić się inne pytanie. Jaki rodzaj pieczywa będzie najzdrowszy?
Przejdź z nami przez pełen przegląd różnych rodzajów chleba. Podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, co cechuje dobre wypieki i który rodzaj pieczywa będzie najzdrowszym wyborem.
Kiedy stoi się przed półkami pełnymi chrupiących bochenków i rumianych bułeczek z pewnością nietrudno o prawdziwy zawrót głowy. Mnogość rodzajów pieczywa może sprawić, że podjęcie świadomej decyzji dotyczącej zakupu, faktycznie może stać się dużym wyzwaniem. A dla niektórych wybór odpowiedniego chleba na diecie może wydawać się wręcz problemem.
Zdrowy chleb to taki, który dostarczy Ci nie tylko energii (kalorii), ale również ważnych składników odżywczych. Co to znaczy? Aby dobrze to wyjaśnić, zacznijmy od podstawy – mąki.
Chleb wypieka się z jej różnych rodzajów. Klasyczny chleb pszenny produkowany jest z białej mąki – oczyszczonej mąki pszennej. Określenie „oczyszczona" (inaczej rafinowana) oznacza, że w produkcji ziarna pszenicy najpierw zostały wielokrotnie zmielone. Następnie powstały produkt został przesiany – pozbawiony łusek, łupin i części innych niż bielmo (biały środek ziarna).
O ile ten rodzaj mąki jest łatwiejszy w obróbce – chleb z mąki oczyszczonej lepiej wyrasta, a jego miąższ jest bardziej miękki – to niestety wraz z usuniętymi częściami zbóż, usuwane są także korzystne składniki odżywcze. Tego nie chcemy.
Chleb, który możemy nazwać zdrowszym, będzie wypiekany z mąki pełnoziarnistej. Jak sama nazwa nam na to wskazuje, jest to mąka, w której znajdują się wszystkie części ziarna. Wraz z nimi w składzie mąki (a tym samym chleba) znajdują się także pokaźne ilości błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin (głównie z grupy B).
Niezależnie od tego, z jakiej mąki (np. pszennej, orkiszowej czy żytniej) został wypieczony bochenek chleba, zdrowszy będzie ten, który jest pełnoziarnisty.
Chleb jest podstawowym składnikiem codziennej diety wielu osób. Dostarcza energię, węglowodany oraz cały szereg istotnych mikroskładników. Oczywiste jest to, że wartość odżywcza chleba będzie zależeć przede wszystkim od rodzaju mąki użytej do jego wypieku.
Jak już wspominaliśmy, najzdrowsze pieczywo to takie, które będzie wykonane z mąki nieoczyszczonej. Taki chleb może być bogatym źródłem żelaza, magnezu, selenu oraz wielu witamin z grupy B.
Nie można również zapomnieć o błonniku pokarmowym. Ten składnik odżywczy jest niezbędny dla prawidłowej pracy Twoich jelit. Pobudza ich naturalne skurcze, a tym samym pomaga zachować zdrowy rytm wypróżnień. Błonnik jest także znany ze swojej zdolności do obniżania poziomu cholesterolu i stabilizacji poziomu glukozy (cukru) we krwi. Czy to kolejny powód, dla którego warto włączyć najzdrowszy chleb do codziennej diety? Oczywiście, że tak! Jednak na tym nie koniec, wysoka zawartość błonnika pokarmowego (zwłaszcza w chlebach, które zawierają otręby) przyczynia się do dłuższego uczucia sytości. Taki efekt jest szczególnie przydatny dla tych osób, które przestrzegają diety odchudzającej.
Jakie pieczywo jest najzdrowsze? To o prostym składzie. Jeśli wybierasz chleb, zwróć uwagę na listę składników, które zostały wykorzystane w jego produkcji. W każdym sklepie bez problemu znajdziesz wszystkie te informacje.
Podstawową różnicą między chlebem wypiekanym na zakwasie a tym na drożdżach jest rodzaj fermentacji i składniki, które są używane do wywołania procesu wyrastania ciasta.
Chleb na zakwasie korzysta z naturalnych kultur bakterii, które fermentują (przetwarzają) cukry w mące, tworząc kwas (warto skojarzyć z nazwą zakwas – kwas). Proces ten nie tylko nadaje chlebowi charakterystyczny smak, ale również zmniejsza jego indeks glikemiczny. O czym również warto wspomnieć w przypadku chleba na zakwasie? Ten rodzaj pieczywa może być lepiej tolerowany przez układ pokarmowy. Dlaczego? Składniki, które są rozkładane przez bakterie w procesie wyrastania ciasta, nie muszą być rozkładane przez bakterie, które naturalnie występują w Twoim układzie pokarmowy. Z perspektywy osób z problemami gastrycznymi, zakwas może pomóc w wypieku najzdrowszego chleba na jelita.
Z drugiej strony chleb wypiekany na drożdżach, który również jest powszechnie dostępny, może być ceniony za swoją puszystość oraz delikatność smaku. Drożdże, jako środek spulchniający, szybko fermentują cukry w mące i wytwarzają dwutlenek węgla, który sprawia, że ciasto rośnie.
Kolor chleba jest bezpośrednio związany z rodzajem mąki, z której jest wypiekany. Ciemne pieczywo (np. chleb żytni, chleb graham, czy chleb razowy) zawdzięcza swój kolor naturalnej barwie użytej mąki. Jest często wybierane jako zdrowy chleb w diecie odchudzającej ze względu na wyższą zawartość składników odżywczych i niższy indeks glikemiczny.
Z drugiej strony, pieczywo jasne (np. chleb pszenny lub chleb tostowy), wykonane jest z mąki oczyszczonej. Jak wyjaśniliśmy wyżej, białe pieczywo dostarcza mniej błonnika i składników mineralnych. Jednak ten rodzaj wypieków również może być zalecany. Najczęściej uwzględnia się go w diecie lekkostrawnej, która ma za zadanie odciążyć układ pokarmowy.
Musisz jednak uważać. Niektóre rodzaje ciemnego pieczywa mogą być sztucznie barwione. Do barwienia wypieków w produkcji najczęściej wykorzystuje się karmel (E150), melasę czy barwniki spożywcze. Niestety substancje te nie przyczyniają się do poprawy wartości odżywczej pieczywa. Są jedynie zbędnym dodatkiem, którego lepiej unikać.
Jeśli kupujesz ciemne pieczywo, dokładnie sprawdź etykietę. Upewnij się, że jego kolor wynika z naturalnych składników (mąki razowej lub otrębów), a nie z niepotrzebnych substancji.
Czym różnią się poszczególne rodzaje pieczywa? Przekonaj się, który z nich będzie najzdrowszym wyborem.
Chleb pszenny jest najczęściej spotykanym rodzajem pieczywa. Wytwarzany z mąki pszennej, może mieć różne wersje – od białego po wzbogacony o różne dodatki. Niestety ze względu na obniżoną zawartość błonnika i wysoki IG nie jest uznawany za najzdrowszy chleb na diecie. Z drugiej strony zdecydowanie klasyfikuje się jako lekkostrawne pieczywo.
Chleb żytni to równie łatwo dostępne pieczywo. Jest bogaty w błonnik i składniki mineralne. Charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym niż chleb pszenny, co sprawia, że jest lepszym wyborem w przypadku osób, które dążą do obniżenia masy ciała. Jego ciemny kolor i charakterystyczny, nieco kwaśny smak wynikają z użycia mąki żytniej.
Chleb wieloziarnisty zawiera mieszankę różnych rodzajów ziaren i nasion, co czyni go wyjątkowo bogatym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Ma nieco bardziej uniwersalny i mniej charakterystyczny smak niż chleb żytni. Z tego względu może być dobrym kompromisem dla osób, które poszukują zdrowego zamiennika pieczywa pszennego.
Chleb słonecznikowy swoją nazwę zawdzięcza obecności nasion, zarówno na wierzchu pieczywa, jak i w jego wnętrzu. Bazą pieczywa mogą być różne rodzaje mąki. Podobnie ilość samych ziaren również będzie zależała od przepisu producenta. Cechą charakterystyczną tego rodzaju chleba jest wyjątkowo duża zawartość witaminy E.
Chleb pełnoziarnisty jest wytwarzany z mąki produkowanej z całego ziarna. Niezależnie od tego, który rodzaj zbóż jest podstawą danego bochenka, to możesz mieć pewność, że w jego składzie znajdziesz duże ilości błonnika.
