Zarówno kawa, jak i cytryna to często spożywane w domu produkty. Ich łączenie nie jest już jednak takie powszechne. Co ciekawe, zwolennicy tego rozwiązania wskazują na liczne korzyści, które z niego płyną. Picie kawy z cytryną ma pomagać w spalaniu tłuszczu, walce z bólem głowy czy biegunką. Ile prawdy jest w tych teoriach?
Zalety spożywania kawy oraz cytryny nie podlegają żadnym wątpliwościom. Zanim zajmiemy się kwestią ich łączenia, przyjrzyjmy się więc bliżej wartościom obu tych produktów z osobna.
Korzystne dla ludzkiego organizmu właściwości kawa zawdzięcza ponad tysiącu związków bioaktywnych. Kluczową rolę odgrywają wśród nich kofeina oraz kwas chlorogenowy. Działają one przeciwutleniająco, chroniąc ciało na przykład przed nowotworami. Kawie słusznie przypisuje się także przyspieszanie metabolizmu, łagodzenie zaparć i pozytywny wpływ na układ krążenia. Co ciekawe, napój ten może również minimalizować ryzyko zachorowania na Alzheimera czy Parkinsona[1].
Jak powszechnie wiadomo, cytryna to bogate źródło witaminy C oraz flawonidów, które również działają jako silne przeciwutleniacze. Znany jest też pozytywny wpływ tego owocu na metabolizm – nie bez powodu wielu dietetyków zaleca rozpoczęcie dnia od szklanki wody z cytryną. Kwaśny sok pomaga także wypłukiwać z organizmu toksyny i sprzyja wytwarzaniu żółci w wątrobie, która ułatwia procesy trawienia i detoksykacji[2]. Warto pamiętać, że cytryna wspomaga utrzymanie odpowiedniego nawodnienia ciała i przedłuża uczucie sytości.
Na podstawie powyższych właściwości kawy oraz cytryny łatwo wyciągnąć wnioski o pozytywnym wpływie obu tych składników na organizm. Na pytanie, czy ich połączenie w jakikolwiek sposób potęguje pożądane efekty, spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
Kawa z sokiem z cytryny nie jest żadną rewolucją. W menu licznych kawiarni znajdziesz bowiem espresso romano. To nic innego jak świeżo zaparzone espresso z dodatkiem plastra lub soku z cytryny. Przełamuje ona gorzkawy smak kawy, rozjaśnia ją i delikatnie łagodzi jej mocny charakter. Wielu smakoszy docenia takie rozwiązanie zwłaszcza w upalne dni, kiedy organizm potrzebuje dodatkowego orzeźwienia. Jak zatem przygotować espresso romano?
Składniki:
Przygotowanie:
Ze względu na korzystny wpływ obu składników na ludzki organizm, właściwości kawy z cytryną stanowią przedmiot różnych badań. Jej oddziaływanie na rozmaite dolegliwości wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Najpopularniejsze przypisywane jej zastosowania to między innymi:
Nie trzeba nawet sięgać do zaawansowanych analiz, aby domyślić się, że samo spożywanie kawy z cytryną nie spala tkanki tłuszczowej. Do odchudzania niezbędne okaże się bowiem utrzymywanie prawidłowego deficytu kalorycznego. W tym jednak espresso romano może Ci już pomóc. Skład tego napoju wspomaga metabolizm i poprawia perystaltykę jelit, co ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy i kondycję całego organizmu.
Łagodzenie bólu głowy za pomocą kawy z cytryną również jest teorią nieco na wyrost, ale trudno całkowicie odmówić jej sensu. Sama kofeina może mianowicie obkurczać naczynia krwionośne, co miałoby zmniejszać przepływ krwi w kierunku głowy, a tym samym łagodzić ból. Warto jednak zauważyć, że u niektórych osób kawa okaże się czynnikiem wyzwalającym tego typu dolegliwości. Wszystko zależy więc od konkretnego organizmu.
Walka z kacem może niejednokrotnie doprowadzić do desperackich czynów, a za jeden z nich należałoby uznać właśnie spożywanie espresso romano. O ile sok z cytryny okaże się doskonałym źródłem wypłukanych mikroelementów, w tym witaminy C, o tyle działanie samej kawy może jedynie zaszkodzić. Jej właściwości moczopędne doprowadzą bowiem do dodatkowego odwodnienia organizmu.
Łagodzenie biegunki za pomocą kawy z cytryną to kolejny mit, który należy obalić. Oczywiście nie każdy organizm zareaguje na ten napój tak samo, ale co do zasady kofeina stymuluje jelito grube, nieraz pogarszając nieprzyjemne objawy. Jak wiadomo, prowadzą one do znacznej utraty płynów, co w połączeniu z moczopędnym działaniem kawy może okazać się naprawdę niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia.
Zarówno kawie, jak i cytrynie przypisuje się korzystny wpływ na cerę. Pierwszy z tych składników bogaty jest w kwas chlorogenowy, który poprawia przepływ krwi i nawilża skórę. W efekcie może zminimalizować jej łuszczenie się i nadać jej gładkość. Cytryna z kolei zawiera dużą ilość witaminy C, która stymuluje produkcję kolagenu – białka wzmacniającego wytrzymałość i elastyczność skóry. Chroni ją między innymi przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
Dla większości osób kawa z cytryną nie powinna okazać się szkodliwa, a niektórym może nawet pomóc. Nie oznacza to jednak, że należy pić ją bez umiaru. Szczególnie niebezpieczne wydaje się przedawkowanie kofeiny, które prowadzi nieraz do takich skutków ubocznych jak kołotanie serca, podwyższone ciśnienie krwi czy anemia. Co więcej, nadmiar kofeiny utrudnia koncentrację, przyczynia się do uczucia suchości w ustach, zgagi oraz pogorszenia nastroju.
Pamiętaj więc, że kawa z cytryną może mieć pozytywny wpływ na Twój organizm tylko w przypadku jej umiarkowanego spożycia (nie więcej niż 400 mg kofeiny dziennie).
Bez wątpienia kawa i cytryna pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Nie wydaje się jednak, aby konieczne było łączenie obu tych składników. Jeśli nie odpowiada Ci smak espresso romano, równie dobrze możesz je przyjmować oddzielnie. Pamiętaj też, że jeśli ograniczysz się do kawy z cytryną na odchudzanie, efekty okażą się niewystarczające. Nie możesz bagatelizować w tym przypadku zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety oraz właściwie rozplanowanych treningów.
[1] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-picie-kawy-chroni-przed-rozwojem-choroby-alzheimera-najnowszy-stan-wiedzy/
[2] https://portal.abczdrowie.pl/kawa-z-cytryna-na-odchudzanie-jak-to-dziala
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)