1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Porządki wielkanocne – jak posprzątać i udekorować dom na święta Wielkanocne?
przygotowania-wielkanocne

Porządki wielkanocne – jak posprzątać i udekorować dom na święta Wielkanocne?

Wielkanocne porządki bywają prawdziwym utrapieniem. Na wiosnę często pojawia się presja lśniących okien, wykrochmalonych zasłon, wyplewionego ogródka, krótko mówiąc: domu, którego nie powstydziłaby się Perfekcyjna Pani Domu. Skąd wziął się to wzięło i dlaczego w obliczu świąt wszyscy wpadamy w prawdziwy obłęd prac porządkowych? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zaproponować kilka sposobów na łatwiejsze zarządzanie czasem w obliczu świątecznych porządków. 

Dlaczego sprzątamy i dekorujemy dom na Wielkanoc? - Czy to jedna ze świątecznych tradycji?

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia, na horyzoncie pojawia się Wielkanoc, która w wymiarze symbolicznym oznacza odrodzenie. Wszystko to sprawia, że i my chcemy poczuć się świeżo. Wymienić garderobę, posprzątać, zrobić nową fryzurę – poczuć, że wszystko zaczyna się na nowo, że my, nasze mieszkania i bliscy mają przed sobą czystą kartę. Czy warto wierzyć w takie „nowe tradycje”? To zależy! Warto wziąć pod uwagę, że często z braku czasu dla siebie i dla swoich myśli, analizy tego, jakich schematów myślowych się pozbyć, jak zmienić swoje zachowanie, wpadamy w pułapkę czyszczenia tego, co wcale najważniejsze w pojęciu odrodzenia nie jest. Porządkujemy namacalne dobra z nadzieją, że to jest właśnie to, czego potrzebujemy.

Nie doradzamy, aby nie sprzątać w ogóle, utonąć w kurzu i stercie śmieci. O nie! Sprzątanie może być łatwe i przyjemne, a dom na święta wielkanocne czysty. Podpowiadamy tu, jak szybko, sprawnie i bez stresu posprzątać cały dom: okna, łazienkę, salon, sypialnie, przedpokój – a nawet szafę. Do dzieła! 

Jak zmotywować się do sprzątania i porządków przed świętami?

Przede wszystkim nie należy zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Czasem błędnie wychodzimy z założenia, że jeśli porządki wielkanocne zaczniemy robić zaraz przed świętami, mieszkanie będzie czyste dłużej. Być może, ale potem pojawia się presja, że te świąteczne porządki muszą być dokładniejsze, większe, bardziej sumienne. Ostatecznie, wszystko zrobione jest po łebkach i na łapu-capu. Dlatego kluczem do wielkanocnych porządków jest dobry harmonogram działań, a oto on. 

Wielkanocne porządki – od czego zacząć?

Zanim wpadniemy w wir przygotowań do świąt wielkanocnych, przemyślmy, jak chcemy zabrać się do wielkanocnych porządków. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą przygotować Ci plan porządków domowych oraz sprawić, że sprzątanie będzie łatwiejsze i szybsze.  

przygotowania-wielkanocne

Przygotuj plan porządków domowych przed świętami wielkanocnymi

Pod uwagę weź liczbę pomieszczeń i miejsc, które w ramach tych pomieszczeń musisz posprzątać. Poniższa lista może cię zainspirować do stworzenia własnej.

Łazienka: szafki od środka (wyrzucić niepotrzebne i przeterminowane rzeczy, poukładać te, które zostały), szafki od zewnątrz, wanna/prysznic, pralka (warto umyć ją nie tylko z zewnątrz, ale i wyczyścić podajnik na proszek i płyn, filtr oraz uszczelki bębna), kafelki na ścianach, lustro oraz podłoga.

Podpowiadamy: warto zawczasu wyprać ręczniki, tak by przed świętami móc wymienić je na nowe, czyste i pachnące płynem do płukania. 

Sypialnia: szafki od środka (wyrzucić niepotrzebne i przeterminowane rzeczy, poukładać te, które zostały), szafki od zewnątrz, strefa pod łóżkiem, lampy, parapety, półki na książki, ramy obrazów, podłoga.

Podpowiadamy: tak samo jak w przypadku ręczników, z wyprzedzeniem upierz nową pościel i złóż ją w kostkę w widocznym miejscu. Dzięki temu przed samymi świętami zdejmiesz starą i raz dwa założysz nową, świeżą i pachnącą. 

Sypialnia dziecka: szafki i biurko od środka (posortować zabawki na te do wyrzucenia i na te do oddania/sprzedania, pozostałe poukładać), szafki i biurko od zewnątrz, szafa (należy posortować ubrania tak jak w przypadku zabawek; dzieci rosną szybko i nie ma sensu wszystkiego przetrzymywać – świąteczne porządki to doskonała okazja, by przejrzeć je i zostawić tylko te we właściwym rozmiarze, a resztę oddać lub sprzedać), podłoga.

Salon: szafki od środka (wyrzucić niepotrzebne rzeczy, te, których nie używamy, spakować do kartonu i sprzedać lub oddać/wyrzucić, poukładać te, które zostały), szafki od zewnątrz, odkurzyć szafki z książkami (można to zrobić odkurzaczem ręcznym), umyć telewizor. Przetrzeć stół i nogi mebli, pozamiatać, umyć podłogę.

Garderoba/Szafa: porządki warto podzielić na sekcje, skrzydła czy półki. Nie wsypujmy wszystkiego z szafy. Działajmy metodycznie. Pionami lub poziomami, ewentualnie komodami. Ubrania wyjmujemy, przeglądamy, sprawdzamy, czy dalej w nich chodzimy. Jeśli nie, nie trzymajmy rzeczy w szafie na lepsze czasy. Nie trzymajmy też rzeczy za dużych czy za małych. Wszystkie produkty w dobrym stanie, w których nie chodzimy, oddajmy do Caritas lub sprzedajmy. Te, które są wybrakowane, wyrzućmy (do kontenera na odzież lub jeśli takiego nie ma na osiedlu, zanieś je do PSZOK-u). 

Podpowiadamy:

  • Jeśli coś jest już zniszczone i wydaje ci się, że możesz przeznaczyć na użytkowanie „po domu”, sprawdź, ile takich rzeczy już masz. Jeśli masz ich dużo, na każdą zostawianą rzecz wyrzuć ten sam element garderoby, ale bardziej znoszony.
  • Jeśli nie wiesz, czy chodzisz w jakimś ubraniu, wywiń je na lewą stronę. Przy następnym sprzątaniu, jeśli nadal będzie wywinięte, oddaj je lub wyrzuć. To znak, że w nim nie chodzisz i nie będziesz.
  •  Przy przeglądaniu ubrań w szafie bądź bezwzględny/bezwzględna. Daj sobie 10, 20 sekund na oszacowanie, w jakiej kategorii mieści się dany element garderoby. Jeśli chcesz go zostawić, złóż i schowaj do szafy. 

Kuchnia: każda pani domu wie, że kuchnia to ostatnia prosta. Zostawiamy ją na sam koniec porządków wielkanocnych i to nas gubi. Oczywiście ścieranie blatów, czyszczenie piekarnika i mikrofalówki czy zmywanie podłogi można zostawić na ostatni dzień sprzątania. Jednak z wyprzedzeniem należy posprzątać wnętrza szafek, lodówkę i fronty. Przeglądając zawartość szafek, pamiętajmy, by wyrzucić przeterminowane produkty i zadbać o intuicyjne poukładanie tego, co zostało.

Podpowiadamy: jeśli kupujesz produkty suche na zapas, znajdź jedną przestrzeń na ich składowanie. Jeśli wkładasz je do półek tematycznie, może się okazać, że będziesz mieć kilka tych samych produktów otwartych jednocześnie. 

Zaopatrz się w niezbędne akcesoria do sprzątania

Na kilka tygodni wcześniej, najlepiej trzy lub cztery tygodnie wcześniej, zakup produkty chemiczne, które ułatwią porządki wielkanocne - pranie, sprzątanie, sortowanie. Aby kupowanie było łatwe i przyjemne, pokazujemy poniżej listę produktów, dodaj je do swojej listy zakupów na https://www.aldi.pl/lista-zakupow.html, aby nie zapomnieć o ich kupnie.

przygotowania-wielkanocne

Rozdziel zadania między domowników

Asertywność nie jest niczym złym. Dokładne wysprzątanie domu to inwestycja ogromnej ilości czasu, którego nam brakuje. Pamiętajmy, że istotą szczęścia nie jest czysty dom, a miła atmosfera.  Sprzątanie powinno być fajne, a jeśli już bardzo go nie lubimy, to przynajmniej nie powinno przytłaczać. Dlatego w sprzątanie zaangażuj wszystkich domowników, dzięki temu pracy będzie mniej. Możesz powierzyć im konkretne przestrzenie do posprzątania w oparciu o listę z planem porządków domowych. 

Wiadomo, nikt tak nie posprząta jak ty, ale godzenie się na kompromisy jest sposobem na zaoszczędzenie czasu, pozwoli ci też poczuć, że masz wsparcie w rodzinie. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest oddanie kontroli nad powierzonymi obowiązkami i akceptacja niedociągnięć, jakie mogą się pojawić. 

Pamiętaj o odpoczynku

Zaplanuj wielkanocne porządki z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu, gdy na codziennej liście zadań związanych z porządkami będą tylko jedna czy dwie rzeczy, resztę dnia będziesz mógł/mogła spędzić tak jak lubisz. 

Harmonogram wielkanocnych porządków

Wiesz już, co musisz posprzątać bądź uporządkować w każdym pomieszczeniu Twojego domu lub mieszkania. W jakiej kolejności zabrać się jednak za wielkanocne porządki? Podpowiadamy!

przygotowania-wielkanocne

4 tygodnie do świąt wielkanocnych

  • Przygotowanie listy miejsc do posprzątania.
  • Wypisanie wszystkich porządków, które trzeba w nich zrobić.
  • Podział obowiązków między domowników.
  • Zakupienie wszystkich niezbędnych produktów z listy zakupowej (lista zakupowa link do sekcji), które będą niezbędne. 

3 tygodnie do świąt wielkanocnych

  • Sprzątanie zawartości szafek, biurek, biblioteczek.
  • Sortowanie produktów na trzy kategorie: do wyrzucenia, do oddania, do sprzątania.
  • Zakupienie, jeśli to konieczne, pojemników do sortowania.
  • Poukładanie produktów, które zostały.
  • Umycie szafek z zewnątrz. 

2 tygodnie do świąt wielkanocnych

  • Upranie ręczników i pościeli.
  • Posprzątanie i umycie lodówki.
  • Umycie okien.
  • Weryfikacja środków czystości (co mamy, czego nie i ewentualne ponowne zakupy).

1 tydzień do świąt wielkanocnych

  • Gruntowne odkurzenie podłóg i elementów podłóg pod meblami.
  • Umycie podłóg.
  • Umycie wanny/kabiny prysznicowej.
  • Umycie toalety. 

Ostatni dzień przed świętami 

  • Wysprzątanie kuchni po gotowaniu: piekarnik, kuchenka, mikrofalówka, blaty robocze.
  • Pozamiatanie/Odkurzenie.
  • Umycie podłóg.
  • Wymiana ręczników.
  • Wymiana pościeli. 
przygotowania-wielkanocne

Brak czasu na wielkanocne porządki – jak szybko posprzątać dom lub mieszkanie przed świętami wielkanocnymi?

Alternatywą zawsze jest znalezienie pomocy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, jest wiele portali, które pozwalają znaleźć firmę, która posprząta za nas. Pamiętajmy, że własnoręczne sprzątanie domu, nie sprawi, że staniemy się lepszymi osobami. To ciężka praca, za którą osoby sprzątające dostają wynagrodzenie, my niejednokrotnie podejmujemy się tych działań po dniówkach, etatach, już w zmęczeniu.

Jeśli taka możliwość jest poza naszym zasięgiem, organizujmy sobie te cięższe prace domowe w weekendy, a wieczorami po przyjściu do domu zabierajmy się za małe zadania. Czasami uda nam się wysprzątać tylko jedną szafkę i to też będzie sukces.

Angażujmy rodzinę w zadania. Wysprzątanie całego domu to karkołomne zadanie, nie powinniśmy realizować go samodzielnie.

Pogódźmy się, że idealnie posprzątany dom może nie być nam dany. Zgoda na niedociągnięcia, akceptacja smug czy plam da nam więcej szczęścia niż ciągłe gonienie siebie i innych w walce o idealną przestrzeń. 

Przydatne triki podczas wielkanocnych porządków

  1. Masz zmywarkę? Świetnie! Prawie wszystko, co jest brudne i trzeba umyć detergentem pod bieżącą wodą, jesteś w stanie do niej włożyć – w ten sposób zaoszczędzisz czas.
  2. Nikt z nas nie lubi czyszczenia kaloryferów. Wystarczy, że kupisz szczotkę do mycia butelek lub szczotkę do toalety, dzięki którym łatwo usuniesz brud spomiędzy żeberek kaloryfera.
  3. Mycie piekarnika to utrapienie. Aby brud łatwiej i szybciej schodził, wystarczy rozgrzać piekarnik do 180°C i wstawić do niego żaroodporne naczynie wypełnione wodą z cytryną. W ten sposób brud łatwiej będzie odchodził.
  4. Lubisz swoje zadbane dłonie? To świetnie! Nie zapomnij przed sprzątaniem, szczególnie jeśli używasz mocnych detergentów, założyć rękawic ochronnych.
  5. Chcesz zaangażować dziecko w sprzątanie? Spraw, aby poczuło, że może to być dobra zabawa. Przed rozpoczęciem pracy każdy z członków rodziny może zrobić specjalne rękawice ochronne – wystarczy, że kupisz rękawice w małych rozmiarach i wspólnie z dziećmi okleisz je ulubionymi naklejkami, piórkami czy cyrkoniami.
  6. Lubisz gdy prace idą wartko? Zrób dla siebie i swojej rodziny listę zadań w podziale na tygodnie i powieś ją na lodówce. Zróbcie wieczorny rytuał ze skreślaniem już posprzątanych miejsc.
  7. Pamiętaj o muzyce! Puść do sprzątania energetyzująca muzykę, która przyśpieszy cały proces. Zobaczysz, że w ten sposób nie tylko szybciej będzie ci się sprzątało, ale też będzie radośniej.
  8. Akceptuj niedociągnięcia. Nie musi być idealnie, twoje szczęście nie powinno zależeć od idealnie posprzątanego domu.

Pamiętaj, że social media kreują podkoloryzowaną rzeczywistość. Te urywki z życia wrzucane na profile nie świadczą, że inni potrafią zorganizować idealne święta. To oznacza tylko tyle, że kąt zdjęcia i użyty filtr się sprawdziły. 

przygotowania-wielkanocne

Jak udekorować dom na święta wielkanocne?

Posprzątany, pachnący czystością dom aż prosi się o kilka świątecznych czy też odświętnych dodatków, które nadadzą mu szczególnego charakteru.

Mogą to być ozdoby przygotowane samodzielnie lub ozdoby, które kupisz w ALDI. Pamiętaj, że czasami wystarczy wazon i świeże kwiaty, kilka jajek wrzuconych do farbek, które położysz w koszyczku czy na ozdobnym talerzyku. Nic wielkiego.

Nasze propozycje produktów, którymi udekorujesz mieszkanie. 

Jak stworzyć świąteczny nastrój?

Świąteczny nastrój tworzą ludzie, rodzina, przyjaciele oraz to, że czujemy się dobrze i wyjątkowo. Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak stworzyć świąteczny nastrój, ale na pewno jest kilka sposób na to, by wspólnie spędzić czas w zadbanej przestrzeni i poczuć się odświętnie.

Kwiaty. O obecności kwiatów już wspominaliśmy. Wiosną, a szczególnie na Wielkanoc, warto postawić na najbardziej wiosenne odmiany: żonkile, tulipany, narcyzy czy frezje. W ładnym wazonie będą cieszyć oko i przypominać o radosnej porze roku.

Pisanki. To tradycja świąteczna. Pisanka to symbol rodzącego się życia. Możesz je zrobić na różne sposoby. Pomalować kredkami i farbkami z dziećmi, wrzucić do naturalnych lub syntetycznych barwników, nakleić tzw. ubranko. Sposobów jest wiele. Aby podkreślić jak wyjątkowe są, warto zastanowić się nad produktami, na których możesz je wyeksponować.

Akcesoria świąteczne. Zdarza się tak, że nie mamy czasu lub zdolności manualnych, by robić coś samodzielnie. ALDI służy pomocą! W naszym asortymencie znajdziesz ciekawe propozycje gadżetów w różnych stylach, które pozwolą ci zaakcentować święta w swoim domu. Sprawdź sam, co możesz znaleźć w naszych sklepach i dodaj produkty do listy, jeśli nie chcesz zapomnieć o tym, by je kupić. 

Na jakie ozdoby wielkanocne postawić?

Na takie, które po pierwsze posłużą ci przez lata (o ile nie są to kwiaty), i na takie, które pasują do twojego wnętrza. Nie ma jednak powodu, aby kupować ich zbyt dużo, wszak to ludzie grają pierwsze skrzypce. Warto jednak zadbać, aby zakupić wszystko to, co przyda się na świątecznym stole. Obrus, talerze, filiżanki, zapas dobrej kawy, może nowy ekspres do kawy? Na stole powinna znaleźć się też rzeżucha i pisanki. Oczywiście nie zawadzi figurka z motywem zajączka czy wystawna miseczka na malowane jajka. Przed zakupem produktów zastanów się, czy pasują do twojego mieszkania i innych elementów dekoracyjnych, które się w nim znajdują.

Jakie dekoracje sprawdzą się na wielkanocnym stole?

Ponadczasową dekoracją jest porządna, pasująca do siebie zastawa, komplet sztućców i szklanek. Mówiąc o świętach wielkanocnych, na stole powinny pojawić się pisanki, które wyeksponować możesz na rzeżusze lub ozdobnym talerzyku czy miseczce. Żywe kwiaty w ładnym wazonie sprawdzą się zawsze, niezależnie od okoliczności. Aby atmosfera przy świątecznym stole była podniosła, warto też postawić na ozdobne serwetki i uprasowany obrus.

Nic tak nie cieszy dzieci jak kreatywne akcesoria ze słodką zwartością. Jeśli masz dzieci lub dzieci będą twoimi świątecznymi gośćmi, możesz przygotować słodki kreatywny kącik. Planując taką ozdobę, może cię zainteresować nasza propozycja.

Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla swoich dzieci lub odwiedzjących cię pociech, możesz też dowiedzieć się więcej o zwyczaju zajączka. Kto wie, może zainspiruje was to do gier i zabaw, które jeszcze bardziej urozmaicą ten wspólnie spędzony czas. 

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch