wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie – jakie prace wykonać i co posadzić?

Pierwsze promienie słońca zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby na dobre pożegnać zimę, przygotuj swój ogródek na wiosnę i ciesz się pięknym i zadbanym otoczeniem. Podpowiemy, jak to zrobić łatwo i bez wysiłku!

Wiosenne porządki w ogrodzie: jakie pracy należy wykonać?

a

Lista prac do zrobienia, krok pierwszy: badanie gleby

Rozpoczęcie wiosennych porządków zaczynamy, kiedy miną mrozy. Zwykle więc pierwsze prace możemy zacząć przed Wielkanocą. Aby dobrze wybrać rośliny i zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu, musisz upewnić się, jaka jest kwasowość ziemi w twoim ogrodzie. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że zaopatrzysz się w kwasomierz glebowy. Jego ceny wahają od kilkunastu do ponad stu złotych. Po jego zakupie badanie przeprowadź na suchym i lekko nagrzanym słońcem podłożu. Ten odczyt pozwoli ci określić, jaki jest stan gleby po zimie, jakie rośliny będą w niej rosnąć, czy jest konieczność kupowania dodatkowych środków do gleby. Wynik może wskazywać glebę lekko kwaśną (0–7 pH) lub zasadową (7–14 pH). Przy kwaśnej glebie wymieszaj ją z wapnem jako środkiem alkalizującym. Przy zasadowej glebie musisz ją wymieszać z nawozem zakwaszającym lub kwaśnym torfem. Przy zachowaniu tych zasad, twoje rośliny urosną mocniejsze, z większą ilością kwiatów o intensywniejszych kolorach. 

Odkrycie zabezpieczonych roślin

Drugim krokiem jest zdjęcie okryć, którymi rośliny były zabezpieczone na zimę. Pamiętaj, żeby nie odkładać tego zbyt długo, ale i nie zrobić zbyt wcześnie. Z pierwszymi wiosennymi dniami zacznie się wegetacja roślin. Młode listki są niezwykle delikatne na wszelkie zmiany temperatur i nawet niewielki przymrozek może im zaszkodzić. Z drugiej strony wiosenne słońce może je przypalić. Aby wybrać najlepszy moment, śledź prognozy pogody. Zdejmowanie okryć powinno się odbywać w bezwietrzny, pochmurny oraz wilgotny dzień.  

Rabaty

Następnie skupiamy się na rabatach. Najpierw musimy je uprzątnąć z suchych części roślin. Potem możemy część z nich usunąć, by nie zasłaniały się wzajemnie, w szczególności dotyczy to bylin, czyli roślin wieloletnich (funkia, jeżówka, piwonia, wrzos). Krzewy i drzewa przycinamy po zakończeniu okresu dużych mrozów (połowa lub końcówka kwietnia). Regularne przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych daje im ładniejszy kształt oraz obfite ukwiecenie. Przy przycinaniu krzewów dzielimy je na te kwitnące wczesnym latem i wiosną – te tniemy oszczędnie. Usuwamy pędy stare, suche, nadłamane czy przemrożone. Kwitnące latem tniemy śmielej – skracamy wszystkie gałęzie mniej więcej o dwie trzecie długości. Dzięki temu wyrosną nowe, silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów. 

Trawnik

Ostatnim krokiem jest odpowiednie zadbanie o trawnik. Najpierw grabimy go ostrymi metalowymi grabiami – łatwo nimi usunąć zbite źdźbła trawy. Jeśli trawa przypomina filc, konieczna będzie wertykulacja – to zabieg pionowego cięcia darni na głębokość około 5–15 mm. Dzięki niemu trawa będzie o wiele lepiej rosła, gdyż do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozu. 

wiosna w ogrodzie

Narzędzia niezbędne do wiosennych porządków w ogrodzie

By przeprowadzić skuteczne porządki w ogrodzie, potrzebne będą odpowiednie narzędzia.

  • Łopata, szpadel – przyda się podczas przekopywania rabat kwiatowych czy grządek z owocami i warzywami. Zwróć uwagę, czy łopata ma solidną metalową łyżkę, która jest stabilnie osadzona na drewnianym trzonku. Jeśli masz większy obszar do przekopania, pamiętaj, by zwrócić uwagę na wagę łopaty czy szpadla.
  • Grabie – przy wiosennych porządkach najlepiej sprawdzą się mocne metalowe grabie. Będą potrzebne do zgrabienia martwej trawy oraz wyrównania ziemi na rabatach.
  • Spulchniacz – to narzędzie zapewni twoim roślinom odpowiednie nawodnienie oraz dostęp do nawozu. Wybierając spulchniacz, zwróć uwagę na ten kilkugwiazdkowy. Umożliwia on szybsze spulchnienie większego obszaru ziemi.
  • Sekator – jeśli w twoim ogrodzie są drzewa i krzewy, sekator jest niezbędny. Do małych drzew i krzewów wystarczy poręczny sekator z krótkimi uchwytami, przy większych krzewach i drzewach wygodniejszy będzie sekator teleskopowy.

Dodaj poniższe produkty do listy zakupów, a porządki w ogrodzie będą łatwiejsze, niż myślisz. 

wiosna w ogrodzie

Jakie kwiaty i drzewka sadzimy wiosną? 

Już od początku kwietnia możemy sadzić część roślin wprost do gruntu. Do tej grupy należą:

Frezje – wymagają jasnego, słonecznego stanowiska, z jednocześnie chłodnym podłożem, dlatego najlepiej sadzić je na początku kwietnia, do chłodnej gleby. By upewnić się, że ziemia będzie miała odpowiednią temperaturę, obłóż cebulkę dodatkową warstwą ściółki lub agrowłókniny. Przy podlewaniu zwróć uwagę na ilość wody. Kwiaty te nie lubią ani zbyt dużej, ani zbyt małej ilości wody.

Krokosmia – przed zasadzeniem kwiatów bulwy kwiatowe poddaj kilkugodzinnej kąpieli wodnej. Samo sadzenie powinno być do miejsca osłoniętego, ciepłego, bez bezpośredniego słońca. Najlepiej wyrośnie ona w luźnym podłożu. Kwiaty te lubią być często podlewane.

Jaskry – przed zasadzeniem kwiatów namocz bulwy w kilkugodzinnej letniej kąpieli wodnej. Najlepsze do ich zasadzenia będzie ciepłe, zaciszne i słoneczne miejsce. Jaskry również preferują przepuszczalną i wilgotną glebę. Podlewamy je tylko podczas suchej pogody, zbyt duża ilość wody lub zbyt wilgotna gleba może prowadzić do gnicia bulw lub pojawienia się chorób grzybowych.

Mieczyki – kwiaty te sadzimy w słonecznych, osłoniętych przed wiatrem miejscach w ogrodzie. Idealna gleba dla mieczyków jest przepuszczalna, żyzna oraz próchnicza. Mieczyki sadzi się na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulw, z zachowaniem 15 cm odległości między cebulkami. Dystansu tego nie należy zmniejszać – dorosłe rośliny muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby stać się w pełni okazałe.

Lilie – najlepiej sadzić w przepuszczalnej, bogatej w próchnicę glebie. Lilie są niezwykle wrażliwe na nadmiar wody w glebie. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest ciężka i wilgotna, zdecyduj się, by zasadzić lilie w podwyższonych zagonach. Dzięki temu zoptymalizujesz ilość wody w glebie. Pamiętaj, aby regularnie nawozić i podlewać lilie. Jest to niezwykle ważne latem, podczas kwitnienia rośliny.

Z częścią roślin należy poczekać do maja, ze względu na możliwe wiosenne przymrozki. W maju zasiać można między innymi:

Żeniszek – roślina ta lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione oraz osłonięte. Sadząc ją, poczekaj do ciepłej pogody, nawet lekki przymrozek może jej zaszkodzić. Żeniszka najlepiej sadzić w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Dobrze znosi krótkotrwałą suszę, ale źle reaguje na nadmiar wody w glebie, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe. W okresie przekwitania kwiatostanów warto regularnie je przycinać. Zapewni to lepszy wygląd rośliny oraz przedłuży okres kwitnienia.

Portulaka – jest rośliną łatwą do uprawy w prawie każdym ogrodzie. Nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gleby. Nie potrzebuje również dodatkowego nawożenia. Jedyną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest wybranie miejsca w ogrodzie jak najbardziej słonecznego. Bez słońca niestety nie będziemy się cieszyć jej kwiatami.

Nasturcja – chcąc posiać tę roślinę, warto poczekać na przejście wiosennych przymrozków. Nasturcja jest mało odporna na chłód, za to jest kwiatem bardzo łatwym w uprawie. Można ją zasiać wszędzie, ale najlepiej będzie się rozwijać w słonecznych miejscach. Wystarczy jej standardowa ziemia ogrodowa, z niską zawartością próchnicy. W późniejszym czasie nie trzeba będzie nawet jej nawozić, wystarczy podlewanie dostosowane do stanowiska, które zajmuje.

Lewkonia – preferuje miejsca ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być żyzna i zasobna. Podczas uprawiania lewkonii należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Z inspektu sadzimy ją do gruntu po przejściu przymrozków, gdyż nie znosi mrozów.

Maciejka – poprawna nazwa maciejki to lewkonia długopłatkowa. Do prawidłowego wzrostu maciejka potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej ziemi. Roślinę tę należy regularnie podlewać – ale kierując strumień wody nie na roślinę, a na ziemię, by nie uszkodzić delikatnych łodyg. Dodatkowo w sezonie maciejkę można zasilać nawozami.

Maczek kalifornijski – roślina ta lubi przepuszczalne, umiarkowanie suche gleby. Zasiać powinno się ją w miejscu słonecznym i ciepłym. Codzienna pielęgnacja maczka kalifornijskiego nie wymaga ani podlewania, ani nawożenia. To roślina chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Nasiona tych kwiatów znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. 

wiosna w ogrodzie
wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie warzywnym lub na działce

Jakie warzywa siejemy w marcu?

wiosna w ogrodzie

Marzec jest trudnym miesiącem na wysiew warzyw. Z powodu pojawiających się przymrozków, trzeba decydować się na warzywa, które zdolne są wykiełkować pomimo niesprzyjającej pogody. Polecamy zasiać: por, groch, cebulę, bób, szpinak, koper czy marchew. Nawet jeśli spadnie śnieg, warzywa te są bardzo odporne na chłody.

Jakie warzywa siejemy w kwietniu?

wiosna w ogrodzie

W kwietniu możemy zasiać pietruszkę, pasternak, buraka, rzodkiew oraz rzodkiewkę.

a

Jakie zioła i przyprawy można sadzić w doniczce?

W domowych doniczkach możesz zasadzić: miętę, fenkuł, estragon, melisę, lubczyk, rozmaryn, szałwię, wawrzyn, lawendę, bazylię i koper.

Nawet jeśli nie masz ogródka, możesz cieszyć się świeżymi ziołami w domu. Wybierając zioła do sadzenia, zwróć uwagę na ich system ukorzenienia. Im więcej korzeni ma dana roślina, tym więcej miejsca będzie potrzebować, by rosnąć. Oprócz tego przy wyborze doniczki nie kieruj się tylko estetyką. Pomimo tego że gliniane doniczki będą pięknie wyglądać w każdym miejscu, to woda szybko z nich wyparowuje, co może powodować przesychanie korzeni twoich ziół. Najłatwiejsze na początek będą doniczki z tworzyw sztucznych – są one lekkie, szczelne oraz odporne na zmiany temperatur. Do mniejszych doniczek dajemy kilka kamyków na dno, w większych musi to być pięciocentymetrowa warstwa. Ziemia, którą zastosujesz, również ma ogromne znaczenie. Najlepsza będzie mieszanka ziemi kwiatowej i ogrodowej. Jeśli torfu będzie za dużo, spowoduje on szybkie przesychanie podłoża.

Ostatnim krokiem jest sadzenie ziół. Codzienna pielęgnacja ziół nie jest skomplikowana, gleba powinna być często podlewana małą ilością wody. Dodatkowo niezbędne jest regularne nawożenie, ponieważ zioła muszą pobrać wszystkie środki odżywcze z małej porcji gleby. 

wiosna w ogrodzie

Jakie kwiaty kwitną wiosną?

Wiosna to nie tylko czas porządkowania i sadzenia kwiatów, to również czas cieszenia się efektami prac z poprzedniego sezonu. Na wiosnę możemy zaobserwować kwitnienie takich kwiatów jak: śnieżyczka przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, tulipan, szafirki, zawilec, narcyz, hiacynt, bratek czy irys. 

Strefa relaksu w ogrodzie – miejsce dla rodziny i przyjaciół

Co znajdziesz w naszej ofercie?

W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania do ogródka czy tarasu na każdą kieszeń. Jeśli masz miejsce w ogrodzie, stwórz miejsce, w którym będziesz mógł się spotykać z rodziną i przyjaciółmi. Podstawą są meble ogrodowe i oczywiście grill.😊 Mamy ofertę, która pozwoli ci zakupić wszystkie potrzebne produkty, aby wygodnie i miło spędzać czas na świeżym powietrzu. 

wiosna w ogrodzie

Rzeczy, które możesz zrobić sam

Część rzeczy do twojego ogródka czy tarasu możesz zrobić sam. Wybudowanie altanki czy pergoli nie będzie sprawiało większych trudności. A dzięki postawieniu ich, możesz całkowicie odmienić wygląd swojego ogrodu. Jeśli nie podobają ci się standardowe meble ogrodowe sprzedawane w sklepach, możesz się zdecydować na samodzielne wykonanie mebli z palet.

Balkon lub taras jako alternatywa dla ogródka

Brak ogródka nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się świeżym powietrzem. Balkon czy taras doskonale mogą go zastąpić. Rośliny doniczkowe i zioła mogą stworzyć dla ciebie idealną zieloną przestrzeń w miejskim zgiełku. 

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch