1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Produkty bogate w potas – w czym jest potas? Źródła, tabela
źródła potasu

Produkty bogate w potas – w czym jest potas? Źródła, tabela

Potas jest jednym z ważniejszych pierwiastków, które dostarczamy w naszej codziennej diecie. Co ciekawe, spośród wszystkich witamin i składników mineralnych to właśnie potasu potrzebujemy najwięcej.

Do jego zadań należą te, które można opisać jako „podstawowe” procesy metaboliczne, jak i te, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego.

Dlaczego potas jest tak istotny w diecie? Ile powinieneś go w niej dostarczać? I jak w łatwy sposób możesz to robić?

Dlaczego dieta bogata w potas jest ważna? Za co odpowiada potas w organizmie?

Potas jest elektrolitem, czyli jonem, który w wodzie przewodzi prąd elektryczny. W organizmie działa jako nośnik ładunków elektrycznych. Tym samym umożliwia prawidłowe funkcjonowanie komórek – zwłaszcza nerwowych i mięśniowych.

  • Przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony (komórki nerwowe) jest podstawą działania całego układu nerwowego – właściwości potasu są do tego niezbędne.
  • Prawidłowa praca mięśni (w tym także rytm serca) również zależy od odpowiedniego nagromadzenia tego składnika mineralnego wewnątrz komórek.

Potas bierze również udział w regulacji ciśnienia osmotycznego komórek. Brzmi skomplikowanie? Oznacza to, że pomaga utrzymać równowagę między ilością wody wewnątrz i na zewnątrz każdej komórki. Niewłaściwy poziom potasu może prowadzić do zaburzeń tej równowagi (fachowo nazywanej gospodarką wodno-elektrolitową).

Wyżej opisaliśmy działanie dość bezpośrednie. Jednak potas działa także pośrednio. Aktywuje różne enzymy w organizmie, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu licznych procesów metabolicznych. Przykład? Potas bierze udział w przekształcaniu (metabolizmie) węglowodanów (glukozy) w energię.

Potas jest również zaangażowany w metabolizm białek. Wspiera syntezę (produkcję) aminokwasów (pojedynczych cząsteczek białka). Jego niedobór może zaburzać ten proces. W efekcie może prowadzić do problemów z odbudową tkanki mięśniowej i ogólnym funkcjonowaniem organizmu.

Ile potasu dziennie? Jakie jest zapotrzebowanie na potas?

Dzienne zapotrzebowanie na potas dla osób dorosłych to 3500 mg – niezależnie od wieku i płci.

W niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na potas może wzrastać. Dotyczy to osób, które prowadzą intensywny tryb życia, regularnie uprawiają sport lub pracują fizycznie. Wynika to z większej utraty potasu z potem – zwłaszcza podczas wysiłku.

Ponadto wysokie temperatury oraz stosowanie niektórych leków (moczopędnych – diuretyków) także mogą zwiększać wydalanie potasu z organizmu. Nietrudno się domyślić, że to z kolei może prowadzić do jego niedoboru.

W tym kontekście warto wspomnieć o diecie bogatej w sód. W Polsce jest to powszechny problem. O ile poziom sodu w konkretnych produktach spożywczych nie stanowi dla nas zagrożenia, to pod tym względem najbardziej problematyczna jest dla nas sól – nie tylko ta dodana do potraw np. podczas gotowania, ale ta „ukryta” w wielu przetworzonych produktach spożywczych.

Zbyt duża ilość sodu może negatywnie wpływać na poziom innych elektrolitów w organizmie. Nawet jeśli dbasz o naturalne źródła potasu w swoim jadłospisie, to sód zdecydowanie nie będzie sprzyjał dostarczaniu jego wystarczającej ilości.

Niedobór i nadmiar potasu – jakie są ich objawy?

Niedobór potasu to stan nazywany hipokaliemią – może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Mówimy o nim, kiedy stężenie potasu we krwi jest niższe niż 3,5 mmol/l.

Największym zagrożeniem związanym z niedoborem tego pierwiastka jest ryzyko nieprawidłowych (podwyższonych) wartości ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie z kolei prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy i wystąpienia zawału serca czy udar mózgu.

Objawy niedoboru potasu – co może sygnalizować, że masz za mało potasu w diecie?

  • Skurcze i drżenie mięśni
  • Osłabienie siły mięśniowej
  • Zaburzenia pracy serca (kołatanie, nieprawidłowy rytm)
  • Ogólne zmęczenie i osłabienie
  • Zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią
  • Zaparcia i problemy z trawieniem.

Nadmiar potasu – hiperkaliemia – jest znacznie rzadziej spotykany u osób zdrowych. O tym stanie mówimy wtedy, gdy stężenie potasu we krwi wynosi powyżej 5,0 mmol/l. Dlaczego nadmiar tego składnika mineralnego nie występuje aż tak powszechnie jak jego niedobór? Ponieważ nerki skutecznie regulują poziom potasu w organizmie. Nadmierne ilości nie gromadzą się w ciele i są wydalane wraz z moczem.

Pamiętaj jednak, że nadmierne spożycie potasu (zwłaszcza w postaci suplementów diety), może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych. U osób z niewydolnością nerek lub zaburzeniami ich funkcji może dojść do zatrzymania potasu w organizmie. Może to w efekcie prowadzić do arytmii serca, zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Gdzie występuje potas? W czym jest najwięcej potasu?

Co ma dużo potasu? Ten składnik mineralny występuje w wielu grupach produktów spożywczych. Dzięki temu praktykowanie diety bogatej w potas nie powinno stanowić dużego wyzwania.

Warto jednak wiedzieć, w jakich produktach jest potas, aby faktycznie uwzględniać je w codziennym menu.

Najlepsze źródła potasu to przede wszystkim warzywa strączkowe, orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Wymienione grupy nie tylko dostarczają tego składnika mineralnego, ale są także bogate w inne korzystne dla zdrowia substancje – błonnik pokarmowy, witaminy, przeciwutleniacze i inne związki aktywne.

Potas w pożywieniu znajdziesz również w warzywach i w produktach zbożowych – zwłaszcza tych pełnoziarnistych.

Produkty bogate w potas – tabela

W czym jest potas? Produkty, które zawierają najwięcej potasu (mg/100 g)

Rośliny strączkowe (suche nasiona)

Soja

1797

Czerwona fasola

1406

Biała fasola

1188

Soczewica zielona

940

Ciecierzyca

875

Soczewica czerwona

874

Orzechy, nasiona i pestki z największą zawartością potasu

Pistacje

1025

Mak

963

Pestki dyni

810

Nasiona słonecznika

793

Siemię lniane

762

Migdały

705

Orzechy włoskie

441

Nasiona chia

407

Owoce bogate w potas

Suszone morele

1162

Rodzynki

749

Suszone daktyle

656

Suszone śliwki

732

Awokado

600

Banan

395

Warzywa bogate w potas

Natka pietruszki

695

Jarmuż

530

Ziemniaki

421

Dynia

340

Buraki

325

Marchew

320

Pomidory

237

Produkty zbożowe

Kasza jęczmienna

452

Kasza gryczana

443

Chleb żytni pełnoziarnisty

359

Mąka pszenna pełnoziarnista

340

Kasza jaglana

220

Chleb graham

215

Czy warto suplementować potas? Czy suplementy to dobre źródła potasu?

Wiesz już w czym jest potas. Mamy nadzieję, że podczas kolejnych zakupów bez większych problemów napełnisz swój koszyk źródłami potasu.

Teraz się zastanów: czy są to trudno dostępne lub drogie produkty? Absolutnie nie! Właśnie dlatego dieta bogata w potas spokojnie wystarczy do tego, abyś nie musiał martwić się o niedobory.

Suplementacja potasu jest zalecana tylko w określonych przypadkach – głównie wtedy, gdy jego poziom w organizmie jest zbyt niski, a dieta (nawet ta, która zawiera dużo potasu) nie jest w stanie go uzupełnić. Może to dotyczyć sportowców, osób cierpiących na schorzenia nerek, serca lub osób przyjmujących leki wpływające na gospodarkę potasową. W tych przypadkach zawsze warto rozważyć konsultację ze specjalistą i nigdy nie przyjmować żadnych suplementów na własną rękę.

W większości przypadków suplementacja nie jest konieczna, ponieważ – jak już wiesz – wysoka zawartość potasu w produktach jest dość powszechna. Spożywanie warzyw, owoców, orzechów i produktów pełnoziarnistych zazwyczaj zapewnia odpowiedni poziom potasu bez potrzeby sięgania po suplementy.

Nadmierne spożycie potasu w formie suplementów może być wręcz szkodliwe, zwłaszcza jeśli jest niekontrolowane i nieuzasadnione.

Bibliografia

  1. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, red. M. Jarosz, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewska, Warszawa 2020.
  2. K. Wyskida, J. Chudek, Suplementacja doustna potasu – wskazania, przeciwwskazania, sytuacje niejednoznaczne, „Medycyna po Dyplomie”, 2015, s. 12–17.
  3. K. Wróblewski, Hipokaliemia – jakich działań ratunkowych wymaga, „Stany Nagłe po Dyplomie”, nr 02/2019, s. 18–25.
  4. S. Surma, M. Adamczak, Zaburzenia gospodarki potasowej u chorych z nadciśnieniem tętniczym, „Choroby Serca i Naczyń”, t. 18, nr 1, 2021, s. 1–19.
  5. K. Korzeniowska, J. Jankowski, K. Majewska, Hiperkaliemia polekowa Drug-induced hyperkalemia. „Geriatria”, nr 13, 2019, s. 63–66.
  6. J. Doniec, D. Suślik, A. Florkiewicz, O. Sularz, J. Skoczylas, A. Dyląg, Ocena spożycia warzyw i owoców przez osoby dorosłe jako źródła składników mineralnych (w:) Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce: Żywność, żywienie i aktywność fizyczna pod red. J. Nyćkowiaka i J. Leśnego, 2020, s. 32–38.
  7. B. Przygoda, H. Kunachowicz, I. Nadolna, K. Iwanow, Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Warszawa 2015.
  8. USDA (US Department of Agriculture), FoodData Central, https://fdc.nal.usda.gov/
Dobre Plony

Dobre Plony

W asortymencie marki Dobre Plony znajdują się produkty mączne oraz kasze, groch, fasola oraz cała gama chlebów tostowych. Wszystko to, co naturalnie zebrane prosto z pola, otrzymane od natury, zebrane przez rolnika i dostarczone prosto do ALDI. Na zdrowie!

Więcej
Trader Joe's

Trader Joe's

W asortymencie marki Trader Joe’s znajdują się wysokiej jakości orzechy, nasiona, mieszanki bakaliowe oraz owoce suszone jak i owoce w zalewie.

Więcej
e

Owoce i warzywa

Więcej
pi

Pieczywo

Poznaj wszystkie rodzaje pieczywa wypiekane na miejscu w ALDI! Wybierz Twoje ulubione spośród naszych produktów!

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch