Kasze to jadalne nasiona zbóż lub pseudozbóż, które nie mają łuski. Choć kiedyś kasza stanowiła żywność najbiedniejszych i kojarzyła się głównie z tradycyjnymi daniami, dziś możesz wykorzystać ją do wielu ciekawych potraw. Poznaj najważniejsze właściwości kaszy i dowiedz się, jakie są jej podstawowe rodzaje.
Podstawową zaletą kaszy jest to, że syci, ale nie tuczy. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak:
Różne rodzaje kasz stanowią świetny wybór dla osób, które dbają o zdrowie i sylwetkę. Pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i wspierają układ sercowo-naczyniowy. Niektóre gatunki kaszy nie zawierają glutenu, dzięki czemu są doskonałym produktem dla chorych na celiakię.
Poszczególne rodzaje kasz różnią się nie tylko smakiem, ale też wartościami odżywczymi. Każdą z nich możesz wykorzystać do nieco innych dań.
Kasza jaglana ma żółty, biały, szary lub czerwony kolor. Stanowi bogate źródło żelaza i witamin z grupy B. Cechuje się neutralnym smakiem, więc możesz wykorzystać ją nie tylko do dań mięsnych, ale także do słodkich deserów. Idealnie nadaje się na przykład do zapiekanek, farszów i budyniów. I jest bezpieczna dla osób z celiakią.
Kasza gryczana stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszy. Odznacza się intensywnym, lekko orzechowym smakiem i jest bogata w białko roślinne, żelazo, magnez oraz błonnik. Nie zawiera glutenu i ma niski indeks glikemiczny – do swojej diety mogą włączyć ją zarówno osoby chore na celiakię, jak i cukrzycy. Kasza gryczana sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do mięs, farsz do pierogów i baza sałatek.
Lekkostrawna kasza manna pochodzi z drobno zmielonego ziarna pszenicy. Często stanowi bazę potraw dla dzieci i osób z problemami trawiennymi. Zawiera gluten, ale dostarcza jednocześnie spore ilości węglowodanów, które zapewniają szybki zastrzyk energii. Kasza manna to idealny dodatek do zup i sosów, ale także składnik deserów – takich jak na przykład budynie.
Kasza jęczmienna charakteryzuje się jasną barwą z odcieniami szarości, żółci lub nawet zieleni. W zależności od stopnia rozdrobnienia, może przyjmować różne formy:
Kasza jęczmienna stanowi bogate źródło błonnika, potasu, żelaza i witamin z grupy B. Wspomaga trawienie i pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy. Idealnie nadaje się do mięs, sałatek i dań jednogarnkowych.
Kuskus nie jest właściwie kaszą. To produkt pszeniczny, któremu bliżej do makaronu. W porównaniu do prawdziwych kasz, zawiera więcej białka i węglowodanów. Kuskus jest lekkostrawny i bardzo łatwy w przygotowaniu – wystarczy zalać granulki wrzątkiem, aby błyskawicznie otrzymać sycącą i delikatną w smaku kaszkę. Świetnie pasuje do sałatek i wytrawnych farszów, ale sprawdza się też jako dodatek do mięs i ryb.
Kasza owsiana należy do mniej popularnych produktów. Zawiera jednak cenne wartości odżywcze, które mogą wzbogacić każdą dietę. Z tego względu zalicza się do tzw. superfoods. Jest bogata w błonnik, witaminy i minerały – wspomaga trawienie i obniża cholesterol. Co więcej, cechuje się też delikatnym smakiem i jest łatwa w przygotowaniu. Znakomicie nadaje się do śniadań (w formie owsianki), zup i wypieków.
Bulgur pochodzi z Bliskiego Wschodu. Powstaje z ziaren pszenicy, które gotuje się i suszy, a następnie rozdrabnia. Ma niski indeks glikemiczny, więc stanowi cenny składnik diet cukrzyków. Osoby chore na celiakię powinny jednak wyeliminować tę kaszę z jadłospisu, ponieważ zawiera ona gluten. Bulgur wykorzystasz przede wszystkim do sałatek (np. tabbouleh) oraz dań z mięsem i warzywami.
Kasza kukurydziana jest bezglutenowym produktem o neutralnym smaku i wszechstronnym charakterze. Nie zawiera tylu cennych składników odżywczych co inne kasze, ale cieszy się uznaniem ze względu na lekkostrawność. Przygotujesz z niej przede wszystkim polentę, czyli gęste danie podobne do mamałygi. Kasza kukurydziana znakomicie nadaje się również do placków i różnego rodzaju deserów.
Wybór najzdrowszej kaszy nie jest łatwy. Każdy z jej rodzajów ma swoje cenne właściwości i sprawdza się do czego innego. Jeśli szukasz najlepszej kaszy dla siebie, musisz wziąć pod uwagę swój stan zdrowia. Osoby chore na celiakię lub cukrzycę będą kierowały się przecież innymi kryteriami niż pozostali.
Za najzdrowszą kaszę często uchodzi kasza gryczana. Zawiera duże ilości białka, a także innych składników odżywczych – fosforu, magnezu, potasu i witamin z grupy B. Ma też najwięcej miedzi, która wspiera pracę układu krwionośnego. Jest przy tym bezpieczna dla osób z nadciśnieniem, ponieważ odznacza się niską zawartością sodu. Jeśli wybierasz kaszę gryczaną, pamiętaj, aby stawiać na jej surowy wariant (biały). Ma on więcej wartości odżywczych niż gryka w postaci prażonej (ciemnej).
Kasza gryczana zawiera jednak niewiele manganu, który znajdziesz z kolei w kaszy jęczmiennej. Powinny po nią sięgać przede wszystkim osoby z anemią i problemami trawiennymi. Najlepiej w ich przypadku sprawdzi się pęczak. Ma on dużo błonnika, żelaza, wapnia, potasu i witaminy E.
Skoro wiesz już, jakie są kasze, możesz zastanawiać się nad tym, której z nich użyć do konkretnego dania. Wybór często będzie zależał od indywidualnych preferencji smakowych, ale w podjęciu decyzji pomogą też poniższe wskazówki:
Dzięki znajomości różnych rodzajów kasz, z łatwością wybierzesz odpowiednie produkty do swoich ulubionych dań. W tym celu zapoznaj się z ofertą ALDI, gdzie czekają smaczne i zdrowe wyroby marki Dobre Plony. To prosty i skuteczny sposób, aby wprowadzić wartościowe składniki do codziennej diety.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)