Chleb razowy jest podobny do chleba pełnoziarnistego, jednak zwykle wytwarzany z mąki razowej. Co to oznacza? Tutaj w wyjaśnieniach również może pomóc nam nazwa. Mąka razowa to mąka mielona tylko raz. Oznacza to, że jest mniej przetworzona niż tradycyjna mąka pełnoziarnista. Wyróżnia ją niższy IG i niskie straty wartości odżywczej, które w innych przypadkach mogą wynikać z procesów produkcyjnych.
Chleb orkiszowy jest wypiekany z mąki orkiszowej, która pochodzi z odmiany pszenicy bogatej w białko, błonnik, witaminy i składniki mineralne. Orkisz jest często tolerowany przez osoby, które mają problemy z trawieniem tradycyjnej pszenicy, co czyni go dobrym wyborem dla osób szukających lekkostrawnego pieczywa. Warto jednak zaznaczyć, że sam orkisz zawiera gluten. Stąd nie będzie odpowiedni dla osób z nietolerancją tego składnika.
Chleb bezglutenowy jest przeznaczony dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią. Jest wypiekany z mąk „alternatywnych" – ryżowej, kukurydzianej czy gryczanej. Choć jest to zdrowy chleb dla osób z ograniczeniami dietetycznymi, warto zwracać uwagę na jego skład. Często jest wzbogacony o zbędne dodatki do żywności, które mają poprawiać jego strukturę.
Chleb tostowy jest zazwyczaj wytwarzany z mąki pszennej i charakteryzuje się delikatną teksturą. Chociaż jest to najmniej kaloryczne pieczywo to równie najmocniej przetworzone. Zazwyczaj nie oferuje tyle samo korzyści zdrowotnych, co zwykły chleb pszenny – już nie porównując go do wysokodżywczego ciemnego pieczywa.
Jaki chleb jest najzdrowszy? Chleb pełnoziarnisty, dzięki wysokiej zawartości błonnika, składników mineralnych i witamin, a przy tym stosunkowo uniwersalnym smaku jest uważany za najzdrowszy wybór, wspierający odchudzanie i zdrowie układu pokarmowego.
Chleb żytni, również bogaty w błonnik, może być dobrym wyborem dla osób na diecie. Podobnie jak chleb razowy, jest znacznie mniej przetworzony. Zachowuje więcej wartości odżywczych i ma niski IG.
W opozycji do tego stoi chleb pszenny. Jak już podkreślaliśmy ze względu na swoje charakterystyczne cechy, lepiej ograniczać go w codziennej diecie. Na sklepowych pułkach z łatwością znajdziesz znacznie zdrowsze alternatywy.
Ostateczny wybór pieczywa powinien zależeć od indywidualnych potrzeb zdrowotnych i Twoich preferencji smakowych. Jednak zawsze warto mieć na uwadze, że to produkty pełnoziarniste są rekomendowane, jako część zrównoważonej diety.
Poniżej przedstawiamy wybrane produkty, które znajdziesz na półkach w ALDI. Zyskaj pewność, że kupujesz zdrowy chleb.
Sprawdź, co jeszcze kryje asortyment ALDI:
Przekonaj się, ile kalorii dostarcza pieczywo. Jaki chleb ma najmniej kalorii? Podajemy wartość w 100 gramach i w przeliczeniu na jedną kromkę chleba (30 g). Wybierz ulubiony najzdrowszy rodzaj pieczywa:
Słyszałeś kiedyś, że na diecie nie można jeść chleba? To mit! Unikanie pieczywa podczas odchudzania jest częstym błędem. Warto jeść chleb ze względu na jego wartość odżywczą. Nie tylko kaloryczność pieczywa jest ważna. Liczy się również uczucie sytości i ogólna zawartość niezbędnych składników odżywczych. Jak już wiesz, te kwestie będą zależeć od rodzaju wybranego pieczywa.
Jakie pieczywo na diecie? Postaw na chleb pełnoziarnisty lub żytni razowy. Oba rodzaje wypieków zapewnią Ci dłuższe uczucie sytości i dostarczają ważnych mikroskładników.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)