Choć większość osób uważa, że tylko mięso nadaje się na grilla, nie jest ono jedynym produktem, jaki można opiekać nad ogniem. O wiele zdrowiej jest bowiem grillować warzywa, które wspaniale smakują i pieką się o wiele szybciej niż mięso. Grillowanie warzyw wpływa również na wydobycie z nich karmelizowanego posmaku, który pojawia się dopiero podczas pieczenia ich nad ogniem. Oto kilka ciekawych pomysłów na grillowane warzywa!
Jakie warzywa na grilla sprawdzą się najlepiej? Grillować możemy właściwie wszystkie warzywa, jednak najczęściej przypieka się na ruszcie bakłażany, paprykę, cukinię, cebulę, pieczarki, ziemniaki, pomidory, marchewkę i szparagi. Do grillowania najlepsze są warzywa sezonowe, pochodzące z okolic, w którym mieszkamy. Są one bowiem dojrzałe i smakują lepiej od dojrzewających w transporcie. Warzywa na grilla powinny być świeże i trzymane w temperaturze pokojowej. Przed położeniem na ruszt myjemy je i kroimy. Jak grillować warzywa? Warzywa twarde można położyć bezpośrednio na grillu, a warzywa miękkie powinno się piec na tacy lub folii aluminiowej.
Bakłażany: Bakłażany najlepsze są dojrzałe z gładką, jędrną skórką i bez przebarwień. Należy pokroić je na dwucentymetrowe plastry, posmarować oliwą i grillować przez około 5 minut po obydwu stronach.
Szparagi: Najlepsze są zielone. Wystarczy odłamać zdrewniałą końcówkę, wrzucić je do miski, wymieszać w oliwie z oliwek z solą i grillować przez 4- 5 minut.
Cebula: Słodkie cebule są świetne do grillowania, podobnie jak czerwone, które są łagodniejsze w smaku. Cebulę należy pokroić na grube plastry lub na ćwiartki. Obrać, pokroić w plastry o 2-3 cm grubości, obtoczyć w oliwie i soli i grillować przez 2 do 3 minut z każdej strony.
Papryka: Najlepiej nadają się kolorowe, duże papryki, ale dobre są także inne podłużne odmiany. Należy usunąć z nich nasiona i pokroić je na części, po czym skropić olejem i grillować 5 minut z każdej strony.
Pomidory: Doskonale sprawdzą się koktajlowe lub odmiany ze zwartym miąższem i małą ilością wody. Jeśli są małe, można grillować je w całości, większe kroimy na połowę. Należy grillować je przez 3-4 minuty, często obracając, aby mogły równomiernie się zarumienić.
Ziemniaki: Najlepiej grillować je w folii. Można też opiekać je w skórce przez ok. 20 minut.
Cukinia: Należy wybierać młode okazy o średniej wielkości. Na ruszt trzeba pokroić je wzdłuż w grube plastry, natomiast na płytę lub szaszłyki można pokroić je w mniejsze kawałki.
Pieczarki: Można używać zarówno białe pieczarki, jak i portobello. Należy usunąć nóżki i grillować kapelusze w całości lub przekrojone na połowę. Można je faszerować ziołowym masłem.
Kapusta: Do grillowania nadają się odmiany: pekińska, młoda biała lub czerwona oraz pak choi. Ważne jest, aby pokroić je na kawałki w taki sposób, aby trzymały się w całości.
Dynia: Na grilla można stosować odmianę Baby Boo, która po przekrojeniu bardzo dobrze smakuje z ziołowym masełkiem. Można też używać dyni Hokkaido.
Bób: Młode, zielone strączki należy umyć dokładnie pod bieżącą wodą i opiekać na grillu po kilka minut z każdej strony. Następnie przyprawić odrobiną soli czarnym pieprzem i wiórkami żółtego sera.
Grillowane warzywa mogą stanowić danie główne oraz dodatek do innych dań, również mięsnych. Aby sporządzić taki dodatek, należy pokroić je na dosyć grube plastry, a następnie ułożyć na grillu w taki sam sposób, jak mięso. Jeśli chcesz, możesz użyć również specjalnej tacki. Warzywa z grilla można spożywać jako samodzielną potrawę, a także łączyć je z ryżem lub kaszą i sosem. Najlepiej z dipem jogurtowym sporządzonym z dodatkiem ziół i przypraw.
Należy pamiętać, że warzyw przeważnie nie grillujemy w całości. Najczęściej kroimy je na pół lub na grubsze plastry. Ważne jest, że różne warzywa mają odmienny czas smażenia. Paprykę, cebulę czy cukinię grilluje się bowiem wolniej niż np. pomidora, ogórka albo bakłażana. Jeśli grillowane warzywa się spalą, staną się gorzkie i stracą cenne składniki odżywcze. Należy więc pilnować, by płomień był mały lub średni i pamiętać, by większe warzywa należy kroić na mniejsze kawałki. Im większa powierzchnia warzywa, dotykająca rusztu, tym więcej smaku zyska. Dobrze jest wybierać na przykład strąki papryki o spłaszczonych bokach, łatwe do odcięcia od gniazda nasiennego. Im bardziej płasko uda nam się pokroić kawałki warzyw, tym lepiej przypieką się na grillu. Jednak kawałki powinny być na tyle duże, by nie spadały między kratki. Warto też kroić warzywa na jednakowe kawałki, żeby równomiernie się upiekły, najlepiej na kawałki o grubości palca lub mogą być odrobinę cieńsze. Małe warzywa najlepiej nadziać na szaszłyki. Warzywa grillujemy kilka minut z każdej strony. Aby mniejsze kawałki nie wpadały pomiędzy żeberka rusztu, można korzystać z kosza do grillowania warzyw.
Istnieje kilka sposobów na przygotowanie warzyw na grilla. Można w tym celu korzystać ze specjalnej marynaty z przypraw, w której namaczamy pokrojone w plastry warzywa. Nasiąkną one wtedy smakiem całej mieszanki, a po upieczeniu będą znacznie bardziej aromatyczne. Marynatę można wykonać, miksując ze sobą ocet balsamiczny, sok z cytryny, oliwę, bazylię, tymianek, czosnek, rozmaryn oraz sól i pieprz. Niektóre przepisy polecają też dodawanie miodu. Można także przygotować warzywa na grilla, posypując je odpowiednimi przyprawami. Grillowane warzywa obsypywane przyprawami najlepiej smakują z solą, pieprzem oraz rozmarynem.
Oto kilka interesujących przepisów na grillowane warzywa.
Przygotuj:
Dynie układamy na desce, odkrajamy z nich czapeczki i drążymy środek. Siekamy pietruszkę i kroimy na ćwiartki pomidorki koktajlowe. Wkładamy wszystkie składniki do jednego naczynia i mieszamy z serem i pestkami, po czym wkładamy do środka wydrążonej dyni. Dynie należy ułożyć na ruszcie i grillować pod zamkniętą pokrywą. Podajemy je z kiełkami jarmużu, pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi i sałatą.
Przygotuj:
Siekamy czosnek. Mieszamy sos sojowy, pastę miso i miód. Bakłażana kroimy na pół, wzdłuż i w kratkę. Przygotowaną pastą smarujemy go, aby masa weszła we wszystkie jego bruzdy. Następnie należy położyć go na rozgrzanym ruszcie i obracać. Gotowego bakłażana przekładamy na talerz.
Bataty są doskonałym źródłem likopenu i karotenoidów. Grillowane podajemy z jogurtowo-serowym dipem.
Przygotuj:
Gotujemy bataty. Wystygnięte nacinamy nożem w kostkę, nie przebijając ich na wylot i natłuszczamy olejem. Grillujemy je około 8 minut, obracając po 4 minutach. Jogurt, gorgonzolę, miód oraz tymianek należy wymieszać i na koniec doprawić solą. Tak przygotowanym dipem polewamy bataty.
Przygotuj:
Patyczki na szaszłyki należy namoczyć i nadziewać na nie przemiennie warzywa.
Oliwę z sosem sojowym i octem winnym mieszamy w proporcji 3:1. oraz moczymy w tej marynacie szaszłyki przez ok. 20 minut.
Z BBQ zostaniesz mistrzem grillowania! To nasza marka, której asortyment stanowią produkty doskonale nadające się do grillowania. Skosztuj pysznych mięs i ryb w marynatach i przyprawach i spraw, by Twój grill był doskonały!
Poznaj wszystkie rodzaje pieczywa wypiekane na miejscu w ALDI! Wybierz Twoje ulubione spośród naszych produktów!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)