Rośliny domowe kojarzą ci się jedynie z ładnym wyglądem? Prawdopodobnie zdziwisz się, że na tym ich właściwości się nie kończą. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze mogą realnie przyczynić się do poprawy twojego stanu zdrowia i zabezpieczyć przed chorobami. Sprawdź, jakie zanieczyszczenia możesz usunąć z domu lub mieszkania dzięki kwiatom.
Dla osób, które nie miały wcześniej świadomości, że istnieją kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze, sporym zaskoczeniem może być fakt, że mogą je mieć w swoim domu. Ich właściwości są znane od wielu lat. Już w 1989 roku NASA przeprowadziła badania, które wykazały, że rośliny domowe mogą poprawiać jakość powietrza. Naukowcy dowiedli, że określone gatunki są w stanie odbierać toksyny i inne szkodliwe substancje z powietrza, a następnie mogą wbudować je do własnych tkanek bądź zneutralizować tak, aby nie zagrażały człowiekowi.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu pozwalają usunąć takie szkodliwe związki chemiczne jak np. amoniak, benzen, formaldehyd, dwutlenek węgla czy ksylen.
Jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze?
Niezależnie od tego, czy lubisz kwiaty doniczkowe, czy wolisz poprzestać na innych ozdobach, powinieneś zaopatrzyć się w kwiaty, które oczyszczają powietrze w twoim domu. Sprawdź, jakie szkodliwe związki mogą pomóc usunąć poszczególne gatunki i dowiedz się, jak będzie wyglądała ich pielęgnacja.
Skrzydłokwiat uchodzi za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Pochodzi z lasów tropikalnych i jest wieczniezielony. Ma również piękne białe kwiaty, które dodają mu uroku i sprawiają, że pasuje do nowoczesnych wnętrz. Skrzydłokwiat preferuje stanowiska półcieniste. Idealna temperatura to w jego przypadku 20–23 stopnie Celsjusza. W czasie upałów warto spryskiwać go wodą. Odpowiednią wilgoć pomoże zapewnić również doniczka z wypełnieniem ceramicznym bądź torfowym.
Skrzydłokwiat nawilża powietrze i zwiększa dotlenienie. Pochłania również substancje takie jak benzen, ksylen, trichloroeten, formaldehyd czy tlenek węgla.
Paproć od wielu lat stanowi jedną z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Nic dziwnego! Oprócz swoich właściwości oczyszczających powietrze pięknie wygląda i jest łatwa w uprawie. W lasach porasta konary drzew. Również w domu wymaga zapewnienia odpowiedniej wilgoci. Oprócz podlewania trzeba więc regularnie zraszać jej liście.
Paproć oczyszcza powietrze z toksyn, m.in. z formaldehydu. Dodatkowo świetnie nawilża pomieszczenia.
Bluszcz pospolity to wieczniezielone pnącze, które preferuje dobrze nawodnioną glebę. Należy do rodziny araliowatych i może być sadzony zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Wspina się po murach i tworzy piękne zielone ściany. Najlepiej rośnie na stanowisku częściowo słonecznym. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby.
Bluszcz pochłania przede wszystkim formaldehyd. Zmniejsza również poziom toluenu, trójchloroetylenu, benzenu czy ksylenu.
Epipremnum złociste to roślina zielona, która nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Idealne będzie lekkie nasłonecznienie. Dostęp do światła zapewnia szybszy wzrost i sprawia, że liście mają ciekawe żółte i białe plamy. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna. Przelanie doprowadzi do żółknięcia liści.
Epipremnum pomaga usunąć wiele związków – m.in. benzen, aceton, oktan, ksylen, formaldehyd czy toluen.
Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Występuje w wielu wielkościach i kolorach. Dobrze dostosowuje się do panujących w danym środowisku warunków. Nie jest wymagająca. Wystarczy dbać o jej odpowiednie nawadnianie – gleba zawsze powinna być lekko wilgotna. Korzystny będzie drenaż, który uchroni korzenie od chorób.
Begonia skutecznie oczyszcza powietrze z benzenu i toluenu.
Areka to oryginalny kwiat, który w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet 20 metrów. W domu nie kwitnie, ale imponuje dużymi liśćmi, które są osadzone na długich łodygach. Wymaga dużej ilości rozproszonego światła. Powinna być utrzymywana w temperaturze min. 20 stopni Celsjusza.
Areka bardzo dobrze usuwa z powietrza dwutlenek węgla.
Chryzantema to roślina z rodziny astrowatych. Jej kwiaty mogą przyjmować różne kolory. Kwitnie jesienią – jest więc szczególnie popularna w okresie, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich. Nadaje się jednak nie tylko do pojemników czy na tarasy – oprócz ciekawego wyglądu wniesie również do twojego domu dodatkowe korzyści.
Chryzantema pomoże pozbyć się z mieszkania albo domu m.in. formaldehydu, amoniaku, benzenu i ksylenu.
Filodendron jest rośliną bardzo dekoracyjną. Wyróżniają go niezwykłe liście. Jednocześnie nie ma skomplikowanych wymagań co do uprawy. Wystarczy, że będziesz go regularnie nawadniać. W okresie jesienno-zimowym uważaj, aby nie przelać rośliny. Na wiosnę warto przeprowadzić proces nawożenia.
Filodendron oczyszcza powietrze z ksylenu i formaldehydu.
Fikus bardzo lubi światło, jednak nie powinien być narażony na jego bezpośrednie działanie. Jeśli postawisz go w miejscu zacienionym, prawdopodobnie zrzuci liście. Uważaj na podlewanie fikusów. Dobrze sprawdzi się regularne i umiarkowane dostarczanie wody, ale pamiętaj, że podlewanie zawsze powinno być wykonywane w tym samym czasie. Nie używaj kranówki – przed podlaniem woda musi odstać minimum 3 dni.
Fikus – obok swoich walorów wizualnych – pełni również ważną rolę dla zdrowia, ponieważ oczyszcza powietrze z fenoli i benzoli.
Wyróżnia ją piękny wygląd i łatwość uprawy. Nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o stanowisko, więc postawisz ją w dowolnie wybranym miejscu – nawet w cieniu. Trzykrotka może osiągać imponującą długość pędów, więc dobrze sprawdzi się umieszczona na wysokości.
Roślina usuwa z powietrza m.in. trichloroeten, formaldehyd, ksyleny czy benzen.
Aloes to roślina o wszechstronnych właściwościach zdrowotnych. Ma budowę krzewiastą bądź drzewiastą. Jest wieloletnia i niezwykle łatwa w uprawie. Aloes nie lubi jedynie nadmiaru wody – nie należy go podlewać zbyt obficie (wystarczy raz na dwa tygodnie). Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawożeniu.
Aloes wspomaga oczyszczanie skóry, ale również nerek czy wątroby. Oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla i formaldehydu. Uwalnia tlen, więc idealnie nadaje się do sypialni i zmniejsza skutki, jakie wywołuje smog.
Kwiat filtrujący powietrze świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu domu. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej ustawić je w różnych miejscach.
Szczególnie jednak polecane są kwiaty do sypialni. Wszystko dlatego, że oprócz usuwania toksycznych substancji, zazwyczaj nawilżają również pomieszczenie i sprawiają, że lepiej się w nim śpi. Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni to świetne uzupełnienie innych rozwiązań wspomagających zdrowy i głęboki sen.
Roślina oczyszczająca powietrze ma nie tylko świetne właściwości prozdrowotne, ale może również stanowić ciekawą ozdobę. Zrób przegląd swojego domu albo mieszkania i sprawdź, gdzie mógłbyś ją postawić. Być może okaże się, że uda ci się znaleźć miejsce dla kilku gatunków roślin filtrujących powietrze.
Prawie wszystkie kwiaty domowe oczyszczające powietrze nie są trudne w uprawie. Jeśli nie jesteś specjalistą od roślin, przed zakupem dokładnie zapoznaj się z wymaganiami. W ten sposób będziesz wiedzieć, jak o nie dbać, aby zapewnić im zrównoważony wzrost.
Wybierając rośliny domowe oczyszczające powietrze, szukaj gatunków, które wywodzą się z klimatu podobnego do tego, który panuje w Polsce. Nie jest to regułą, ale w przypadku niektórych kwiatów tropikalnych zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności może okazać się trudne.
Nie ma wątpliwości, że kwiaty oczyszczające powietrze w domu wykazują wiele korzyści dla ludzi. Właściciele zwierząt powinni jednak mieć się na baczności. Niektóre gatunki roślin – mimo że stanowią naturalny oczyszczacz powietrza – mogą być toksyczne dla ich pupili. Z tego powodu przed zakupem jakiejkolwiek rośliny, należy bezwzględnie sprawdzić, czy może być uprawiana w domu, w którym przebywa zwierzę.
Popularna roślina oczyszczająca powietrze, która jest trująca, to np. bluszcz pospolity. Lepiej z niej zrezygnować, jeśli masz zwierzęta. Na szczęście istnieje wiele kwiatów oczyszczających powietrze, które są w pełni bezpieczne.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)