1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porządki świąteczne
porządki świąteczne

Porządki świąteczne — Jak zaplanować harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem?

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko śmiech, radość i relaks. To także mnóstwo pracy, często stanowiącej przyczynek do kłótni z najbliższymi. Trudno się temu dziwić — natłok obowiązków może przecież okazać się bardzo stresujący. Jak więc zaplanować przedświąteczne porządki, aby nie zwariować? Zapoznaj się z naszym szczegółowym harmonogramem!

Porządki świąteczne — od czego zacząć?

Plan sprzątania mieszkania gwarantuje doskonałą organizację porządków, która przekłada się na wysoce satysfakcjonujące efekty pracy. Dzięki temu żaden z obowiązków nie zostanie pominięty. Zyskasz również pewność, że te same czynności nie będą bez potrzeby wykonywane kilkukrotnie. Zauważ, że jedne rezultaty utrzymają się dłużej (nawet przez miesiąc), a o inne warto zadbać bezpośrednio przed świętami. Jakimi zasadami należy się więc kierować?

Przygotuj plan sprzątania domu lub mieszkania

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to zabawne, przygotowania do świąt Bożego Narodzenia warto wpisać w szczegółowy harmonogram. Jedną z jego najistotniejszych części okaże się plan sprzątania mieszkania lub domu. Im mniejsza powierzchnia, tym szybciej poradzisz sobie ze wszystkimi obowiązkami. Mimo to rozpoczynanie porządków na parę miesięcy przed wigilią ma niewielki sens. Efekty tych działań nie utrzymają się tak długo i trzeba je będzie niejednokrotnie powtórzyć.

Pod uwagę weź więc tylko cztery tygodnie poprzedzające święta Bożego Narodzenia. To czas w zupełności wystarczający na generalne porządki całego domu, a jednocześnie na tyle krótki, by dość łatwo utrzymać ład w mieszkaniu.

Zaopatrz się w niezbędne środki czystości i akcesoria do sprzątania

Pierwszy krok porządków świątecznych powinien polegać na przygotowaniu niezbędnych akcesoriów do sprzątania. Aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień w harmonogramie, przygotuj je sobie już pod koniec listopada. Prawdopodobnie okaże się, że wiele środków czystości masz już w domu, ale zawsze znajdzie się coś, czego będzie brakowało. Lista najważniejszych produktów powinna obejmować:

  • gąbki i ściereczki z mikrofibry,
  • płyn do szorowania,
  • płyn do podłóg,
  • płyn do naczyń,
  • płyn do szyb,
  • ocet i sodę oczyszczoną,
  • worki na śmieci i do odkurzacza.

Zaangażuj domowników do sprzątania

Pamiętaj o tym, że nie wszystko musisz robić samodzielnie. Święta to rodzinny czas i takie też powinny być przygotowania do nich. Śmiało deleguj więc poszczególne obowiązki, powierzając je różnym osobom. Każdy domownik powinien być nie tylko odpowiedzialny za utrzymanie porządku w swoim pokoju, ale mieć także wkład w czystość części wspólnych mieszkania. Ty weź na siebie rolę nadzorcy, który kontroluje jakość wykonywanej pracy i dba o ostateczny efekt.

Świąteczne porządki krok po kroku — harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem

Aby mieć pewność, że podczas porządków świątecznych nic Ci nie umknie, podziel sobie pracę na cztery tygodnie. Dzięki temu unikniesz natłoku obowiązków w najbardziej intensywnym okresie przed wigilią, mogąc skupić się wyłącznie na przygotowywaniu wigilijnych potraw. Jak więc zaplanować sprzątanie?

Porządki świąteczne na 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy możesz zacząć zastanawiać się nad świątecznymi porządkami. W tym okresie najlepiej zająć się czynnościami, których efekty uda Ci się utrzymać przynajmniej przez kolejne cztery tygodnie. Warto więc na przykład posprzątać różnego rodzaju szafki i schowki. Opróżnij je i posegreguj ich zawartość. Pozbądź się przy tym nieużywanych ubrań, oddając je choćby na cele charytatywne. Pozostałe artykuły wypierz i wyprasuj w razie potrzeby.

Na samym początku sprzątania postaraj się też umyć wszystkie drzwi w mieszkaniu, wyczyścić klamki oraz włączniki światła. Możesz również sprawdzić stan kratek wentylacyjnych i umyć lampy. To czynności, których nie trzeba wykonywać zbyt często, więc wystarczy zająć się nimi na miesiąc przed świętami.

Porządki świąteczne na 3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

Trzy tygodnie przed świętami nadchodzi czas na mycie okien. Wiele osób najchętniej pominęłoby ten krok, mimo że diabeł wcale nie taki straszny, jak go malują. Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że masz do dyspozycji wszystkie najważniejsze akcesoria i środki czystości. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku między innymi myjki parowe, pozwalające uniknąć pozostawiania smug na szybach. Pamiętaj, aby podczas mycia okien wyczyścić także ich okolice, a więc parapety i żaluzje. Nie zapomnij też o wypraniu firan oraz zasłon.

W tym czasie warto również poświęcić nieco czasu kuchni. To właśnie w tym pomieszczeniu będą miały miejsce najważniejsze przygotowania do świąt. Zadbaj więc o jego porządek i perfekcyjną organizację. Posprzątaj lodówkę, wyrzucając wszystkie przeterminowane produkty i dokładnie myjąc szuflady oraz półki. Możesz wykorzystać w tym celu roztwór z sody oczyszczonej bądź octu. Poza tym wyczyść okap i piekarnik, a także fronty mebli.

Porządki świąteczne na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

Na dwa tygodnie przed świętami możesz spokojnie przejść do sprzątania sypialni i łazienek. Prawdopodobnie utrzymujesz w nich porządek na co dzień, więc dodatkowa praca nie powinna Ci sprawić większych problemów.

Do najważniejszych obowiązków będzie należało wypranie wszystkich tekstyliów, a więc pościeli, obrusów, narzut czy poszewek na dekoracyjne poduszki. W łazienkach natomiast poświęć nieco czasu płytkom i fugom. Ich czyszczenie może okazać się nieco uciążliwe, ale efekty będą tego warte!

Porządki świąteczne na tydzień przed Bożym Narodzeniem

Tydzień poprzedzający Boże Narodzenie to z punktu widzenia świątecznych porządków czas najważniejszy. Właśnie wtedy należy wykonać wszystkie standardowe czynności, które regularnie powtarza się w całym mieszkaniu — wycieranie mebli, odkurzanie i mycie podłóg. Na tym etapie skup się przede wszystkim na salonie i jadalni. Pościeraj kurze z blatów oraz sprzętów RTV.

To także dobry moment na dokładne czyszczenie łazienek. O ile kafelki na ścianach już błyszczą, o tyle ceramika nadal wymaga szorowania. Umyj więc wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, miski WC oraz umywalki. Wypoleruj także lustra.

Porządki świąteczne w ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem

Choć wiele osób zostawia sobie porządki świąteczne na ostatnią chwilę, w rzeczywistości powinno się w tym czasie wykonywać jedynie ewentualne poprawki. Dzięki temu, że większość prac jest już za Tobą, w okresie 2 — 3 dni przed Bożym Narodzeniem możesz skupić się na tym, co najbardziej wymaga wtedy Twojej uwagi: gotowaniu, pakowaniu prezentów, nakrywaniu wigilijnego stołu...

Oczywiście zawsze znajdzie się coś, co należałoby jeszcze posprzątać. To dobra chwila na ostatnie odkurzanie mieszkania, ponowne przetarcie mebli z kurzu czy wypolerowanie szklanych blatów. Ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem powinny jednak być dla Ciebie wyłącznie pewnym buforem. Możesz zająć się wówczas tym wszystkim, na co wcześniej nie wystarczyło Ci czasu.

Sprzątanie przed świętami Bożego Narodzenia — o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli świąteczne porządki każdego roku budzą Twoje obawy, postaraj się jak najdokładniej stosować do ustalonego wcześniej harmonogramu sprzątania. Pamiętaj również o tym, aby wszystkie prace natychmiast doprowadzać do końca. O ile poszczególne obowiązki możesz rozłożyć sobie nawet na cztery kolejne tygodnie, o tyle każdą rozpoczętą czynność należy jak najsprawniej zrealizować. W przeciwnym razie tylko dołożysz sobie pracy, a w mieszkaniu zapanuje chaos.

Zauważ też, że święta Bożego Narodzenia powinny być czasem spokoju i miłości. Nie warto ich więc poprzedzać zdenerwowaniem i kłótniami. Najważniejsze jest nie to, by cały dom lśnił czystością, ale to, aby wszyscy czuli się w nim dobrze. Postaraj się rozłożyć porządki na kilka tygodni i poproś o pomoc wszystkich zdolnych do pracy domowników, dbając o pozytywną atmosferę. Dzięki temu na pewno uda Wam się dokładnie posprzątać mieszkanie i radośnie spędzić święta.

Putzmeister

Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!

Więcej
Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej

ALIO

ALIO to prostota, skuteczność i niezawodność w codziennym zmywaniu. Przekonaj się, jak sprawdzą się w Twojej kuchni!

Więcej

Clinair

Środki czystości do łazienki znaleźć można w ofercie marki Clinair. To m.in. płyny do mycia WC oraz krążki barwiące.

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch