1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Witamina K – gdzie występuje, jakie są objawy niedoboru?
witamina k

Witamina K – gdzie występuje, jakie są objawy niedoboru?

Witamina K występuje w trzech różnych formach. Dość ogólnie przypisujemy je jednej „kategorii” (potocznie określamy ją po prostu wspomnianą wcześniej „witaminą K”).

Jednak przyjrzyjmy się im z bliska. Każdy z tych związków odgrywa inną – w każdym przypadku niezbędną – rolę w organizmie.

Dlaczego? W jakich produktach jest witamina K? Jak w łatwy sposób włączyć ją do diety?

Witamina K – co to za witamina, jakie są jej postacie?

Wyróżnia się:

witaminę K1 (filochinon)

witaminę K2 (menachinon)

witaminę K3 (menadion).

Mało tego – witamina K2 ma jeszcze kilka podtypów: witamina K2 MK-1, K2 MK-2… MK-7 itd. (aż do 13). Jak widzisz, to bardzo rozbudowana grupa związków.

Formy K1 i K2 są naturalnie obecne w żywności – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie występuje witamina K.

Witamina K3 jest związkiem syntetycznym. Produkuje się ją w laboratoriach. Nie oznacza to jednak, że forma ta jest gorsza lub niebezpieczna. Nasz organizm potrafi przekształcać ją w witaminę K2 MK-4. Właśnie dlatego często stanowi składnik suplementów diety.

Każda z form to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Nasz przewód pokarmowy może je wchłaniać tylko wtedy, gdy źródła witaminy K łączymy z tłuszczami (np. olejami, orzechami).

Witamina K – na co pomaga? Właściwości witaminy K

Witamina K ma różne funkcje, zależne od jej formy. Jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach może być magazynowana w tkance tłuszczowej. Dzięki temu może działać dłużej i bardziej stabilnie.

Za co odpowiada witamina K?

  • Witamina K1 – uczestniczy w prawidłowym krzepnięciu krwi, zapobiega krwawieniom.
  • Witamina K2 – wpływa na budowę tkanki kostnej, bierze udział w transporcie wapnia do kości, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko zwapnień i nadciśnienia.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę K?

Dla dorosłych osób zalecane dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi:

  • 55 µg dla kobiet
  • 65 µg dla mężczyzn.

To ilości niezbędne do tego, by uniknąć niedoborów witaminy K.

Nie musisz martwić się suplementacją. Możesz zadbać wyłącznie o obecność naturalnych źródeł witaminy K w swojej diecie. W większości przypadków to zdecydowanie wystarczy.

Źródła witaminy K – w czym jest witamina K?

Witamina K znajduje się zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Produkty bogate w witaminę K1 to produkty roślinne. Najlepsze źródła to zielone warzywa liściaste i warzywa kapustne.

Witamina K2 jest produkowana przez bakterie. Jej największe ilości znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego – serach i mięsie. Co ciekawe, wyjątkowo podtyp witaminy K2 MK-7 występuje także w roślinach – dokładniej w fermentowanych nasionach soi (japońskiej potrawie o nazwie natto).

Warto wiedzieć, że pewna ilość witaminy K2 może być produkowana w naszym organizmie. Nie dosłownie przez nas, a przez nasze bakterie jelitowe. Dbanie o zdrową florę bakteryjną wspiera te właściwości. Z drugiej strony antybiotyki czy niektóre choroby jelit mogą na nie wpływać negatywnie.

Produkty bogate w witaminę K – tabela

ŹRÓDŁA WITAMINY K

Produkty pochodzenia roślinnego

 µg witaminy K/100 g produktu

Natka pietruszki

Jarmuż

Szpinak

Olej sojowy

Brukselka

Sałata masłowa

Sałata rzymska

Brokuły

Kapusta biała

Olej rzepakowy

Oliwa z oliwek

Suszone śliwki

Suche ziarna soi

Suszone pomidory

Kiwi

Kapusta czerwona

Kalafior

1640

705

483

184

177

126

126

102

76

71

60

60

47

43

40

38

16

Produkty pochodzenia zwierzęcego

 µg witaminy K/100 g produktu

Wątróbka wołowa

Ser gouda

Ser edamski

Ser camembert

Ser feta

Ser parmezan

Wątróbka drobiowa

Żółtko jaja kurzego

Polędwica wołowa

3,9

2,3

2,3

2

1,8

1,7

1,7

1,5

1,4

Jak wykorzystywać źródła witaminy K w przepisach?

Sam związek jest dość stabilny podczas obróbki. Gotowanie (pieczenie, smażenie) nie niszczy witaminy K tak łatwo jak dzieje się to w przypadku innych witamin (np. witaminy C).

Jednak długie gotowanie w dużej ilości wody może powodować pewne straty. To trochę tak, jakby wypłukiwać cenne składniki odżywcze. Witamina K1 obecna w warzywach może przechodzić do wywaru. Jeśli lubisz bardzo miękkie warzywa, warto podawać je w formie zup. Jak zachować witaminę K? Staraj się gotować na parze lub dodawać produkty, które są jej źródłem na końcowym etapie gotowania.

Jak już wspominaliśmy, witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach. Dlatego dla lepszego przyswajania podawaj ją razem ze zdrowymi tłuszczami (np. ulubionymi orzechami, oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym). Dodanie niewielkiej ilości tłuszczu do sałatki, zupy czy po prostu ugotowanych warzyw zwiększy jej przyswajalność. W ten sposób pomożesz organizmowi wykorzystać witaminę K.

Objawy i skutki niedoboru witaminy K

Niedobór witaminy K występuje rzadko. Jest jednak możliwy. Szczególnie narażone są osoby, które przyjmują antybiotyki, osoby starsze oraz te, które mają problemy z prawidłowym wchłanianiem tłuszczów.

Zbyt małe ilości witaminy K mogą prowadzić do zaburzeń ważnych funkcji organizmu – procesów krzepnięcia krwi i mineralizacji (prawidłowej budowy) kości.

Objawy niedoboru witaminy K:

  • częste krwawienia z nosa
  • siniaki pojawiające się bez powodu
  • wydłużone gojenie się ran
  • osłabienie kości (częste złamania)
  • problemy z zębami.

Długotrwały niedobór witaminy K może prowadzić do osteoporozy i większego ryzyka wewnętrznych krwawień.

Zbyt małe ilości witaminy K i konsekwencje tego bardzo często dotyczą noworodków. Mleko matki niestety nie jest dobrym źródłem witaminy K. Małe organizmy mają także niewielkie zapasy tego niezbędnego składnika. Wiąże się to z większym ryzykiem krwawień – zwłaszcza wewnętrznych. Z tego powodu większość noworodków otrzymuje profilaktyczną dawkę witaminy K tuż po urodzeniu.

Objawy i skutki nadmiaru witaminy K

Nadmiar witaminy K u zdrowych osób występuje równie rzadko. Ryzyko jest bardzo małe. Zwłaszcza gdy źródłem witaminy K w naszej diecie są naturalne produkty.

Problem ten dotyczy osób, które przyjmują suplementy diety. Nierozważne przyjmowanie preparatów, które zawierają witaminę K, jest bardzo niebezpieczne. Naraża nas na toksyczność.

Objawy nadmiaru witaminy K:

  • bóle głowy
  • problemy z wątrobą
  • zaburzenia trawienia
  • zaczerwienienie skóry
  • świąd i wysypki.

Poważne skutki przedawkowania witaminy K związane są z zaburzeniami krzepliwości krwi. Mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Suplementacja witaminy K – kiedy warto ją stosować?

Suplementacja witaminy K może być wskazana u osób, które narażone są na jej niedobór. Najczęściej zaleca się ją osobom z chorobami przewodu pokarmowego (kiedy ograniczone jest wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).

Niedobory związane z nieprawidłową dietą w pierwszej kolejności warto niwelować za pomocą zmian w codziennych nawykach. Dopiero kiedy zmiany nie przynoszą efektów, można zastanowić się nad suplementacją – zawsze pod okiem specjalisty.

Suplementy witaminy K są również popularne w połączeniu z witaminą D i wapniem. Wspólnie wspierają zdrowie kości oraz pomagają we właściwym rozprowadzaniu wapnia w organizmie.

Witamina K – przeciwwskazania. Kiedy nie powinno się suplementować witaminy K?

Suplementacja witaminy K nie jest bezpieczna dla wszystkich. Jednym z głównych przeciwwskazań jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny, acenokumarolu). Witamina K może obniżać ich skuteczność i zwiększać ryzyko zakrzepów. Jeśli przyjmujesz takie leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Dużą ostrożność powinny także zachować osoby z chorobami wątroby.

Bibliografia

  1. B. Dubiel-Braszczok, A. Kruszec-Żytniewska, P. Kotyla, Witamina K – kontrowersje.
  2. A. Wawrzyniak, I. Mincer-Chojnacka, B. Kalicki, A. Lipińska-Opałka, K. Jobs, A. Stelmasiak, Plejotropowe działanie witamin D i K.
  3. B. Rawski, Rola witaminy K2 w metabolizmie kostnym.
  4. M. Halder, P. Petsophonsakul, A.C. Akbulut, A. Pavlic, F. Bohan, E. Anderson, K. Maresz, R. Kramann, L. Schurgers, Vitamin K: double bonds beyond coagulation insights into differences between vitamin K1 and K2 in health and disease.
  5. A. Kozioł-Kozakowska, A. Stochel-Gaudyn, K. Fyderek, Witamina K i jej rola w profilaktyce chorób dzieci w świetle nowych doniesień.
  6. H. Czeczot, Z. Wolarek-Cheli, Zawartość witaminy K2 (MK-n) w produktach żywnościowych.
  7. B. Przygoda, H Kunachowicz, I. Nadolna, K. Iwanow, Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw.
  8. USDA (US Department of Agriculture), FoodData Central, https://fdc.nal.usda.gov/
  9. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej.
e

Owoce i warzywa

Więcej
Mięsne specjały - Zawsze świeże

Mięsne Specjały

Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.

Więcej
Trader Joe's

Trader Joe's

W asortymencie marki Trader Joe’s znajdują się wysokiej jakości orzechy, nasiona, mieszanki bakaliowe oraz owoce suszone jak i owoce w zalewie.

Więcej
Milsani

Milsani

MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch