Karkówka w marynacie to bez dwóch zdań jedno z najpopularniejszych dań z grilla. Wyróżnia się soczystą konsystencją i wyrazistym smakiem, które nierozerwalnie kojarzą się z imprezami barbeque. Choć mięso tego typu nie jest trudne w przygotowaniu, warto zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywane w kuchni przyprawy. W naszym artykule podpowiemy Ci zatem, jak zrobić marynatę do karkówki na grilla!
Marynowanie karkówki ma oczywiście na celu wzbogacenie jej smaku i nadanie wyjątkowego aromatu, ale nie są to jedyne korzyści płynące z tego procesu. Warto pamiętać między innymi o tym, że niektóre składniki — takie jak ocet, soki z cytrusów czy jogurt — zawierają enzymy pomagające rozbić włókna mięsa. Dzięki temu staje się ono miękkie i delikatne.
Co więcej, marynata do karkówki z grilla pomaga zapobiec wysuszaniu mięsa podczas obróbki termicznej. Takie jej składniki jak sól i cukier zatrzymują bowiem wilgoć w karczku, co gwarantuje mu soczystość po zdjęciu z rusztu. Pamiętaj jednak, że jeśli mięso spędzi zbyt dużo czasu nad żarem, nie pomoże mu nawet najlepsza marynata do karkówki z grilla. Należy więc kontrolować stopień jego wysmażenia i zdjąć je z ognia w odpowiednim momencie.
Zupełnie inne zasady dotyczą jednak procesu samego marynowania czy też peklowania karkówki na grilla. W tym przypadku mięso powinno jak najdłużej leżeć w zalewie (oczywiście w granicach rozsądku).
Czas marynowania zależy zazwyczaj od grubości karczku, a także od rodzaju wybranych przypraw. Większość przepisów zaleca jednak, aby wynosił przynajmniej 2 godziny. Optymalnie powinno to być od 12 do nawet 24 godzin, ponieważ w tym czasie mięso dokładnie wchłonie wszystkie składniki zalewy. Warto więc zostawić je w marynacie do karkówki na noc, dzięki czemu będzie gotowe na grilla następnego dnia.
Nawet jeśli przygotujesz idealną marynatę do karkówki, pamiętaj, aby nie trzymać w niej mięsa dłużej niż 48 godzin. To czas, który w zupełności wystarczy, aby nadać miękkość, smak i aromat najgrubszym i najbardziej zbitym plastrom. Nie marynuj też karczku w temperaturze pokojowej lub wyższej, ponieważ mogłoby to prowadzić do rozwoju niebezpiecznych bakterii. Mięso w zalewie najlepiej pozostawić w lodówce.
Istnieje wiele rodzajów marynaty do karkówki na grilla, które można wykorzystywać w zależności od preferencji smakowych i stylu gotowania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
Jak widzisz, marynata do karkówki na grilla może sprawić, że mięso będzie pikantne, delikatnie słodkawe czy nawet kwaskowate. W zależności od wybranych przypraw zyska ono także całkiem inny zapach. Swoją decyzję uzależnij więc od osobistych gustów i preferencji uczestników Twojego grilla.
Skoro znasz już najpopularniejsze rodzaje marynaty na soczystą karkówkę, pora przyjrzeć się bliżej konkretnym przepisom. Każda z poniższych propozycji wystarczy Ci do przygotowania około 1 kg mięsa:
To klasyczna marynata do karkówki na grilla, która zapewnia jej słodki posmak i wyjątkową kruchość. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie:
• musztardy (3 łyżki),
• miodu (2 łyżki),
• oliwy (2 — 3 łyżki),
• soli, pieprzu i kolendry.
Dobierz ilość przypraw do własnych preferencji smakowych i połącz wszystkie składniki w miseczce, mieszając je aż do uzyskania jednolitej masy.
Z czosnku zawsze uda Ci się zrobić szybką marynatę do karkówki. Wystarczy połączyć go z pomidorami i wybranymi ziołami. Aby przygotować tę zalewę, zaopatrz się więc w:
• czosnek (3 ząbki),
• koncentrat pomidorowy (4 — 5 łyżek),
• oliwę z oliwek (2 — 3 łyżki),
• sól, pieprz i ulubione zioła.
Rozgnieć ząbki czosnku, wymieszaj je z oliwą oraz koncentratem i dodaj przyprawy. Marynata gotowa!
To przepis na marynatę do karkówki dla prawdziwych smakoszy. Piwo nadaje bowiem mięsu unikalny aromat, idealnie pasujący do klimatu grilla. Jeśli chcesz przyrządzić taki przysmak, będziesz potrzebować:
• jasnego piwa (0,5 litra),
• czosnku (2 ząbki),
• oliwy (2 — 3 łyżki),
• soli, pieprzu, ziela angielskiego i liści laurowych.
Wszystkie składniki należy oczywiście umieścić w misce i dokładnie wymieszać.
Aby karkówka z grilla smakowała jak najlepiej, proces marynowania należy rozpocząć od wyboru dobrego, świeżego mięsa bez przerostów tłuszczu. Będzie ono wymagało opłukania i pokrojenia na równe kawałki o grubości około 1 cm. Mniejsze plastry szybko wysuszą się podczas grillowania, a większe wydłużą czas obróbki i zaczną się przypalać, zanim będą gotowe w środku.
Pokrojone plastry karczku osusz ręcznikiem papierowym i umieść w zalewie, dokładnie je nacierając. Następnie przełóż je do pojemnika i zalej ewentualnymi resztkami marynaty. Pozostaw w lodówce na 8 — 12 godzin.
Przyrządzanie karkówki na grillu jest bardzo proste. Wymaga jedynie uwagi, aby mięso nie zdążyło się wysuszyć lub przypalić. Zazwyczaj jego obróbka tą metodą trwa około 12 minut. W tym czasie karczek należy przynajmniej raz obrócić na drugą stronę, dbając o jego równomierne wysmażenie.
Jeżeli nie będziesz mieć szczęścia do pogody, do dyspozycji masz jeszcze piekarnik. W takim przypadku karkówkę należy piec w 180 stopniach Celsjusza przez około 1,5 godziny.
Idealna karkówka z grilla powinna być przypieczona z zewnątrz i soczysta w środku. Dzięki naszym wskazówkom i przepisom na marynatę, z pewnością uda Ci się to osiągnąć!
Z BBQ zostaniesz mistrzem grillowania! To nasza marka, której asortyment stanowią produkty doskonale nadające się do grillowania. Skosztuj pysznych mięs i ryb w marynatach i przyprawach i spraw, by Twój grill był doskonały!
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Pyszne wędliny wieprzowe, z kurczaka i z indyka, w tym polędwice, kiełbasy, parówki, kabanosy, schab i nie tylko - to asortyment naszej marki Wędliniarnia.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)