Prawidłowa temperatura w lodówce zapewnia trwałość przechowywanych w niej produktów. Wielu z nas zapomina, że zbyt wysokie wartości sprawiają, że chłodziarka jest podatna na bakterie i może doprowadzić do zepsucia się jedzenia. Ile stopni powinno być w lodówce? Zapoznaj się z naszymi poradami, aby Twoja żywność była długo świeża i smaczna.
Optymalna temperatura w lodówce to podstawa przechowywania żywności. Gdy kupujesz swoje ulubione produkty w sklepie, przejmujesz odpowiedzialność za ich odpowiednie magazynowanie. Jeśli nie dopełnisz wymaganej ostrożności, możesz doprowadzić do zepsucia się żywności nawet na długo przed upływem określonego przez producenta terminu przydatności do spożycia.
Prawidłowe ustalanie temperatury w lodówce zapewnia świeżość produktów. Dodatkowo zachowany jest ich ładny wygląd i właściwości odżywcze.
Nie wiesz, na ile ustawić pokrętło w lodówce? Pomożemy rozstrzygnąć tę kwestię.
Jeśli nie wiesz, jaka temperatura powinna być w lodówce, w pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją od producenta. Lodówki – w zależności od konstrukcji i modelu – mogą różnić się wytycznymi w tym zakresie. W instrukcji znajdziesz dokładny opis zaleceń. Sprawdzisz, jakie strefy chłodzenia ma Twój model i dowiesz się, jak duża energia jest zużywana w czasie jego pracy.
Na ile stopni ustawić lodówkę? Optymalna temperatura to od 3 do 5 stopni Celsjusza. Uważaj, aby nie przekraczać bariery 0 stopni Celsjusza. Zamarzanie produktów spożywczych, z których na bieżąco korzystasz, może prowadzić do namnożenia się bakterii i wysuszenia żywności. Z drugiej strony niebezpieczna będzie też zbyt wysoka temperatura. Staraj się nie przekraczać 5 stopni Celsjusza, tak aby nie narażać żywności na utratę świeżości i gnicie.
Zastanawiasz się, czy zasady ustawiania temperatury w lodówce z funkcją No Frost są odmienne od pozostałych typów lodówek? Czym w ogóle są lodówki No Frost?
Te nowoczesne modele różnią się znacznie sposobem działania. Chłodziarki No Frost odprowadzają wilgoć z wnętrza lodówki. Nie ma tam mowy o szronie na bokach lodówki czy zbieraniu się wody na jej dnie. Ten typ nie wymaga rozmrażania. Jest więc bardziej użyteczny i łatwiej utrzymać w nim czystość.
Jaka temperatura w lodówce no frost będzie optymalna? Zalecenia nie różnią się zazwyczaj od tradycyjnych modeli. Przed ustawieniem parametrów zapoznaj się oczywiście z instrukcją obsługi, jednak prawdopodobnie nie znajdziesz tam znacznie odbiegających od powyższych wytycznych porad.
Temperatura w lodówce nie jest taka sama w każdym miejscu. Wynika to m.in. z jej budowy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby poznać strefy lodówki. W ten sposób można dopasować rozmieszczenie w jej wnętrzu poszczególnych produktów spożywczych – np. warzyw, jaj czy mięsa. Jak dzieli się komora chłodzenia?
Dokładny rozkład temperatury w lodówce zależy m.in. od jej konstrukcji. Szczegółowe parametry poznasz, analizując wyniki poszczególnych modeli.
Nie wiesz, jak ustawić termostat w lodówce? To kluczowa kwestia, która zapewnia dostosowanie do wytycznych. W lodówkach stosowane są jednak różne systemy ustawiania temperatury. W ten sposób czasami możesz mieć wątpliwości, czy dobrze wybrałeś wartości.
Sprawdź, jak ustawić temperaturę w lodówce, aby mieć pewność, że sprzęt działa odpowiednio.
Wiesz już, na ile ustawić pokrętło w lodówce. Jak jednak zrobić to poprawnie?
Zacznij od weryfikacji zastosowanej skali. Pokrętło znajduje się zazwyczaj wewnątrz komory chłodzenia – z tyłu albo po boku między półkami – i ma okrągły kształt. Jeśli panel nie ukazuje dokładnej temperatury, a tylko stopnie chłodzenia – np. od 1 do 5 – do ustawienia odpowiedniej wartości niezbędna będzie szczegółowa weryfikacja instrukcji. Co do zasady im wyższa wartość, tym mocniej lodówka chłodzi.
Nowsze modele lodówek nie wykorzystują zazwyczaj pokrętła do ustawienia optymalnej temperatury. Wszystko ze względu na jego niedokładność. Elektroniczny panel sterowania pozwala przy pomocy przycisków wybrać odpowiednią temperaturę, której aktualną wartość ukazuje wyświetlacz. Rozwiązanie ogranicza więc pole do błędów.
W praktyce najwygodniejszym sposobem regulacji temperatury w lodówce jest jednak najczęściej panel dotykowy. Aktualnie w lodówkach, które nie są przeznaczone do zabudowy, umieszcza się go zazwyczaj na zewnętrznej części drzwi. W ten sposób bardzo szybko wybierzesz żądaną temperaturę lodówki i będziesz miał pewność, że Twoje produkty są przechowywane w optymalnych warunkach.
Po tym, gdy zweryfikujesz, ile stopni w lodówce będzie odpowiednie, czas przejść dalej.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka powinna być temperatura w zamrażarce? Okazuje się, że to nie mniej istotne niż kwestia, ile stopni powinno być w lodówce. Również w tym przypadku odpowiednie ustawienia wpływają na zachowanie świeżości produktów.
Optymalna temperatura w zamrażarce to zazwyczaj około -18 stopni Celsjusza. Dlaczego to takie istotne?
W temperaturze od 18 do 30 stopni Celsjusza mocno ogranicza się rozwój mikroorganizmów. W ten sposób możesz przechowywać zamrożone produkty nawet do roku. Nieprawidłowe zwiększanie temperatury zamrażarki prowadzi do bardzo negatywnych skutków. Już nawet podkręcenie jej o 3 stopnie Celsjusza odpowiada przeciętnie za skrócenie okresu przydatności do spożycia o połowę. Obniża się również wartość odżywcza, np. poprzez utratę witamin.
Ostateczna odpowiedź na pytanie, jaka temperatura w zamrażarce będzie najlepsza, wymaga jednak zapoznania się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. Zweryfikuj również, jakich warunków otoczenia wymaga Twój model. Niektóre produkty umożliwiają chłodzenie, nawet gdy temperatura pomieszczenia wynosi -15 stopni Celsjusza. Dzięki temu możesz przechowywać chłodziarkę np. w piwnicy.
Pamiętaj, że podstawa każdej dobrze działającej lodówki to odpowiednia cyrkulacja powietrza. Gdy wkładasz do środka za dużo produktów lub ustawiasz je zbyt blisko siebie, zaburzasz pracę sprzętu. Takie praktyki mogą prowadzić do nierównomiernego rozkładu temperatury oraz utraty świeżości żywności.
Nie wkładaj też ciepłych dań do lodówki. Temperatura w jej wnętrzu podwyższy się wtedy błyskawicznie. Jesteś również narażony na skraplanie się wody oraz powstanie zabrudzeń. Potrawy wkładaj do lodówki tylko po ich całkowitym wystudzeniu.
Dbaj o to, aby drzwi lodówki były otwierane jak najkrócej. Za każdym razem sprawnie wyjmuj potrzebne produkty. Jeśli nie jesteś pewny, jak szybko uda Ci się sięgnąć po kolejną rzecz, lepiej zamknij na ten czas drzwi lodówki. Trudnym momentem jest zazwyczaj wyjmowanie zakupów. Większość osób nie zamyka wtedy drzwi lodówki. Można jednak z tym walczyć. Postaraj się podzielić rozpakowywanie na etapy albo rozdziel kupione produkty tak, by sprawnie rozmieścić je po jej zakamarkach. Nowoczesne modele lodówek mają również czasami dedykowane opcje na czas rozpakowywania zakupów – np. obejmujące zwiększone chłodzenie w tym czasie. Dzięki temu lodówka nie schładza się tak szybko i nie traci energii na późniejszy powrót do optymalnej temperatury.
Optymalna temperatura w lodówce jest możliwa do osiągnięcia tylko, jeśli odpowiednio i regularnie dbasz o swój sprzęt. Nie zapominaj o jej regularnym rozmrażaniu. Oszronienie wnętrza wpływa na zwiększone zużycie energii i zaburza pracę termostatu.
Wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w lodówce ma również jej bieżące czyszczenie. Zwróć uwagę w szczególności na uszczelki. Jeśli zgromadzą się na nich zabrudzenia, istnieje duże ryzyko, że do środka będzie się dostawać ciepłe powietrze, które podwyższy temperaturę lodówki.
Jeśli chcesz oszczędzić, zrezygnuj z rozmrażania produktów na zewnętrz. Wykorzystując w tym celu wnętrze lodówki, obniżysz jej temperaturę. W normalnych warunkach wymagałoby to znacznego zużycia prądu.
Stosując się do wymienionych zasad zapewniasz swojej żywności wysoką jakość, ładny wygląd i świeżość na długo, a także oszczędzasz energię.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)