Dodawanie octu do prania to sprawdzony sposób na czyste, miękkie i pachnące ubrania. Substancja ta ma wiele korzystnych właściwości, które pomagają pozbyć się plam i przywrócić tkaninom dawne kolory. W jakich ilościach stosować ocet i gdzie go wlewać? Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem na temat prania z octem!
Ocet stanowi jeden z naturalnych produktów, które świetnie sprawdzają się podczas porządków. Wykazuje między innymi właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i nabłyszczające. Co więcej, jest całkowicie ekologiczny, więc nie szkodzi środowisku w takim stopniu jak sztuczne detergenty.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ocet:
Jak widzisz, pranie z octem zapewnia wiele korzyści. Jeśli chcesz wypróbować tę metodę w praktyce, zapoznaj się z jej najważniejszymi zasadami!
Nie wszystkie rodzaje octu nadają się do prania ubrań. Niektóre z nich (takie jak winny czy balsamiczny) zawierają barwniki, które mogą całkowicie zniszczyć Twoją odzież. Korzystaj więc wyłącznie z octu spirytusowego! Jeśli jednak obawiasz się, że pozostawi on na ubraniach swój charakterystyczny zapach, ciekawą alternatywą może okazać się dla Ciebie ocet jabłkowy. Jest on nieco delikatniejszy, a w niczym nie ustępuje octowi białemu.
Ocet w praniu możesz stosować na różne sposoby. Niektórzy nanoszą go bezpośrednio na plamy, a inni wlewają do szufladki na detergenty lub nawet prosto do bębna pralki. Które rozwiązanie jest najlepsze? Wszystko zależy od tego, z jakimi tkaninami i zanieczyszczeniami masz do czynienia.
Jeśli Twoim celem jest eliminacja świeżych plam, w pierwszej kolejności delikatnie wetrzyj ocet w zabrudzone miejsca. Następnie zaczekaj chwilę (np. 10 min), aż substancja zacznie działać. Na koniec wypierz ubranie w pralce (z dodatkiem octu lub bez). W taki sposób wyeliminujesz na przykład:
Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać ocet zamiast płynu do płukania. W takim przypadku wlej go do odpowiedniej przegródki w szufladzie na detergenty lub dodaj bezpośrednio do bębna pralki. Pamiętaj, aby zrobić to dopiero przed ostatnim płukaniem, ponieważ w innym razie proszek lub płyn do prania zdążą zniwelować właściwości octu.
Moczenie ubrań w occie to sprawdzony sposób na plamy. Zadziała tym lepiej, im szybciej zareagujesz na zabrudzenia. Jeśli chcesz pozbyć się śladów po kawie czy jedzeniu, nanieś więc trochę substancji na tkaninę i poczekaj 10-15 minut.
Jeżeli zdecydujesz się dodać ocet prosto do pralki, potraktuj go jako płyn do płukania. Wlej go zatem do przegródki przeznaczonej na ten detergent. Takie rozwiązanie zagwarantuje Ci cały szereg korzyści:
Ocet do płukania tkanin możesz dodać także bezpośrednio do bębna pralki. Wykorzystaj ten sposób, jeśli chcesz zachować głęboką czerń ciemnych ubrań. Nie będą one dzięki temu płowieć podczas prania.
Te same właściwości octu przydadzą Ci się zresztą, aby zabezpieczyć kolory innych tkanin. W tym celu rozcieńcz substancję w odrobinie letniej wody, a następnie namocz przed praniem w tym roztworze swoje ubrania i odczekaj 10-15 minut. Dzięki temu materiały nie będą farbować w pralce.
Zanim skorzystasz z powyższych rozwiązań, dowiedz się, ile octu do płukania prania będzie Ci potrzebne. Pół szklanki na pełną pralkę powinno w zupełności wystarczyć, aby wyeliminować bakterie i zmiękczyć tkaniny. Jednocześnie nie zaryzykujesz uszkodzenia odzieży.
Jeśli za pomocą octu chcesz odzyskać czystą biel lub głęboką czerń swoich ubrań, możesz użyć go nieco więcej. Do płukania dodaj więc 1-1,5 szklanki tej substancji.
Jeżeli zaś zabezpieczasz tkaniny przed farbowaniem poprzez moczenie ich przed praniem w mieszance wody i octu, w 10 litrach letniej wody rozpuść nawet 2 szklanki octu.
W większości przypadków ocet jest całkowicie bezpieczny dla odzieży. Pamiętaj jednak, aby stosować go w rozsądnych ilościach i nie pozostawiać na ubraniach zbyt długo. Uważaj także na delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy wełna. Są one zdecydowanie bardziej podatne na działanie octu, więc postaraj się znaleźć dla nich alternatywne sposoby prania. Ocet może też powodować odbarwienia na metalowych elementach odzieży (np. zamkach, guzikach czy klamrach).
Dla niektórych osób sporym problemem jest także zapach octu (nawet jabłkowego). Teoretycznie powinien się on ulotnić, kiedy odzież wyschnie po praniu, ale możesz go dodatkowo zniwelować. Wystarczy, że przed użyciem dodasz do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Pamiętaj też, aby nie łączyć octu z wybielaczem, ponieważ może to poskutkować szkodliwymi oparami.
Pranie z octem jest absolutnie bezpieczne dla pralki. Nie tylko nie wyrządzi on szkody urządzeniu, ale też pomoże utrzymać je w czystości. Jest to bowiem substancja, która likwiduje bakterie oraz grzyby i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Dodatek octu w praniu pomoże Ci więc skutecznie zdezynfekować pralkę.
Jak widzisz, pranie z octem niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla Twoich ubrań, jak i dla samej pralki. Możesz dzięki niemu efektywnie likwidować plamy, eliminować przykre zapachy, a nawet utrzymywać kolor i miękkość tkanin. Zrób więc dobry użytek z naszych porad i zadbaj o swoją odzież w zgodzie z ekologicznym stylem życia!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)