Kod kreskowy to obecnie jeden z najczęściej używanych sposobów znakowania i identyfikacji sprzedawanych produktów. Stosowany na świecie od kilkudziesięciu lat. Symbol kodu kreskowego składa się z zestawu czarno-białych elementów tworzących znaki przypominające szlaczek. Ich identyfikacja następuje automatycznie i nie wymaga bezpośredniego udziału człowieka.
Kod kreskowy, zwany inaczej kodem paskowym, jest graficzną formą informacji o produkcie. Przekazana ona zostaje poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów ułożonych według reguł opisujących budowę kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych i pozwala za ich pomocą odczytać informację oraz rozpoznać produkt w logistyce.
W trakcie odczytywania kodu za pomocą skanowania światło pochodzące z czytnika przesuwa się wzdłuż charakterystycznego czarno-białego paska. Kiedy odbija się ono od jaśniejszych jego fragmentów, przez nas widzianych jako przerwy pomiędzy czarnymi znakami, powoduje powstanie w czytniku słabszych sygnałów elektrycznych. Natomiast ciemniejsze znaki odbierane są przez czytnik jako sygnały silniejsze. Czas trwania każdego impulsu zapisuje informacje, które zostają potem przekładane za pomocą dekodera na cyfry oraz litery. W takiej postaci są one później przesyłane do komputera.
Era nowoczesnych kodów kreskowych rozpoczęła się w 1948 roku. Zapoczątkowali ją Bernard Silver, doktorant Uniwersytetu Drexela w Filadelfii, i Norman Woodland. Jednakże kody kreskowe nie były używane w przemyśle do 1966 roku – do czasu, gdy NAFC (The National Association of Food Chains) zgłosiła zapotrzebowanie na system, który usprawniłby proces sprzedaży. Trzy lata później kod kreskowy został wprowadzony na rynek i jest używany do dziś. Pomysł na niego przedstawiła firma IBM, która rozwinęła koncepcję Woodlanda i Silvera.
Obecnie pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego oznaczają kod kraju, w którym dany produkt został wyprodukowany, kolejne cztery – kod producenta, a pozostałe pięć identyfikuje produkt.
Kody kreskowe zostały stworzone zgodnie z pewnymi standardami, takimi jak długość i znaczenie określonych cyfr. Prefiks, czyli dwie bądź trzy pierwsze cyfry umożliwiają identyfikację kraju lub regionu gospodarczego, do którego należy producent danego produktu. I tak np. prefiks 590 oznacza Polskę.
Istnieje wiele akcji zachęcających do kupowania produktów oznaczonych kodem kreskowym 590, takich jak „Wybieram 590”, „590 powodów, dla których warto kupować polskie produkty” czy „Kongres 590”. Wszystkie te inicjatywy mogą sugerować, że kupując produkt z kodem kreskowym 590, kupujemy artykuł, który powstał w Polsce, w polskiej firmie. Niestety, nie zawsze jest tak, że kod polskich produktów oznacza Polskę jako kraj produkcji.
Zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi zajmuje się międzynarodowa organizacja GS1, która ma swoje siedziby w Princeton oraz w Brukseli.
Aby używać kodów kreskowych na produktach, trzeba się zarejestrować w oddziale organizacji GS1 wyznaczonym na dany kraj. Dlatego też początek kodu kreskowego 590 wskazuje, że firma, która je dystrybuuje, zarejestrowała się w oddziale GS1 Polska. Kod kreskowy zaczynający się od 590 nie wskazuje kraju produkcji danego produktu ani tego, że taki produkt został wytworzony w Polsce, a jedynie to, że firma, pod której marką ten produkt jest sprzedawany, to firma zarejestrowana w polskim oddziale GS1.
Oczywiście firmy najchętniej rejestrują się w oddziale GS1 ze swojego kraju, stąd kod kreskowy 590 oznacza firmę działającą i zarejestrowaną w Polsce. Jednakże produkt oznaczony kodem kreskowym 590 może być produkowany za granicą lub kupowany w innym państwie, przepakowywany i sprzedawany w Polsce pod własną marką i nawet wtedy będzie na nim widniał kod oddziału polskiego.
Są też przypadki, że jakiś produkt ma kod zaczynający się od cyfr innych niż 590, choć został wyprodukowany w Polsce, gdyż firma, pod której marką jest on sprzedawany, zarejestrowała się w zagranicznym oddziale GS1.
Większość produktów z kodem kreskowym Polska została wytworzona w naszym kraju. Aby się jednak upewnić, czy kupujemy naprawdę polski produkt, oprócz sprawdzania polskich kodów kreskowych, warto poszukać innych informacji na jego temat.
Warto wiedzieć, że duże spółki zagraniczne stosują tzw. optymalizację podatkową i w jej celu zawiązują w innych krajach spółki córki z nazwą własną i dopiskiem nazwy kraju, do którego eksportują swój towar. Aby uniknąć kupowania produktów zagranicznych, należy zwrócić uwagę, czy producent artykułu ma w swojej nazwie dopisek POLSKA. Jeśli tak jest, można być pewnym, że jest to spółka córka zagranicznego giganta, a nie firma mająca polski kapitał.
Napis "Made in Poland" lub "Wyprodukowano w Polsce", znak "Produkt polski", a także symbole graficzne – polskiej flagi, mapy Polski, logotypu programu "Polski Ślad" czy "590 powodów" – na opakowaniu dadzą nam pewność, że kod kreskowy Polska zastosowano zgodnie z pochodzeniem produktu.
Uwaga! Zamieszczony na produkcie logotyp "Teraz Polska" takiej gwarancji nie daje, bowiem wśród laureatów tego konkursu często znajdują się firmy prowadzące produkcję na terenie Polski, ale z udziałem kapitału zagranicznego.
Aby rozpoznać prawdziwe pochodzenie produktu, można zainstalować również aplikację, dzięki której, skanując kod, poznamy informacje o producencie konkretnego artykułu. Istnieją też aplikacje, w których nie trzeba nawet skanować kodu kreskowego – wystarczy, że wpisze się nazwę produktu oraz nazwę marki bądź firmy.
Oprócz sprawdzenia, czy kod kreskowy artykułu to 590, warto też dokładnie czytać etykiety, weryfikując dane teleadresowe podane przez producenta. W celu umożliwienia sprawdzenia, czy dany produkt jest polski, powstał także serwis Polskiemarki.info.
MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.
Twórz pyszne dania pełne zdrowych warzyw i owoców przez cały rok z przetworami i mrożonkami All Seasons.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)