Żurek na zakwasie

Żurek wielkanocny to tradycyjna potrawa podawana zazwyczaj w Wielką Niedzielę. Przepis na tę wyjątkową zupę występuje w niezliczonej ilości wariantów, toteż każdy może osobiście dostosować go do własnych preferencji. Serwuje się go z suszonymi grzybami, ziemniakami, kaszą i białym serem albo... w chlebie. My podpowiemy Ci, jak ugotować żurek z białą kiełbasą.

d

łatwy

2godz. 10min.

4 Porcje
Choć sam przepis na żurek wielkanocny nie jest szczególnie skomplikowany, to zakwas należy przygotować z parodniowym wyprzedzeniem. Pamiętaj więc o tym, aby zrobić to odpowiednio wcześnie.
Składniki na bulion warzywny:
2 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
1/2 pora
liść białej kapusty
1 łyżeczka soli
2 liście laurowe
4 ziela angielskie
4 ziarenka - pieprzu
4 gałązki - natki pietruszki
1 cebula
1 łyżka oliwy Gut Bio
1,5 l wody
Składniki na zakwas na żurek:
8 łyżek mąki żytniej
500 ml przegotowanej wody (powinna być ciepła)
skórka z chleba razowego
Składniki na żurek:
1,5 l bulionu warzywnego
500 g żeberek (najlepiej wędzonych)
500 g białej kiełbasy
500 ml żuru (domowego lub gotowego)
1 ząbek czosnku
2 łyżki suszonego majeranku
5 łyżek śmietany do zup i sosów (18% lub 30%)
Poleć przepis

Przygotowanie – bulion warzywny:

Krok 1

Obrać i umyć warzywa, po czym włożyć do garnka. Zalać wodą i zagotować.

Krok 2

Dodać po kolei sól, liście laurowe, pieprz i ziele angielskie oraz cebulę, a następnie pietruszkę i oliwę.

Krok 3

Gotować przez ok. 1,5 godziny na małym ogniu. Po ugotowaniu bulion należy odcedzić. Po odcedzeniu można przechowywać w słojach.

Przygotowanie - zakwas na żurek:

Krok 1

Mąkę wsypać do słoika i zalać wodą, dodać skórkę chleba. Przykryć całość ścierką i odstawić na kilka (4-5) dni, pozostawiając słoik w temperaturze pokojowej. Zamieszać kilka razy w trakcie.

Przygotowanie - żurek:

Krok 1

Do wykonania żurku można wykorzystać własnoręcznie sporządzony bulion warzywny. Należy go przecedzić i zagotować z pokrojonymi żeberkami (ok. 20 minut).

Krok 2

Dodać białą kiełbasę, przez ok. 20 minut gotować na wolnym ogniu, następnie dodać zakwas na żurek i gotować przez kolejne 10 minut, dodając majeranek i czosnek (najlepiej przyprażony na patelni i rozgnieciony).

Krok 3

Dodać śmietanę po odstawieniu żurku z ognia, wymieszać i w razie potrzeby doprawić. Kiełbasę wyjąć, ponownie włożyć pokrojoną w plastry. Podawać z jajkiem na twardo i pieczywem

Nasza rada

Żurek można doprawić także chrzanem lub z ugotowaną i pokrojoną w plastry marchewką

Poleć przepis

Przygotowanie żurku na zakwasie – wskazówki

Sekret przepisu na żurek tkwi przede wszystkim w wykorzystywanych przyprawach oraz dodatkach, którymi urozmaica się zupę. Odpowiedni smak osiągniesz między innymi dzięki takim składnikom jak majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek oraz pieprz i sól. Niektórzy stosują również chrzan, za sprawą którego żurek wychodzi zdecydowanie ostrzejszy. Jeśli lubisz takie smaki, dodaj do zupy odrobinę tartego chrzanu w ilości, jaką uznasz za stosowną.

Skoro wiesz już, jak zrobić żurek, zastanówmy się nad sposobami jego serwowania. Choć tradycyjnie żurek wielkanocny podaje się z jajkami i białą kiełbasą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby czasami spróbować czegoś innego. Ciekawymi dodatkami okażą się nie tylko gotowane lub pieczone ziemniaki, ale także kasza jęczmienna, biały ser, a nawet makaron, który najlepiej komponuje się z suszonymi grzybami.

Czy zakwas na żurek może się zepsuć? Jak tego uniknąć?

Choć zakwas na żurek należy przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, nie powinno się przechowywać go zbyt długo. Z upływem czasu może się po prostu zepsuć. Na jego powierzchni pojawi się wówczas pleśń albo brązowa skorupka. Prawdopodobnie wyczujesz także bardzo nieprzyjemny zapach, zbliżony do amoniaku lub siarki. O właściwym stanie zakwasu będą natomiast świadczyły:

·        aromat podobny do zapachu wody po kiszonych ogórkach lub jeszcze bardziej intensywny,

·        gazowanie i pienienie (naturalne produkty procesu fermentacji),

·        wyraziście kwaśny smak.

Aby nie dopuścić do zepsucia się zakwasu, nie należy przechowywać go dłużej niż dwa tygodnie. Co więcej, warto upewnić się, że wybrany do kiszenia składników słoik został dokładnie umyty.

Jaka jest różnica między żurkiem a barszczem białym?

Niektórzy błędnie zakładają, że żurek oraz barszcz biały to dwie odmiany tej samej zupy, którą różnie nazywa się w poszczególnych regionach kraju. Choć faktycznie obie potrawy są bardzo podobne, to wyglądają i smakują inaczej. Żurek najczęściej jest bardziej zawiesisty, ma szarawą barwę i zawiera dużą ilość wędzonki. Barszcz biały z kolei odznacza się lekkością, niemal białym kolorem i zwykle gotowany jest wyłącznie na białej kiełbasie. Zasadnicza różnica tkwi jednak w zakwasie, który w przypadku żurku przygotowuje się z mąki żytniej, a w przypadku barszczu z mąki pszennej. Choć wydaje się, że to niewiele znaczący detal, ma on spory wpływ na charakter zup.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch