Witamina K występuje w trzech różnych formach. Dość ogólnie przypisujemy je jednej „kategorii” (potocznie określamy ją po prostu wspomnianą wcześniej „witaminą K”).
Jednak przyjrzyjmy się im z bliska. Każdy z tych związków odgrywa inną – w każdym przypadku niezbędną – rolę w organizmie.
Dlaczego? W jakich produktach jest witamina K? Jak w łatwy sposób włączyć ją do diety?
Wyróżnia się:
witaminę K1 (filochinon)
witaminę K2 (menachinon)
witaminę K3 (menadion).
Mało tego – witamina K2 ma jeszcze kilka podtypów: witamina K2 MK-1, K2 MK-2… MK-7 itd. (aż do 13). Jak widzisz, to bardzo rozbudowana grupa związków.
Formy K1 i K2 są naturalnie obecne w żywności – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie występuje witamina K.
Witamina K3 jest związkiem syntetycznym. Produkuje się ją w laboratoriach. Nie oznacza to jednak, że forma ta jest gorsza lub niebezpieczna. Nasz organizm potrafi przekształcać ją w witaminę K2 MK-4. Właśnie dlatego często stanowi składnik suplementów diety.
Każda z form to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Nasz przewód pokarmowy może je wchłaniać tylko wtedy, gdy źródła witaminy K łączymy z tłuszczami (np. olejami, orzechami).
Witamina K ma różne funkcje, zależne od jej formy. Jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach może być magazynowana w tkance tłuszczowej. Dzięki temu może działać dłużej i bardziej stabilnie.
Za co odpowiada witamina K?
Dla dorosłych osób zalecane dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi:
To ilości niezbędne do tego, by uniknąć niedoborów witaminy K.
Nie musisz martwić się suplementacją. Możesz zadbać wyłącznie o obecność naturalnych źródeł witaminy K w swojej diecie. W większości przypadków to zdecydowanie wystarczy.
Witamina K znajduje się zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
Produkty bogate w witaminę K1 to produkty roślinne. Najlepsze źródła to zielone warzywa liściaste i warzywa kapustne.
Witamina K2 jest produkowana przez bakterie. Jej największe ilości znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego – serach i mięsie. Co ciekawe, wyjątkowo podtyp witaminy K2 MK-7 występuje także w roślinach – dokładniej w fermentowanych nasionach soi (japońskiej potrawie o nazwie natto).
Warto wiedzieć, że pewna ilość witaminy K2 może być produkowana w naszym organizmie. Nie dosłownie przez nas, a przez nasze bakterie jelitowe. Dbanie o zdrową florę bakteryjną wspiera te właściwości. Z drugiej strony antybiotyki czy niektóre choroby jelit mogą na nie wpływać negatywnie.
ŹRÓDŁA WITAMINY K |
|
Produkty pochodzenia roślinnego |
µg witaminy K/100 g produktu |
Natka pietruszki Jarmuż Szpinak Olej sojowy Brukselka Sałata masłowa Sałata rzymska Brokuły Kapusta biała Olej rzepakowy Oliwa z oliwek Suszone śliwki Suche ziarna soi Suszone pomidory Kiwi Kapusta czerwona Kalafior |
1640 705 483 184 177 126 126 102 76 71 60 60 47 43 40 38 16 |
Produkty pochodzenia zwierzęcego |
µg witaminy K/100 g produktu |
Wątróbka wołowa Ser gouda Ser edamski Ser camembert Ser feta Ser parmezan Wątróbka drobiowa Żółtko jaja kurzego Polędwica wołowa |
3,9 2,3 2,3 2 1,8 1,7 1,7 1,5 1,4 |
Jak wykorzystywać źródła witaminy K w przepisach?
Sam związek jest dość stabilny podczas obróbki. Gotowanie (pieczenie, smażenie) nie niszczy witaminy K tak łatwo jak dzieje się to w przypadku innych witamin (np. witaminy C).
Jednak długie gotowanie w dużej ilości wody może powodować pewne straty. To trochę tak, jakby wypłukiwać cenne składniki odżywcze. Witamina K1 obecna w warzywach może przechodzić do wywaru. Jeśli lubisz bardzo miękkie warzywa, warto podawać je w formie zup. Jak zachować witaminę K? Staraj się gotować na parze lub dodawać produkty, które są jej źródłem na końcowym etapie gotowania.
Jak już wspominaliśmy, witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach. Dlatego dla lepszego przyswajania podawaj ją razem ze zdrowymi tłuszczami (np. ulubionymi orzechami, oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym). Dodanie niewielkiej ilości tłuszczu do sałatki, zupy czy po prostu ugotowanych warzyw zwiększy jej przyswajalność. W ten sposób pomożesz organizmowi wykorzystać witaminę K.
Niedobór witaminy K występuje rzadko. Jest jednak możliwy. Szczególnie narażone są osoby, które przyjmują antybiotyki, osoby starsze oraz te, które mają problemy z prawidłowym wchłanianiem tłuszczów.
Zbyt małe ilości witaminy K mogą prowadzić do zaburzeń ważnych funkcji organizmu – procesów krzepnięcia krwi i mineralizacji (prawidłowej budowy) kości.
Objawy niedoboru witaminy K:
Długotrwały niedobór witaminy K może prowadzić do osteoporozy i większego ryzyka wewnętrznych krwawień.
Zbyt małe ilości witaminy K i konsekwencje tego bardzo często dotyczą noworodków. Mleko matki niestety nie jest dobrym źródłem witaminy K. Małe organizmy mają także niewielkie zapasy tego niezbędnego składnika. Wiąże się to z większym ryzykiem krwawień – zwłaszcza wewnętrznych. Z tego powodu większość noworodków otrzymuje profilaktyczną dawkę witaminy K tuż po urodzeniu.
Nadmiar witaminy K u zdrowych osób występuje równie rzadko. Ryzyko jest bardzo małe. Zwłaszcza gdy źródłem witaminy K w naszej diecie są naturalne produkty.
Problem ten dotyczy osób, które przyjmują suplementy diety. Nierozważne przyjmowanie preparatów, które zawierają witaminę K, jest bardzo niebezpieczne. Naraża nas na toksyczność.
Objawy nadmiaru witaminy K:
Poważne skutki przedawkowania witaminy K związane są z zaburzeniami krzepliwości krwi. Mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.
Suplementacja witaminy K może być wskazana u osób, które narażone są na jej niedobór. Najczęściej zaleca się ją osobom z chorobami przewodu pokarmowego (kiedy ograniczone jest wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).
Niedobory związane z nieprawidłową dietą w pierwszej kolejności warto niwelować za pomocą zmian w codziennych nawykach. Dopiero kiedy zmiany nie przynoszą efektów, można zastanowić się nad suplementacją – zawsze pod okiem specjalisty.
Suplementy witaminy K są również popularne w połączeniu z witaminą D i wapniem. Wspólnie wspierają zdrowie kości oraz pomagają we właściwym rozprowadzaniu wapnia w organizmie.
Suplementacja witaminy K nie jest bezpieczna dla wszystkich. Jednym z głównych przeciwwskazań jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny, acenokumarolu). Witamina K może obniżać ich skuteczność i zwiększać ryzyko zakrzepów. Jeśli przyjmujesz takie leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.
Dużą ostrożność powinny także zachować osoby z chorobami wątroby.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
W asortymencie marki Trader Joe’s znajdują się wysokiej jakości orzechy, nasiona, mieszanki bakaliowe oraz owoce suszone jak i owoce w zalewie.
MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)