Ogórki kiszone są nie tylko pyszne, ale też korzystne dla zdrowia. Najlepiej smakują te przygotowane samodzielnie. Nie jest to wcale zadanie trudne – wystarczy kilka słoików, zapas podstawowych przypraw i odrobina wolnego czasu. Chcesz wiedzieć jak kisić ogórki? Zapoznaj się z naszym sprawdzonym przepisem i praktycznymi radami!
Smakiem kiszonych ogórków możesz cieszyć się przez całą zimę. W tym celu musisz jednak wybrać odpowiedni moment na ich przygotowanie. Najlepiej zrobić to latem, kiedy warzywa są najświeższe, najtańsze i mają najwyższą jakość. Sezon na ogórki trwa od czerwca do września, a jego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Są to więc najlepsze miesiące na kiszenie ogórków.
Poza odpowiednim czasem na kiszenie ogórków, zwróć uwagę na jakość samych warzyw. Mimo szczytu sezonu, w sklepach nadal możesz spotkać się z produktami, które nie będą nadawały się do słoików. Przede wszystkim staraj się wybierać ogórki z naturalnych i ekologicznych upraw. Stawiaj więc na producentów, którzy nie używają chemicznych środków, a jeśli tylko masz taką możliwość – na warzywa z własnej działki.
Najlepiej do kiszenia nadają się świeże i jędrne ogórki. Zwróć również uwagę na ich kształt – im prostsze, tym łatwiej będzie je umieścić w słoikach. Mogą mieć od 6 do 12 cm długości. Wybieraj też warzywa o cienkiej skórce i bez widocznych uszkodzeń, takich jak plamy, pęknięcia czy miękkie miejsca. W przeciwnym razie ogórki będą szybciej się psuły.
Aby zrobić ogórki kiszone na zimę, nie potrzebujesz ani profesjonalnego sprzętu, ani zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Niezbędne okażą się jedynie:
Najpopularniejszym rozwiązaniem niewątpliwie jest kiszenie ogórków w słoikach. Pamiętaj, aby naczynia dokładnie umyć, a następnie wyparzyć wrzątkiem. Zwróć również uwagę na ich pojemność – w 1 litrze powinno zmieścić się około 0,5 kilograma niewielkich ogórków. Upewnij się też, że masz pasujące do słoików wieczka, które pozwolą je szczelnie zakręcić.
Niektórzy decydują się na kiszenie ogórków w naczyniach kamionkowych lub ceramicznych. Doskonale nadają się one do tego celu, choć są zdecydowanie cięższe i mniej praktyczne niż szklane słoiki. Ze względu na rozmiary pozwalają jednak ukisić więcej ogórków na raz.
Aby wybrać właściwe naczynia do kiszenia ogórków, kieruj się przede wszystkim następującymi kryteriami:
Zastanawiasz się, jak zrobić ogórki kiszone? To nic trudnego! Wystarczy, że skorzystasz z naszego sprawdzonego przepisu.
Składniki:
Instrukcje:
Przez pierwsze 3–7 dni ogórki powinny podlegać fermentacji w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Kiedy proces ten dobiegnie końca, przenieś słoiki do chłodniejszego miejsca. Jako że mogą one zajmować sporo miejsca, większość osób umieszcza je w piwnicy. Niektórzy jednak wykorzystują w tym celu lodówkę.
Idealnym miejscem do przechowywania ogórków kiszonych wydaje się piwniczka o temperaturze 10–15°C. Jeśli nie masz w domu takiego pomieszczenia, wybierz inne chłodne miejsce. Może to być dowolna szafka z dala od źródeł ciepła. Postaraj się też zabezpieczyć słoiki przed bezpośrednim światłem słonecznym.
Jeśli chcesz zrobić duże zapasy kiszonych ogórków na zimę, pamiętaj, aby opatrywać słoiki etykietami. Powinny znaleźć się na nich daty kiszenia. Dzięki temu będziesz zawsze wiedzieć, jak długo przechowujesz już daną partię.
Proces fermentacji ogórków trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Już po tym czasie nadają się one do spożycia. W taki właśnie sposób powstają ogórki małosolne. Jeśli zależy ci na kiszonych, musisz poczekać dodatkowe 2–3 tygodnie. Dopiero wtedy warzywa osiągną optymalny smak i aromat.
Pamiętaj, że przez cały czas trwania fermentacji ogórki muszą w całości znajdować się w kiszonce. Możesz więc regularnie monitorować stan słoików, aby upewnić się, że nie przeciekają. Proces ten powinien przebiegać bez udziału tlenu, więc naczynia muszą być albo szczelnie zakręcone, albo przykryte na przykład obciążonym talerzykiem. Zauważ, że zalewa może wykipieć, więc jeśli korzystasz z kamionki, ustaw ją choćby w płytkiej misce.
Kiszone ogórki słyną z licznych właściwości prozdrowotnych. W procesie fermentacji powstaje przede wszystkim kwas mlekowy, który zawiera bakterie korzystne dla mikroflory jelitowej. Pobudza tym samym trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Co więcej, ogórki kiszone mają też sporo błonnika, który może pomagać w walce z zaparciami i wzdęciami.
W ogórkach kiszonych znajdziemy również cenne witaminy i minerały, a przede wszystkim:
Cennym składnikiem kiszonych ogórków są także antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami.
Kiszonki mogą ponadto przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, co pozytywnie wpływa na zdrowie serca. Pomagają organizmowi w walce z infekcjami i korzystnie oddziałują na samopoczucie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy włączyć je do swojej diety, odpowiedź może być tylko jedna: ogórki kiszone mają wiele wartości odżywczych i są bardzo cenne dla zdrowia.
Skoro znasz już przepis na ogórki kiszone, wybierz się do najbliższego sklepu ALDI i zaopatrz w warzywa wysokiej jakości. Następnie skorzystaj z naszych porad i przygotuj zalewę, w której poddasz je procesowi fermentacji. Dzięki temu szybko i łatwo zrobisz zapas ogórków kiszonych na całą zimę.
Jak kisić ogórki, żeby były twarde?
Aby ogórki kiszone były twarde, wybieraj świeże, małe i jędrne warzywa. Możesz dodawać też do słoików liście dębu, wiśni, porzeczki lub winogron. Zawierają one garbniki, które sprawiają, że ogórki pozostają chrupiące.
Zawsze upewnij się, że warzywa są całkowicie zanurzone w solance.
Jak układać ogórki do kiszenia?
Ogórki układaj w słoikach w pozycji pionowej. Staraj się ich zmieścić jak najwięcej, ale uważaj, aby ich nie uszkodzić. Na dnie i na wierzchu umieść czosnek, koper, chrzan i inne ulubione przyprawy.
Ile soli na litr wody do ogórków kiszonych?
Aby przygotować zalewę do ogórków kiszonych, na każdy litr wody stosuj jedną łyżkę soli kamiennej.
Jaka sól do ogórków kiszonych?
Do solanki na potrzeby kiszenia ogórków najlepiej nadaje się sól kamienna lub morska. Stawiaj przede wszystkim na produkty, które nie były poddawane rafinacji czy jodowaniu.
Jakie liście do kiszenia ogórków?
W procesie kiszenia ogórków używaj liści dębu, wiśni, porzeczki lub winogron, ponieważ pomagają one zachować twardość i chrupkość warzyw. Pamiętaj również o listkach laurowych.
Ile czosnku do ogórków kiszonych?
Na każdy litrowy słoik możesz zastosować 2–3 ząbki czosnku. Użyj go więcej, jeśli zależy ci na bardziej intensywnym aromacie kiszonych ogórków.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)