Zdrowie oczu, skóry i odporność – zawdzięczamy je witaminie A. Z tym związkiem łączy się kilka bardzo ważnych kwestii. Niewątpliwie należy do niezbędnych składników odżywczych. Jednak jej nadmiar może być tak samo groźny jak niedobór.
Dlaczego warto wiedzieć gdzie dokładnie ją znaleźć? Jak dbać o jej odpowiednią ilość w diecie?
Potoczna nazwa „witamina A” tak naprawdę określa całą grupę związków. Najważniejsze z nich to retinol (aktywna forma, obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego) i beta-karoten (prowitamina, obecna w produktach pochodzenia roślinnego).
Retinol i beta-karoten różnią się budową oraz tym, jak organizm oba te związki wykorzystuje – zwłaszcza w pierwszych etapach po tym, jak dostarczymy je w diecie. Retinol jest od razu gotowy do użycia. Beta-karoten wymaga wcześniejszego przekształcenia do aktywnej formy. Na szczęście nasz organizm potrafi to robić naprawdę skutecznie.
Dlaczego obecność produktów bogatych w witaminę A jest dla nas tak ważna? Jakie funkcje pełni?
Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę A dla dorosłych wynosi od 700 µg (dla kobiet) do 900 µg (dla mężczyzn).
Wartości te odnoszą się jednak do RAE (Retinol Activity Equivalents/równoważnika retinolu) – ogólnie przyjętej jednostki, która uwzględnia różnice między retinolem a beta-karotenem.
Beta-karoten przekształca się w witaminę A w mniej efektywny sposób niż retinol. Oba związki mają jednak bardzo podobne działanie. Dlatego, aby ich nie rozgraniczać, wprowadzono właśnie takie ujednolicenie. Stąd też ogólnie określa się je mianem witaminy A.
Warto jednak to wiedzieć. Ma to duże znaczenie jeśli jesteś na diecie wegańskiej/wegetariańskiej lub nie spożywasz często mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Jak zapewnić odpowiednią ilość witaminy A wyłącznie w postaci beta-karotenu z produktów roślinnych? Trzeba spożywać ich nieco więcej niż produktów zwierzęcych bogatych w retinol.
Niedobór witaminy A jest rzadki w krajach rozwiniętych – Polska zdecydowanie do takich się zalicza. Zdarza się jednak u osób niedożywionych (chorych przewlekle, starszych, z zaburzeniami odżywiania, na długoterminowych i restrykcyjnych dietach odchudzających).
Niedobory witaminy A mogą być powiązane z niewystarczającą ilością tłuszczów w diecie lub z zaburzeniami ich wchłaniania. Retinol, beta-karoten i wszystkie ich pochodne zaliczają się do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – bez tłuszczu organizm nie jest w stanie ich przyswoić, nawet jeśli w diecie nie będzie brakować produktów bogatych w witaminę A. Taki stan może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Objawy niedoboru witaminy A:
Zazwyczaj częściej mówi się o niedoborach. Jednak nadmiar witaminy A – zwłaszcza z retinolu – jest dla nas równie niebezpieczny. Określa się go jako toksyczny.
Zbyt wysokie spożycie prowadzi do odkładania się witaminy w tkankach. To w konsekwencji zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie.
Warto jednak wiedzieć, że toksyczność witaminy A nie dotyczy beta-karotenu. Organizm przekształca go w witaminę A tylko w miarę swoich potrzeb. Beta-karoten uznaje się więc za bezpieczniejszy. Jednak w nadmiarze może powodować przebarwienia skóry (karotenodermię).
Objawy nadmiaru witaminy A:
Niekontrolowane spożycie witaminy A jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Udowodniono, że może powodować nieodwracalne zmiany w rozwoju płodu (w jego układzie kostnym i w funkcjach oka).
Nie bez powodu produkty bogate w witaminę A (retinol) – wątroba czy tran – należą do tych, które powinno się wykluczać z diety w okresie ciąży. Podobnie jest z suplementacją – konieczne jest całkowite wykluczenie preparatów, które zawierają witaminę A (dla bezpieczeństwa nawet tych z beta-karotenem).
Witamina A występuje naturalnie w wielu produktach. Choć w różnych postaciach, znajdziesz ją zarówno w tych roślinnych, jak i w zwierzęcych.
W produktach zwierzęcych najwięcej witaminy A znajdziesz w:
Najlepsze produkty bogate w witaminę A pod postacią beta-karotenu to:
Beta-karoten odpowiada za intensywną barwę. Dlatego im bardziej nasycony produkt (owoc lub warzywo), tym więcej beta-karotenu w nim znajdziesz.
NAJLEPSZE ŹRÓDŁA WITAMINY A |
|
Produkty pochodzenia zwierzęcego |
µg REA/100 g |
Wątroba cielęca Tran (olej z wątroby dorsza) Wątroba wołowa Wątróbka drobiowa Wątroba wieprzowa Wędzony węgorz Masło Margaryny Ser gouda Jaja kurze (żółtko) Tuńczyk z puszki Sardynki z puszki Wędzona makrela Świeży łosoś Mleko tłuste 3,2% |
21926 18000 14400 9304 1300 940 814 600–900 276 272 152 66 54 41 36 |
Produkty pochodzenia roślinnego |
µg REA/100 g |
Marchewka Natka pietruszki Jarmuż Szpinak Boćwina Szczaw Koncentrat pomidorowy Szczypiorek Czerwona papryka Dynia Koperek Cykoria Sałata masłowa Brokuły Bataty Morele Melon Brzoskwinia Śliwki Wiśnie Arbuz |
9938 5410 5350 4243 4020 3848 3448 3400 3165 2974 2100 1586 1153 920 709 1523 1100 595 295 240 230
|
Jak wcześniej pisaliśmy – suplementacja witaminy A wymaga dużej ostrożności. Jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach, magazynuje się w organizmie. Wiąże się to z tym, że jej nadmiar łatwo prowadzi do toksyczności.
Nie zaleca się stosowania suplementów bez konkretnej potrzeby. Nawet jeśli dostrzegasz u siebie objawy jej niedoboru, najlepiej skonsultować je z lekarzem.
Do grupy ryzyka mogą należeć osoby stosujące diety ubogie w tłuszcze lub cierpiące na zaburzenia wchłaniania (np. w wyniku przebiegu chorób układu pokarmowego). Mimo tego w większości przypadków suplementacja nie jest konieczna.
Warto też zwrócić uwagę na skład każdego preparatu – te bazujące na beta-karotenie są bezpieczniejsze niż te zawierające retinol. Jednak nie tylko to jest ważne w tej kwestii. Suplementy diety (np. te z kwasami tłuszczowymi – wiele osób regularnie suplementuje kwasy omega-3), oprócz głównego składnika aktywnego, mogą dostarczać także inne substancje. Zanim kupisz jakikolwiek preparat, zawsze uważnie zapoznaj się z jego etykietą – możesz naprawdę zdziwić się długością składu.
Pamiętaj – chociaż witamina A jest niezbędna, to jej nadmiar może być groźny. Najlepszym źródłem witaminy A zawsze będzie dobrze zbilansowana dieta.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Złów COŚ świeżego w ALDI! Wyrusz w podróż pełną smaków z mórz i oceanów z naszą marką Golden Seafood.
Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.
MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)