1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Kawa na czczo - czy można pić kawę na pusty żołądek?
r

Kawa na czczo – czy można pić kawę na pusty żołądek?

Dla wielu osób dzień zaczyna się od kubka kawy. Nie od śniadania, gimnastyki czy porannej toalety, a właśnie od pobudzającej dawki kofeiny. Mimo solidnego zastrzyku energii dostarczanej organizmowi o poranku, warto jednak zadać sobie pytanie o zdrowotne skutki picia kawy na pusty żołądek. Czy jest to właściwy sposób rozpoczęcia dnia?

Kawa na czczo – zdrowa czy szkodliwa?

Na samym wstępie trzeba zauważyć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kawa na czczo jest zdrowa. Zależy to bowiem od wielu czynników. Wyniki różnych badań sugerują, że wpływ tego napoju na organizm będzie bardzo podobny niezależnie od tego, czy spożywa się go na pusty, czy na pełny żołądek. Niektóre okoliczności mogą jednak sprawić, że kawa przed śniadaniem okaże się nie najlepszym pomysłem.

Mowa przede wszystkim o piciu kawy z mlekiem na czczo. Tego typu dodatek może mianowicie powodować nagłe skoki poziomu cukru we krwi, które utrudnią kontrolowanie glikemii. Szczególną uwagę warto też zwrócić na ogólny wpływ kofeiny na organizm człowieka. Pijąc kawę z samego rana, zapewniasz sobie zewnętrzny zastrzyk energii, co może zaburzyć naturalny rytm wydzielania kortyzolu, którego stężenie we krwi jest największe właśnie o poranku.

Nie zapominaj także o goryczy i kwasowości kawy. Właściwości te mogą bowiem okazać się trudne do stolerowania dla Twojego pustego żołądka. Przed śniadaniem lepiej więc pijać nieco delikatniejsze odmiany tego napoju. Zamiast intensywnego espresso, stawiaj na przykład na kawę przelewową.

Picie kawy na czczo – fakty i mity

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kawa z rana jest zdrowa, przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym faktom i mitom na jej temat:

Kawa na czczo powoduje problemy trawienne – MIT

Żadne badania nie dowiodły, jakoby picie kawy na pusty żołądek miało utrudniać trawienie. Nie potwierdzono ani większej szkodliwości tego napoju dla błony śluzowej żołądka, ani ochronnej funkcji jedzenia. Będzie to więc kwestia indywidualna dla każdego organizmu. Ogólne spożycie kawy powinny ograniczyć przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, a zwłaszcza na refluks[1].

Aby zmniejszyć kwasowość żołądka, można poprzedzać picie kawy spożywaniem np. bananów, cytrusów, płatków owsianych czy pełnoziarnistego pieczywa. W takiej sytuacji warto też ograniczać się do czarnej kawy, bez dodatku mleka czy śmietanki.

Kawa na czczo odwadnia – MIT

Bez względu na to, czy spożywasz kawę na czczo, czy po śniadaniu, nie powinna ona odwadniać organizmu. Przy zachowaniu przeciętnej dziennej dawki (ok. 300 – 400 mg kofeiny dziennie) kawa może nawet wpływać pozytywnie na Twoją gospodarkę wodną. Choć napój ten ma właściwości moczopędne, to nie działa diuretycznie – chyba że jest spożywany w bardzo dużych ilościach[2].

Kawa na czczo wypłukuje magnez i inne składniki odżywcze – FAKT/MIT

Choć kawa faktycznie może zredukować wchłanianie m.in. witaminy B2, B6, D czy kwasu foliowego, to pora jej spożywania oraz ewentualne poprzedzanie jej posiłkiem nie ma tu żadnego znaczenia. Należy też zauważyć, że kawa nie tylko nie wypłukuje magnezu, ale nawet dostarcza go organizmowi. Ogranicza przy tym co prawda absorpcję wapnia, ale działanie to można zniwelować, wzbogacając napój dodatkiem mleka[3].

Kawa na czczo wspomaga odchudzanie – FAKT

Jako że kawa przyczynia się do szybszego opróżniania żołądka i zmniejsza wchłanianie węglowodanów oraz tłuszczy z posiłków, warto pić ją około 1 – 1,5 godziny przed jedzeniem[4]. Zastanawiasz się, jaki wpływ będzie miała spożyta podczas śniadania lub chwilę po nim? W pierwszym przypadku osłabi wchłanianie niektórych składników odżywczych, a w drugim zredukuje absorpcję żelaza. Z tej perspektywy picie czarnej kawy na czczo wydaje się więc niezłym pomysłem.

Kawa na czczo podnosi poziom kortyzolu – FAKT/MIT

Kofeina ma właściwości pobudzające i niezależnie od tego, czy spożywana jest przed posiłkiem, czy po nim, stymuluje produkcję kortyzolu. Jest on wytwarzany przez nadnercza i pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi czy poziom cukru. Jego podwyższony poziom może okazać się jednak szkodliwy.

Choć stężenie kortyzolu we krwi jest najwyższe o poranku i spada w ciągu dnia, badania nie wykazały, jakoby spożywanie kawy znacząco podnosiło jego poziom[5]. Warto więc zadać sobie w tej sytuacji pytanie o sens dostarczania organizmowi kofeiny z samego rana. Skoro o tej porze kortyzol i tak wytwarzany jest naturalnie, lepszym pomysłem wydaje się picie kawy nieco później – kiedy jego stężenie zacznie się zmniejszać. Zredukujesz też w ten sposób ryzyko przyzwyczajenia organizmu do zastrzyku energii z zewnątrz.

Kawa na czczo bardziej pobudza – FAKT/MIT

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o pobudzające właściwości kawy na pusty żołądek. Z jednej strony spowalnia ona trawienie glukozy i obniża glikemię, co może wpływać usypiająco na organizm. Z drugiej jednak istnieją badania potwierdzające lepszą koncentrację i zdolność do zapamiętywania u osób pijących kawę przed śniadaniem. Osoby te mogą być zarazem bardziej zdenerwowane i niezadowolone[6].

Skutki picia kawy na czczo – podsumowanie

Jak widzisz, nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, czy kawa na czczo szkodzi. Jej wpływ na organizm może być zarówno korzystny, jak i niepożądany. Wszystko zależy od Twojego stanu zdrowia i preferencji. Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat picia kawy na pusty żołądek, zapoznaj się z poniższymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!

Kiedy najlepiej pić kawę? – FAQ

Czy można pić kawę na czczo?

Tak. Badania nie wykazały żadnych negatywnych skutków picia kawy przed pierwszym posiłkiem. Wyjątek mogą jednak stanowić sytuacje osób cierpiących na takie dolegliwości jak nadkwasota żołądka czy jelito drażliwe. W ich przypadku zaleca się nieraz ograniczenie spożywania kawy, a nawet całkowitą rezygnację z tego napoju.

Kiedy pić kawę – przed czy po posiłku?

Kawa spożywana przed i po posiłku w bardzo podobny sposób wpływa na organizm. Z punktu widzenia zdrowia nie ma więc większego znaczenia, kiedy dokładnie ją wypijesz. Jeśli jednak zdecydujesz się najpierw zjeść śniadanie, odczekaj przynajmniej 30 – 60 minut, aż Twój układ trawienny przyswoi większość składników odżywczych z posiłku.

Do której godziny można pić kawę?

Ze względu na pobudzające właściwości kawy, specjaliści zalecają, aby nie spożywać jej później niż na 6 godzin przed planowanym snem.

Czy można pić kawę przed badaniami krwi?

Nie. Badania krwi powinno się wykonywać na czczo. W takiej sytuacji należy też powstrzymać się od picia porannej kawy. Zawarte w niej składniki odżywcze mogą bowiem zafałszować wyniki dotyczące poziomu elektrolitów czy glukozy.

 

[1] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C31156%2Cekspert-kawa-moze-oznaczac-wiele-korzysci-dla-zdrowia.html

[2] https://www.delonghi.com/pl-pl/porady/inspire-at-home/kawa-na-czczo-czy-po-sniadaniu-kiedy-lepiej-wypic-mala-czarna

[3] https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/kawa-pic-ja-na-czczo-najpopularniejsze-mity-dotyczace-picia-kawy-st5786131

[4] https://www.delonghi.com/pl-pl/porady/inspire-at-home/kawa-na-czczo-czy-po-sniadaniu-kiedy-lepiej-wypic-mala-czarna

[5] https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/napoje/mozna-pic-kawe-na-czczo-sprawdz-co-sie-dzieje-gdy-pijesz-na-pusty-zoladek/b298ptf

[6] https://www.delonghi.com/pl-pl/porady/inspire-at-home/kawa-na-czczo-czy-po-sniadaniu-kiedy-lepiej-wypic-mala-czarna

barissimo

Barissimo

Poznaj kawy Barissimo i zachwyć się ich wyjątkowym smakiem.

Więcej

Kawa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch