1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Slow life – co to takiego? Jak zwolnić tempo życia?
Slow life

Slow life – co to takiego? Jak zwolnić tempo życia?

Jeśli borykasz się ze stresem, masz problemy z zasypianiem i nie potrafisz pogodzić życia prywatnego z zawodowym, może musisz po prostu… zwolnić. Filozofia slow life polega na walce z pośpiechem i coraz powszechniejszym przebodźcowaniem. Brzmi znajomo?
Oto 10 skutecznych sposobów na zwolnienie tempa życia.

Slow life – co to znaczy?

Slow life po polsku oznacza oczywiście powolne życie. To nic innego jak zestaw zdrowych nawyków, które pozwalają wyeliminować pośpiech i zredukować stres. Takie podejście może się wydawać nie lada wyzwaniem w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko powinno być gotowe „na wczoraj”. Jak się jednak zaraz przekonasz, slow life w praktyce wymaga tylko swego rodzaju powrotu do korzeni. Nie musisz rewolucjonizować swojego życia – wystarczy, że zaufasz intuicji.

Skąd wywodzi się koncepcja slow life?

Odpowiedź na pytanie, skąd pochodzi idea slow life, wydaje się oczywista. Podobnie jak inne holistyczne filozofie, koncepcja ta wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Praktyki, które zaraz poznasz, wyrastają z buddyzmu, choć zostały już dostosowane do zachodnich realiów i współczesnych problemów. Prostota i uniwersalizm stanowią zatem ich największą siłę.

Filozofia slow life w praktyce – 10 zasad slow life

Zasady slow life możesz stosować w każdej dziedzinie życia – od jedzenia i zakupów, po karierę czy relacje międzyludzkie. W każdym przypadku staraj się po prostu kierować minimalizmem i uważnością. Pomogą w tym następujące praktyki.

1. Wypróbuj trening uważności

Każdy, kto interesuje się filozofią slow life, musiał słyszeć o koncepcji mindfulness. Zachęca ona do tego, aby pozostawać uważnym w każdym momencie życia. Zastanów się, kiedy ostatnio zdarzyło ci się naprawdę myśleć o tym, że parzysz herbatę albo myjesz zęby? Są to tak prozaiczne czynności, że nie poświęcasz im w ogóle uwagi, a twoje myśli krążą w tym czasie wokół zupełnie innych tematów, często stresujących.

Postaraj się więc w każdej chwili być „tu i teraz”. Uważnie obserwuj swoje otoczenie i to, co dzieje się wewnątrz ciebie. Szybko dostrzeżesz, jak interesujący mogą być ludzie wokół i jak fascynujące są rzeczy, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi. Mindfulness to pierwszy krok do powolnego życia.

2. Zadbaj o aktywność fizyczną

Slow life w dużej mierze sprowadza się do walki ze stresem. W odpuszczaniu negatywnych emocji bardzo pomocna może okazać się aktywność fizyczna. Staraj się więc każdego dnia zażyć odrobiny ruchu. Zauważ jednak, że wcale nie musi to być intensywny trening na siłowni – często wystarczy po prostu półgodzinny spacer albo popularna w filozofii slow life joga.

Jak się niebawem przekonasz, w slow life chodzi przede wszystkim o to, aby nie robić nic na siłę. Nie zmuszaj się więc do sportu i nie próbuj za wszelką cenę przekraczać swoich granic. Dobierz rodzaj aktywności fizycznej do własnych zainteresowań i stylu życia, a później staraj się codziennie znaleźć na nią czas. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru negatywnej energii i wprowadzisz do swojej codzienności nieco spokoju.

3. Zapewnij sobie self-care

W slow life bardzo ważną rolę odgrywa dbanie o siebie. Spróbuj więc od czasu do czasu znaleźć chwilę na to, aby zrobić sobie w domu małe SPA. Możesz zapalić zapachowe świeczki, nałożyć na twarz maseczkę i użyć ulubionych balsamów do ciała. Powinien to być moment wyłącznie dla ciebie.

Nie daj sobie jednak wmówić, że slow life wymaga drogich kosmetyków i długich godzin pielęgnacji. Nie chodzi przecież o to, aby koncentrować się wyłącznie na swoim ciele i otaczać się niepotrzebnymi rzeczami. Wystarczy poczucie, że masz chwilę dla siebie i możesz oderwać się od codziennego zgiełku.

4. Zajmij się działaniami twórczymi

Jeśli chcesz zwolnić tempo życia, znajdź chwilę na działania twórcze. Pomoże ci to odciąć się od nudnej rutyny, która sprawia, że każdy dzień wygląda tak samo, a czas płynie szybciej. Spróbuj pobudzić swoją kreatywność i zająć się na przykład rękodziełem. Możesz haftować, wyrabiać biżuterię, odnawiać meble czy szyć ubrania. Znakomitym pomysłem okaże się również malarstwo, pisanie, modelarstwo czy gra na instrumencie.

W tym przypadku również nie rób niczego na siłę. Poświęcaj czas na to, co cię faktycznie interesuje. Staraj się też nie skupiać na efektach swoich prac, a na samej przyjemności, która płynie z tworzenia.

5. Ogranicz czas przed ekranami

Współcześnie jedną z najważniejszych zasad slow life wydaje się redukcja czasu, który spędzasz przed ekranem telewizora, komputera, a przede wszystkim telefonu. Media społecznościowe i inne bodźce w postaci gier, filmów czy seriali stały się bowiem nieodłączną częścią naszej codzienności. Spróbuj je ograniczyć, a nawet całkowicie z nich zrezygnować. Choć może ci się to wydawać trudne lub wręcz niemożliwe, w przypadku sukcesu szybko zauważysz poprawę jakości życia.

Ekrany emitują światło niebieskie, które utrudnia zasypianie. Jeśli więc spędzasz dużo czasu przed komputerem lub smartfonem – zwłaszcza tuż przed snem – możesz odczuwać chroniczne zmęczenie. Sytuację dodatkowo pogarsza ciągły tryb oczekiwania na wszelkiego rodzaju bodźce. Im większą masz ich potrzebę i im częściej jesteś online, tym bardziej nerwowa staje się twoja codzienność. W slow life nie ma na to miejsca.

6. Spędzaj czas na łonie natury

Slow life w oczywisty sposób kojarzy się z naturą. W miarę możliwości postaraj się więc spędzać czas w lesie, nad morzem lub na wsi. Dzięki temu oderwiesz się od ciągłego pośpiechu i hałasu. To znakomity sposób na to, aby poćwiczyć uważność i zwolnić rytm życia. Slow life jest w końcu przede wszystkim koncepcją zgodną z naturą.

7. Delektuj się posiłkami

Doskonałymi momentami na trening uważności są codzienne posiłki. W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do ich bardzo szybkiego spożywania, byle jak i byle gdzie. Sprawia to, że nie czujemy tak naprawdę smaku oraz zapachu potraw i tracimy całą przyjemność, która płynie z jedzenia. Jeśli chcesz zwolnić rytm życia, stosuj się więc do zasad slow food:

  • odłóż telefon i wyłącz telewizor – skoncentruj się wyłącznie na jedzeniu i ewentualnym towarzystwie przy stole
  • zadbaj o atmosferę posiłku – nakryj do stołu, a w przypadku dostawy unikaj jedzenia z pudełek
  • nie spiesz się – powoli przeżuwaj jedzenie i skup się na walorach smakowych każdego dania.

8. Pozwól sobie na odpoczynek

Jedną z największych przeszkód dla slow life jest społeczna presja na rozwój. Nikt nie chce dziś marnować czasu, więc każdą chwilę poświęca się na pracę, naukę i doskonalenie w różnych dziedzinach życia. Wszystko to sprawia, że zapominamy o wypoczynku i zwykłym nicnierobieniu. Sprawdź, jak długo potrafisz siedzieć bezczynnie, sam na sam z własnymi myślami. Jak szybko zaczniesz odczuwać wyrzuty sumienia lub niepokój?

Choć na początku może to być bardzo trudne, postaraj się każdego dnia znaleźć czas na relaks. Możesz wtedy medytować lub uwalniać negatywne emocje. Przez chwilę nie otaczaj się jednak żadnymi bodźcami, takimi jak telefon czy nawet książka. Chodzi o to, aby przez moment przyglądać się po prostu swojemu wnętrzu.

9. Wybierz slow fashion

Wolne tempo życia powinno przejawiać się w każdej dziedzinie – również przy tak przyziemnych czynnościach jak zakupy. Zauważ, że twoje codzienne wybory konsumenckie mają wpływ na środowisko. Jeśli chcesz pozostawać w zgodzie z naturą, stawiaj na ekologię i slow fashion. Unikaj produktów z tworzyw sztucznych, wybieraj ubrania wysokiej jakości i jak najrzadziej wymieniaj je na nowe. Możesz też zainteresować się odzieżą z second handów, a nawet spróbować swoich sił w szyciu jej ręcznie.

10. Uporządkuj swoje priorytety

Chcesz żyć w duchu slow life? Wyeliminuj ze swojej codzienności to, co nie jest ci potrzebne! Teraz możesz mieć wrażenie, że wszystkie twoje zajęcia i obowiązki są bardzo ważne, ale po głębszej refleksji zauważysz, że jeśli częściowo je odpuścisz, nic nie stracisz. Wręcz przeciwnie – zyskasz!

Zrezygnuj więc z ciągłego sprawdzania mediów społecznościowych i czytania wiadomości. Nie goń za cudzymi marzeniami i nie szukaj perfekcji we wszystkim. Zamiast tego zadbaj o własne zdrowie, relacje z innymi i balans między karierą a życiem prywatnym. Nade wszystko zaś ciesz się bieżącą chwilą.

Slow life – chwilowa moda czy sposób na życie?

Wschodnie podejście do życia cieszy się coraz większą popularnością w zachodnim społeczeństwie. Wiele osób traktuje je jako chwilową modę – coś, czym można pochwalić się przed znajomymi na Instagramie. Slow life jest jednak czymś zdecydowanie więcej. To koncepcja, która zapewnia równowagę i wewnętrzny spokój. Liczy tysiące lat i choć dzisiaj jej zasady dotyczą między innymi slow fashion czy unikania światła niebieskiego, to u podstaw cały czas leżą ponadczasowe wartości – uważność i harmonia z otoczeniem.

lacura

Lacura

Poznaj markę Lacura stworzoną z myślą o kobietach i mężczyznach, którzy dbają o kompleksową i bezpieczną codzienną pielęgnację.

Więcej
n

Kosmetyki

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch