Zrównoważona bawełna

Zrównoważona bawełna

Bawełna z około dwiema trzecimi całkowitej ilości włókien jest głównym składnikiem wielu ubrań i tekstyliów, które są dystrybuowane przez ALDI Nord. Produkcją bawełny zajmuje się na świecie około 250 milionów ludzi w ponad 80 krajach, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Bawełna jako tak zwane włókno naturalne jest surowcem odnawialnym, a oprócz tego ulega całkowitemu rozkładowi biologicznemu. Uprawy bawełny są często powiązane z socjalnymi, ekonomicznymi i ekologicznymi zakresami ryzyka w krajach jej pochodzenia.

Jako jeden z największych detalistów Europy chcemy wspomagać przyjazne pod względem środowiska i społeczeństwa wytwarzanie naszych produktów. Dlatego w większym stopniu stawiamy na bawełnę z upraw zrównoważonych, aby oszczędzić zasoby naturalne i ochronić zdrowie ludzi, którzy uprawiają bawełnę.    

Zrównoważona polityka zakupowa bawełny

bawelna

Dla utworzenia i implementacji socjalnych, ekonomicznych standardów poprzez stosowanie uznanych międzynarodowych norm zrównoważonego rozwoju angażujemy się wraz z naszymi kontrahentami na rzecz zrównoważonych ulepszeń przy uprawie bawełny.

Dlatego dla ALDI Nord Niemcy w naszej polityce zakupowej bawełny określiliśmy następujące cele:

  • Zwiększenie udziału bawełny uprawianej w sposób zrównoważony w odzieży i tekstyliach ALDI Nord International do 100% do końca roku 2025

ALDI Nord już dzisiaj oferuje wiele artykułów tekstylnych z certyfikowaną bawełną i wspomaga tym samym ich wytwarzanie z poszanowaniem zasobów i produkcję odpowiedzialną pod względami socjalnymi. Akceptujemy certyfikowaną bawełnę zgodnie z wytycznymi Fairtrade, Global Organic Textile Standard (GOTS), Organic Content Standard (OCS) 100 / blended , Better Cotton Initiative, Cotton made in Africa i bawełnę z recyklingu.

Transparentność i identyfikowalność są dla ALDI Nord dwoma istotnymi kryteriami zaopatrzenia i regulacji rynku zrównoważonej bawełny. Dlatego będziemy sukcesywnie rozszerzać Kod identyfikowalności ALDI (ATC)  na materiały odzieżowe i tekstylia o certyfikowaną bawełnę.

Dodatkowe informacje są dostępne tutaj:

Dodatkowe informacje dotyczące stosowanych standardów dostępne są tutaj:

gots

Global Organic Textile Standard (GOTS)
Global Organic Textile Standard (GOTS) definiuje globalnie, jednolicie obowiązujące kryteria dla przetwarzania tekstyliów z utworzonych z certyfikatami biologicznymi włókien naturalnych przez cały łańcuch tekstylny. Te kryteria obejmują kontrolowane biologiczne uprawy włókien, przyjazne dla środowiska i pod względem socjalnym wytwarzanie i jednolite znakowanie produktów. Przykładowo zachowanie surowych wytycznych przy stosowaniu chemicznych substancji dodatkowych i kluczowych norm roboczych ILO (International Labor Organisation) są kontrolowane wzdłuż całego łańcucha dostaw. Tylko produkty tekstylne, które w co najmniej 70% składają się z utworzonych biologicznie włókien naturalnych, mogą być certyfikowane według GOTS. Certyfikacja według GOTS następuje przez niezależne instytuty badawcze.
www.global-standard.org/de/    

ocs

Organic Content Standard (OCS)
Organic Content Standard umożliwia przedsiębiorstwom pełne rejestrowanie dokładnej ilości ekologicznego materiału w towarze. Standard ten został opracowany przez organizację pożytku publicznego Textile Exchange (TE) i oparty jest na wymogach „Chain of Custody“ TE Content Claim Standards (CCS). OCS śledzi zastosowanie utworzonych w sposób certyfikowany biologicznie włókien naturalnych od wytwarzania włókien do produktu końcowego. W przeciwieństwie do GOTS OCS nie zawiera wymogów dla stosowanych chemicznych substancji dodatkowych i nie obejmuje żadnych wytycznych dotyczących zarządzaniem ochroną środowiska i odpowiedzialności społecznej w firmie. Zależnie od udziału procentowego włókien uprawianych biologicznie w certyfikowanych towarach stosowane jest logo „OCS blended” (zawiera co najmniej 5 procent włókien uprawianych biologicznie) lub „OCS 100” (zawiera co najmniej 95 do 100 procent uprawianych biologicznie włókien).
http://textileexchange.org/integrity/

fairtrade

Fairtrade
Fairtrade daje uprawiającym bawełnę pewność, że będą oni mogli sprzedać swoją bawełnę po stałej cenie minimalnej, co pomoże im pokryć koszty zrównoważonej produkcji. Kooperacje małych hodowców otrzymują oprócz tego premię Fairtrade, którą inwestują we wspólne projekty. Standardy Fairtrade obejmują nie tylko kryteria socjalne i ekonomiczne: w kontekście zrównoważonego ekologicznego rolnictwa występuje potrzeba mniej szkodliwych dla środowiska upraw, przy czym modyfikacja genetyczna jest zabroniona, a stosowanie pestycydów jest reglamentowane.
www.fairtrade-deutschland.de/

bci

Better Cotton Initiative (BCI)
Od 2019 r. jesteśmy członkiem Better Cotton Initiative (BCI). Podstawowe zasady BCI to między innymi odpowiedzialne posługiwanie się środkami ochrony roślin i bardziej efektywne zastosowanie wody, utrzymanie żyzności gleby i utrzymanie kryteriów socjalnych, jak zakaz pracy dzieci lub pracy przymusowej.

cmia

Cotton made in Africa (CMiA)
Inicjatywa Cotton made in Africa (CmiA) ma na celu danie jak największej liczbie małych producentów w Afryce możliwości polepszenia warunków życiowych, ich i ich rodzin. Koncepcja, która śledzi inicjatywę opiera się na zasadzie „Pomoc dla pomocy": Przez szkolenia rolnicze i ekonomiczne przekazywana jest małym gospodarstwom szeroka wiedza, z którą będą one w stanie trwalej uprawiać bawełnę i zwiększyć osiągnięty plon. Równocześnie takie metody uprawy przyczyniają się do ochrony środowiska i polepszają jakość bawełny.

Standard ten oznacza certyfikowaną zrównoważoną bawełnę z regionu subsaharyjskiego Afryki, która jest produkowana z wyłączeniem sztucznego nawadniania, zmian ładunku genetycznego i określonych niebezpiecznych pestycydów. Praca dzieci jest zabroniona, a dodatkowe wytyczne Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) są przestrzegane.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch