Jeśli chcesz przedłużyć trwałość produktów spożywczych, możesz poddać je marynowaniu. Stworzysz w ten sposób wyjątkowe przetwory o intensywnym smaku, które znajdą szerokie zastosowanie kulinarne. Zastanawiasz się, co można marynować w słoikach i jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem!
Marynowanie jest procesem konserwacji żywności, który polega na zanurzeniu jej w mieszance octu, wody, soli, cukru, ziół i przypraw. Proces ten przedłuża trwałość produktów i nadaje im charakterystyczny smak oraz aromat. Do marynowania nadają się zwłaszcza warzywa i grzyby, ale i owoce, które umieszcza się w tym celu w szczelnie zamkniętych pojemnikach (np. w słoikach).
Choć marynowana żywność zachowuje swoje wartości odżywcze, to wchłania także ocet, który jest mniej korzystny dla zdrowia. Takie produkty jak ogórki konserwowe, kapusta kiszona czy oliwki i grzybki z octu cieszą się jednak ogromną popularnością i znajdują szerokie zastosowanie w kuchni.
Aby przygotować zalewę do marynowania żywności, potrzebujesz tylko kilku podstawowych składników. Pamiętaj jednak, że każdy z nich możesz zastąpić na wiele różnych sposobów, dzięki czemu twoje przetwory zyskają unikalny charakter.
Podstawę zalewy powinna stanowić kwaśna baza, w ramach której stosuje się zazwyczaj ocet (np. balsamiczny, winny lub jabłkowy). Aby zrównoważyć jego smak, do mieszanki dodaj składnik słodzący – najczęściej jest to po prostu cukier – oraz ulubione przyprawy i zioła (m.in. koper włoski, ziele angielskie, czosnek i cebulę). Do kluczowych elementów zalewy należy również sól (kuchenna lub morska). Całość możesz rozcieńczyć w wodzie i wzbogacić olejem.
Jak już wiesz, każdy z powyższych elementów możesz zastąpić. Pozwoli to przygotować oryginalne zalewy na różne okazje. Skorzystaj w tym celu z inspiracji kuchniami świata i postaw na takie rozwiązanie jak:
Znasz już najważniejsze składniki zalewy, ale ciągle nie wiesz jak marynować żywność? Postępuj według poniższych kroków:
Do marynowania nadają się przede wszystkim warzywa i grzyby, ale także mięsa, ryby i owoce. Jakie dokładnie produkty najlepiej umieścić w słoikach i jak przeprowadzić cały proces? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Grzyby to produkty, które bardzo szybko się psują. Marynowanie pozwala więc znacząco wydłużyć ich trwałość, a przy okazji nadaje im charakterystyczny intensywny smak. Procesowi temu możesz poddać właściwie każdy gatunek grzybów, a zwłaszcza borowiki, podgrzybki, kurki, maślaki, rydze, opieńki czy kozaki.
Aby zamarynować grzyby, oczyść je i poddaj blanszowaniu we wrzącej wodzie. Następnie przygotuj zalewę z octu, wody, soli i cukru. Możesz dodać do niej takie przyprawy jak liść laurowy, pieprz, ziele angielskie i czosnek. Umieść grzyby w roztworze, zakręć słoiki i przechowuj je w chłodnym miejscu przez co najmniej kilka tygodni.
Marynowanie mięsa jest procesem, który ma przede wszystkim nadać mu głębszy smak i aromat. Co więcej, kwaśne składniki zalewy rozbijają białko, dzięki czemu mięso staje się bardziej kruche i soczyste. Takie rozwiązanie stosuje się więc przed jego smażeniem, grillowaniem czy pieczeniem.
Przed marynowaniem mięsa pokrój je na kawałki o odpowiedniej wielkości. Przygotuj zalewę np. z octu winnego, oliwy z oliwek, czosnku, ziół, soli i pieprzu. Dla dodatkowej słodyczy możesz użyć też miodu lub syropu klonowego. Taką marynatą zalej mięso i odstaw je do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Zauważ, że musisz spożyć je natychmiast, ponieważ w przeciwnym razie może się zepsuć. Jeśli chcesz przechowywać marynowane mięso przez dłuższy czas, poddaj je pasteryzacji.
Proces marynowania ryb wygląda właściwie tak samo jak w przypadku mięs. Wzbogaca ich smak i wydłuża świeżość.
Aby zamarynować ryby, oczyść je, usuń ości i pokrój na kawałki. Następnie połącz ocet, sok z cytryny, sól, cukier, czosnek, koperek, cebulę i pieprz. Możesz użyć też oliwy z oliwek. Zanurz kawałki ryby w zalewie i pozostaw je w lodówce na parę godzin lub całą noc. Znakomicie nadadzą się na patelnię lub grilla.
Marynowanie warzyw jest przede wszystkim skutecznym sposobem na przedłużenie ich trwałości. Za sprawą tego procesu zachowują one swoją chrupkość i smak. Co więcej, wchłaniają aromaty ziół i przypraw, dzięki czemu stają się oryginalnym dodatkiem do wielu różnych dań. Do marynowania nadaje się zdecydowana większość warzyw, a zwłaszcza ogórki, papryki, buraczki, kalafior czy cukinia.
Marynowane warzywa przygotujesz dzięki prostej zalewie z wody, octu, cukru, soli i ulubionych przypraw. Umyj i obierz wybrane produkty, a następnie umieść je w słoikach i zalej roztworem. Przechowuj w chłodnym miejscu – będą nadawały się do spożycia nawet przez rok.
Marynowane owoce nadają się między innymi do sałatek i deserów. Możesz przechowywać je przez dłuższy czas bez utraty ich walorów odżywczych i smakowych.
W celu zamarynowania owoców umyj je i ewentualnie obierz, a następnie pokrój na kawałki. Później przygotuj zalewę z octu, wody, cukru i przypraw, wśród których możesz uwzględnić na przykład cynamon, goździki i anyż. Umieść owoce w słoikach z marynatą, szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.
Dzięki temu poradnikowi wiesz już, co to jest marynata i jaką żywność najlepiej w niej konserwować. Odwiedź zatem najbliższy sklep ALDI, kup niezbędne składniki i zacznij marynować swoje ulubione produkty na zimę!
Twórz pyszne dania pełne zdrowych warzyw i owoców przez cały rok z przetworami i mrożonkami All Seasons.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)