Jak krok po kroku zamierzamy produkować bez niepożądanych substancji chemicznych
Zobowiązujemy się do stopniowego zastępowania w najbliższych latach niepożądanych substancji stosowanych w produkcji odzieży, tekstyliów domowych i obuwia ich bezpieczniejszymi odpowiednikami. Naszym celem jest całkowita rezygnacja z określonych grup substancji od dnia 01.01.2020 r.
Wraz z publikacją dokumentu ALDI Detox Commitment zobowiązaliśmy się do usunięcia z produkcji określonych grup substancji.
ALDI zdefiniowało wartości graniczne dla tych grup substancji. Są one określone w załączniku do ALDI Detox Commitment jako M-RSL wraz z wartościami granicznymi dla ścieków. Ponadto załącznik ten zawiera także wartości graniczne dla produktów.
Nasi dostawcy i współpracujące z nimi zakłady produkcyjne zobowiązują się umownie do przestrzegania tych wartości granicznych w surowcach chemicznych, materiałach, a tym samym w produktach. W tym temacie organizowane są specjalne szkolenia.
Stosowane do impregnacji związki PFC (perfluorowane i polifluorowane związki chemiczne) zostaną zastąpione substancjami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Do 31.12.2016 r. całkowicie wyeliminowaliśmy związki PFC. Od 2015 r. tekstylia i obuwie, które oferujemy produkowane są przy użyciu alternatywnych środków hydrofobowych, np. ekologiczne i zrównoważone technologie „Bionic-finish®eco“ lub „Teflon EcoElite™“. Najpóźniej od 31.12.2016 r. ALDI nakazało swoim partnerom handlowym całkowitą rezygnację z PFC.
Stosowane na przykład do prania związki APEO (alkilofenole oksyetylenowane) zostaną również zastąpione w produkcji substancjami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Nasi dostawcy zobowiązali się umownie do zastąpienia związków APEO ekologicznymi alternatywami najpóźniej od dnia 31.12.2016 r.
ALDI wybrało instytuty badawcze, które regularnie kontrolują ustalone wartości graniczne w ściekach i osadach z zakładów produkcyjnych (zgodnie z M-RSL). Wyniki badań będą udostępniane na uzgodnionej z organizacją Greenpeace, ogólnodostępnej platformie (ipe.org.cn).
Dla wszystkich zgłoszonych zakładów produkcyjnych stosujących technikę produkcji "na mokro" wymagamy ważnej analizy ścieków i osadu, jak również odpowiednich wyników badań.
ALDI wspiera dostawców we wdrażaniu odpowiedniego systemu zarządzania chemikaliami w celu realizacji wymogów detoksyfikacyjnych w całym łańcuchu dostaw. Oprócz zakładów produkcyjnych nadal badane będą również produkty zgodnie z aktualną listą RSL.
Na platformie internetowej www.subsport.org publikowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami studia przypadków i przykłady z praktyki dotyczące zastępowania związków chemicznych (przykład zamiany substancji PFC / przykład zamiany substancji APEO / przykład zamiany substancji DMF). Ponadto ALDI wspiera aktywny dialog pomiędzy dostawcami, zakładami produkcyjnymi, przemysłem chemicznym i instytutami badawczymi.
Chcemy wspierać dobre przykłady z naszego łańcucha dostaw i dzielić się naszą wiedzą z interesariuszami. Tutaj znajdą Państwo przykład naszego partnera w łańcuchu dostaw, który produkuje tekstylia nie wytwarzając żadnych ścieków, tym samym produkuje je w wyjątkowo ekologiczny sposób.
Procesy te prowadzić będą do zmiany standardów oraz wdrażania certyfikatów i inicjatyw. ALDI aktywnie realizuje to podejście, oceniając jego skuteczność i możliwość realizacji, aby móc spełnić cele wyznaczone na rok 2020.
Dalsze informacje o zarządzaniu chemikaliami znajdą Państwo poniżej: